| anonim_4396 a întrebat:

am o mare problema.parintii mei sunt pe punctul de a se desparti si spun ca nu mai este nici o sansa. tata a hotarat asta deoarece a aflat unele lucruri pe care mama le a facut si pe care nu le stia.eu cu care din ei sa ma mut? daca stau cu mama ma mut in alta casa daca stau cu tata raman acasa.mentionez ca am 15 ani si ii iubesc pe amandoi la fel de mult.va rog spuneti mi ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| GuessWho a răspuns:

@ PurpleCat: De ce vii aici si faci taraboiul asta?
Biata fata e in pragul dispararii o inteleg.sunt multi in situatia asta. nu ai dreptul sa spui ce va face maica-sa sau taica-su dupa ce divorteaza. daca fiecare va dori sa.si reconstruiasca viata, treaba lor, nu vii tu sa spui ca ba isi va gasi un boschetar sau o drogata, esti chiar retardataa bai fata!straight face se vede ca esti facuta in eprubeta pentru alocatie.imi cer scuze utilizatorilor pentru jignirile aduse.la adresa acestei fiinte. l-)
Pentru maggie:. daca spui ca nu mai are rezolvare problema asta.
de obicei fetele aleg sa stea cu mamicile, acum depinde cu cine te intelegi tu mai bine, nu conteaza ca te muti in alta casa. daca te muti cu mami. poti oricand sa. ti vizitezi si tatal si prieteniihappy
Mult succes si ai grija d tine!

12 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Daca tatal tau a aflat ca mama ta, a facut ceva urat de care nu stie si dansul, nu e un motiv serios de divort.Probabil a aflat ca a avut pe cineva inainte sau dupa casatorie. Tu vei fi chemata la tribunal si vei fi intrebata cu cine vrei sa ramai, Sa sustii sus si tare ca vrei cu amandoi, ca viata ta nu mai are nici un rost fara ei. Fa tot posibilul sa-i convingi. Daca nu se poate, de obicei tribunalul spune ca minorul ramane la mama. Tatal tau insa poate spune ca mama e imorala si te poate lua la dansul. Tu trebuie sa decizi cu cine vei ramane. Fa-ti o lista cu avantaje si dezavantaje, gandeste-te la toate aspectele, nu numai materiale: scoala, prieteni, casa, distanta, noul sot sau sotie, unde vei invata mai bine, liceu.

| Aysa19 a răspuns:

Buna, deci e dificil si eu am fost cam sa spun in situatia ta doar ca nu mi-am cunoscut tatal a mea era o situatie asemanatoare! Deci eu spun sa te gandesti bine, daca vrei poti ramane cu tatal tau si in week sa mai mergi si pe la mama, ma gandesc ca tie greu sa te adaptezi acum altundeva dupa ceva timp, si chiar daca ei au decis sa divorteze tu nu ai de ce sa te implici ei sunt maturi si daca se despart e decizia lor chiar daca mai mult sau mai putin vei fii si tu implicata, mai bine sa se desparta decat sa ai certuri in familie ca nu se pot intelege tu poti petrece timp cu ambii parinti, ei tot te vor iubii la fel de mult si inca ceva indiferent ce a facut mama ta tu nu o judeca e problema lor incearca sa treci peszte desii stiu ce este foarte greu iti dau acest sfat deoarece eu nu am trecut peste cand a fost momentul si acum m-am indepartat foarte mult de mama... daca tu vrei sa ramai unde esti ramai cu tata dar du-te si mai stai si cu mama in timpul liber, imparte timpul in doua, sa ai timp pentru amandoi dar si pentru tine. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| Shery a răspuns:

Asta nu putem sa iti spunem noi. Tu trebuie sa alegi ce mediu e mai prielnic pentru dezvoltarea ta. Pot sa iti spun doar ca statistic vorbind, in general fetele raman cu mama.

| Shery a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca ai mei s-au despartit cand eu aveam vreo 4 ani(sora mea nu avea nici un an) si inca ma inteleg foarte bine cu amandoi. Stau cu mama pentru ca asa imi este mai bine, pentru ca tata s-a recasatorit, insa nu imi pare rau ca au divortat. Daca ramaneau impreuna era mult mai greu pentru toti, pentru ca nu se mai intelegeau. Don't worry, o sa fie bine! Tu o sa iti vezi mai departe de viata ta si o sa te vezi cu amandoi!

| piciuk a răspuns:

Stai si calculeaza de cine esti mai apropiata, cine crezi ca te va ingriji mai bine.si ai mei au divortat, am ramas obligata la tatal meu, mama recasatorindu-se cu un individ care nu ma suporta.sugestia mea ar fi sa ramai cu mama, este adevarat ca e greu sa te muti in alta casa, sa pleci din casa parinteasca, dar de obicei tatii nu prea au instinctul de a avea grija de copii.mamele sunt cele care ne dau viata si au grija de noi.depinde si de caracterul fiecaruia din parintii tai.gandeste-te bine si vezi in ce parte inclina balanta, sper sa faci alegerea corecta si sa treci peste asta. numai bine!

| Andreea_5313 a răspuns:

Copilul trebuie sa stea langa mama lui. Dar depinde de la caz la caz...Imagineza-ti viata ta peste un an alaturi de tatal tau si peste un an alaturi de mama.Cu care ai fi mai fericit? Succes!

| aNonim_4610 a răspuns:

Sa iti spun ca la mine e la fel situatia si am ramas cu tata, tata nu are sotie mama deja are sot. daca avea sa ma mut cu mama trebuia sa ma mut in alt capat al tari asa ca am ramas cu tata, ii simt lipsa mamei, dar il urasc pe cel care nea despartit familia(sotul mamei)

Răspuns utilizator avertizat
| Addaaa99 a răspuns:

Buna!
Prin situati-a asta am trecut si eu.
Eu iti sugerez sa stai cu mama ta deoarece pe mama nu o poate inlocui pe nimeni[bine nici pe tata nu. l poate dar na mama este mama].
Dar acum este alegerea ta.
la revedere!
Funda?

| ChocaholicBi a răspuns:

Nu trebuie sa lasi lumea sa iti spuna ce sa alegi tu pentru ca ei nu te cunosc pe tine si nici pe parintii tai! Fa ce iti spune inima si nu o baga in seama pe idioata de PurpleCat! Poti intreba prietenii sau rudele! Succes si imi pare rau de tine! Funda?

| p1nk a răspuns:

Parerea mea este ca trebuie sa te gandesti cine e mai intelegator cu tine din toate punctele de vedere si ca indiferent la cine te decizi sa ramai tot o sa-l vezi pe celalalt. Eu daca as fi in locul tau mash gandi cine imi da mai multi bani si libertate parerea mea happy

| maggie_5387 a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri! mai am o noutate mama a spus ca nu vrea sa plece acum iarna, mai ales ca in acea casa a muncit mult.si mi e frica sa nu existe certuri si jigniri iar!