| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi, (puteti sa-mi cititi intrebarile precedente daca doriti) ...si vreau sa vorbesc in privat cu cineva ce ma doare,pentru ca deja de ceva timp am adunat destul in mine si simt ca explodez daca mai inghit mult.
Va rog imi puneti da un id de mess sau skype, si va contactez eu.
Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te pot ajuta si eu daca sunt in masura sa o fac.Scrie-mi aici pe privat.Pe TPU, daca n-ai inteles.

| milan9 a răspuns:

"Îngrijorarea", golirea de sens pe care omul o resimte uneori, nu o poate elimina EFICIENT (pentru mulţumirea sufletească autentică) decât prin împlinire spirituală, prin empatie şi compasiune faţă de semeni şi faţă de cei ce trec prin experienţe similară, prin schimbarea accentului dinspre materie spre suflet (neaşteptată poate happy ) şi spre sensul authentic al unei vieţi prin care să ne edificăm veşnicia!

Astfel de momente sunt în acelaşi timp şi semnale de alarmă în privinţa necesităţii unei împliniri spirituale, singura care nu dezamăgeşte dar în schimb te face să cunoşti un sens al existenţei de la care nu te-ai fi aşteptat să fie atât de important şi de puternic...
Dă-mi un răspuns când ai timp…

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte „aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens este esenţial să cauţi sprijin moral (un duhovnic). Stările de descumpănire sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri). Prin ele trecem la un alt prag de înţelegere al lucrurilor!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Nu crezi că ar fi mai bine să spui ceea ce ai pe suflet unei persoane care o cunoşti bine şi ai încredere? Sau că mai bune sfaturi ai putea primi de la cineva care te cunoaşte de ce ai nevoie, situaţia ta, şi chiar tu o cunoşti? Adică un prieten de încredere.

http://www.jw.org/......-adevarat/

Cele bune.

| DnFn a răspuns:

Ikoinna@yahoo.fr happy Oricand.