| Iuliana994 a întrebat:

Am o mica problema! Suntem de 7 ani impreuna cu iubitul meu si m-a cerut si in casatorie de putin timp, dar s-a hotarat sa plece in strainatate din cauza faptului ca nu i-a mers bine pe plan profesional. In strainatate sta la parintii lui si intre timp face un curs de integrare de lb. germana. Am incercat sa stau cu el, dar nu imi place in primul rand tara, si in al doilea rand gesturile mult prea mămoase ale mamei lui ma termina. Imi spune ca in Romania nu are ce sa faca (desi cred ca ni s-a straduit destul) si mai bine as veni si eu aici, dar pe mine nu m-a dezamagit inca tara mea, desi nu am gasit inca de munca pentru profilul meu, macar sunt aproape de ai mei, in strainatate neavand pe nimeni. Ce ati face in situatia asta, sa mai rabdam un pic pana se aseaza apele cu o relatie la distanta? Ps. Imi e foarte greu in strainatate, mi-e dor de ai mei si ma trezesc ca izbucnesc in plans la fiecare gand care zboara la ei.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Degeaba te-a cerut de soție dacă nu știe să gestioneze o relație de cuplu.
Dacă vrea cu adevărat să fiți o familie, dacă chiar te iubește și te respectă, în mod normal ar fi trebuit să NU ia de unul singur decizia să plece aiurea și apoi să tragă de tine să vii după el, indiferent dacă tu te simți bine sau nu acolo.
E decizia ta dacă poți să realizezi că de fapt omul ăsta NU are nicio treabă reală cu tine, sau continui să crezi că poți să-l iubești chiar dacă lui i se rupe de tine.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal e sa strangeti bani de avans ca sa puteti cumpara un apartament in Romania il platiti in 5-6 ani apoi sa va intoarceti, eu asa as proceda

| romeo78 a răspuns:

Ai spus un adevăr, referitor la faptul că aveți o relație de lungă durată, dar nu v-ați căsătorit până acum, deoarece el nu se poate despărți de părinții lui, mai ales de mama lui.
Părerea mea este că el nu se mai întoarce niciodată în România, deloc sau rar. Atât timp cât face acel curs de limba germană, el nu are de gând să se mai roage de tine să fiți împreună!
E dureroasă despărțirea, dar viața voastră ca și cuplu, s-a încheiat!

| Hammurabi a răspuns:

Subscriu total la ce ți-a scris mihai69.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă ți e dor de familie prieteni și tara mai mult decât ți ar fi dor de el e clar. Dar sa ști ca eu as alege familia fiindcă dacă era sa fie cu el era pana acum, au trecut deja 7 ani. Trebuie sa te gândești la tine, dacă acolo nu ești fericita nu are rost

| Endoryus a răspuns:

Relatiile la distanta sunt o prostie monumentala si nu tin. Plus ca aia nu e o relatie.

| crud a răspuns:

Apele nu se aranjeaza de la sine. Ori sunteti impreuna, ori nu sunteti impreuna. Cu jumatati de masura iese o porcarie. In acest moment este o cotitura, in care decizia este la tine, nu la el, pentru ca el este deja hotarat sa ramana acolo. Deci, ce vrei? Sa ramai cu el acolo sau sa ramai aici? Identifica-ti dorinta si...aia e. Adica, indiferent ce alegi, fa-o fara sa regreti ca nu ai ales varianta cealalta. Alegi si gata. Cred ca te simti rupta in doua, dar nu te poti baza pe nimeni in chestia asta, decat pe tine. Orice ar fi, va fi alegerea ta si vei trai cu ea. Fii tare si... succes!