| AnastasiaCarmen a întrebat:

Buna.
Am o intrebare, a folosit cineva duphaston si inogest?
Duphaston am primit tratament pe 5 zile si inogest pentru 3 luni.
Am ovare micropolichistice, insa pe biletul cu tratamentul doctorita nu a mentionat cand anume sa incep tratamentul cu duphaston…
Pe net scria ca trebuie luat incepand cu prima zi a menstruatiei, aici pe grup fetele au mai spus ca trebuie luat ca sa iti vina menstruatia…

Cum se administreaza de fapt? sad

3 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

E simplu. Daca ai ciclu menstrual, iei din prima zi de sangerare. Inogest ajuta ovulatia, ar trebui sa ai ciclu menstrual totusi, corect? Asteapta prima zi de sangerare si incepi de atunci. Daca iti dadea ca sa iti vina, iti dadea 10 zile de tratament, nu 5.

| AnastasiaCarmen explică (pentru Robert2526):

Asta m-am gandit si eu.
Inogest am inceput sa iau deja de o saptamana
Simptome sunt ca urmeaza sa vina menstruatia, ma dor sanii si burta.

| Robert2526 a răspuns (pentru AnastasiaCarmen):

Inseamna ca o sa iti vina, ceea ce este foarte bine. Incepi duphastonul din prima zi. Inogest e foarte bun si sigur pentru a ajuta ovulatia ( in caz ca nu vrei sa ramai insarcinata, sa te protejezi, pentru ca se poate ramane foarte usor in perioada de tratament cu inogest)