| Bsbsjsj77 a întrebat:

Bună, am o întrebare. Vreau sa ies cu copilul meu minor din tara si am deja "procura" doar ca urmează sa ma căsătoresc și îmi voi schimba numele de familie. Întrebarea este următoarea: mai este valabila "procura" dacă îmi schimb numele de familie? Mai pot ieși cu copilul din tara cu "procura" ce o am deja?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa casatorie si dupa ce schimbati actul de identitate pe numele nou, aveti obligatia sa faceti alta procura, prin care tatal biologic al copilului, accepta ca copilul sa va fie incredintat dvs, pe numele dvs nou, mentionat in procura.
Procura pe care o aveti deja, nu va mai fi valabila dupa schimbarea numelui.