| ScapaMaDeEa a întrebat:

Am o poveste groaznica, ma apuca plansul numai cand incerc sa va scriu... Am 14 ani si mi-am facut un prieten, ne-am inteles asa de bine incat am fost impreuna 1 an de zile. Parintii mei, erau buni cu mine poate datorita faptului ca le aduc mandria in casa cu sute de diplome si medalii la concursuri de cultura generala, muzica si desen. Mama mi-a luat telefonul, si a gasit un mesaj de la prietenul meu. I-a spus tatei cate si mai cate, ca sa fiu amenintata cu bataia care avea sa fie crunta (desfigurare, asa ii ziceau ai mei...). A fost prima oara cand am auzit in casa cuvantul BATAIE. Niciodata nu am fost apropiata de mama, niciodata nu mi-a spus ce inseamna sa ai menstruatie intrucat la doar 10 ani mi-a venit si am plans, am crezut ca voi muri pentru ca nu stiam ce am. Niciodata nu mi-a vorbit ca o prietena, mereu m-a bruscat, m-a jignit etc. Acum, spune ca am devenit curva pentru ca am avut un prieten care vai, nu are parinti cu facultate (materialista si ea si tata straight face, detestabil!). Acum ma baga in casa la ora 20:30, rad toti de noi, vine dupa mine afara, intre copii, sta sa ma pazeasca si multe alte lucruri. Imi persecuta viata. Nu am voie sa plec mai mult de 50 m de casa etc. Sunt eleva model, numai eu sunt cea care le aduce lor laude si mandrie in casa, nu ar avea dreptul sa-mi comenteze. Eu o iubesc mult pe bunica mea care e mult mai moderna si mai inteligenta decat mama. Bunica mea ma intelege si imi face mereu pe plac, imi cumpara haine si lucruri de care am nevoie, mama are destui bani, dar imi zice NU chiar si la o simpla oja sau clama de par. Bunica mea scartaie cu sanatatea si mi-e teama sa nu o pierd, caci daca si ea ma lasa, voi deveni o epava. Nu stiu de ce am o asa viata, toata lumea ma lauda ca sunt cumintica si ascultatoare, la scoala sunt mereu PRIMA, dar cu toate astea, simplul fapt ca mama si tata ma considera asa cum nu sunt, ma doare si plang in fiecare seara pentru ca amicii mei sunt toti afara si mi-as dori si eu sa mai pot rade o data, pentru ca altfel simt ca usor-usor sfarsitul mi-e aproape. Ma bat ganduri ca suicidul, pentru ca de mica am avut o viata urata intrucat ai mei nu mi-au oferit dragoste, acum imi "ofera" si nedreptate, cearta, bataie, suferinta si alte caracteristici pe care un copil nu ar trebui sa le simta! Exista o persoana care ma poate ajuta cu un simplu sfat? sad

35 răspunsuri:
| darius4181 a răspuns:

Parinti tai fac asta doar pentru binele tau nu raul.Doar tu ar trebui sa-ti dai seama ca sinuciderea te duce in iad straight face
Ar trebui sa multumesti la parinti tai ca tiau dat haine, telefon, casa, calculator etc
Sunt alti care nu au nici macar o coaja de paine.
Ar trebui sa te rogi la dumnezeu pentru tot ce ai! El te va ajuta. happy

| Luiza_Xenia_1996 a răspuns:

Buna. Destul de imprevizibil si eu am avut aceeasi situatie, nu ma prea intelegeam cu ai mei+ de asta nici cu sora mea. Intr-o zi m-am decis sa am prieten, dar fara sa stie familia, dupa cateva saptamani de relatie, ma grabeam sa plec de acasa si m-am uitat conectata pe facebook, sor-mea a intrat si s-a uitat la mesaje i-a aratat lu` maica`mea si totul a devenit un haos total. Cand am ajuns acasa m-au certat amandoua, negandindu-se ca ele nu vorbesc cu mine despre viata mea (atunci m-am apucat si eu de fumat, dar multumesc lui Dumnezeu ca actualul meu prieten m-a ajutat sa trec peste toate si m-am lasat), iar eu voiam doar pe cineva care sa ma asculte. Infine am fost certata, (la fel, facuta curva) si m-au facut sa ma despart de prietenul meu. Mereu cand ma intalneam cu ele prin casa ma certam si seara plangeam. Asta a fost cand am avut 12 ani. Ok, asta a trecut, acum am un prieten de 1 an si 7 luni, ne intelegem foarte bine, am dat de un noroc orb. Ma intelege toata lumea in afara de taica`meu care nu am incercat sa-i spun niciodata nimica, caci si el este mai strict si cu scoala cu invatatul(altceva nu stie). De fapt maica-mea si sora-mea nu stiu cine este persoana cu care am eu o relatie, nu m-a intrebat nimeni niciodata nimica, iar si eu am evitat sa le spun.

P.S: Parintii iti vor binele, dar nu stiu de ce iti sunt atat de nerecunoscatori. Tu inveti si ei ar trebui sa-ti de-a unpic de timp doar al tau.
Nici eu nu am avut o relatie buna cu familia mea dar intre timp, incet-incet am inteles ca ei m-au vazut prea mica pentru a avea prieten. Dupa care dupa despartirea aceea am mai avut prieten dar nu au mai aflat, am fost foarte atenta. Poate ar cam trebui sa-i minti de data asta, daca chiar ti la prietenul tau (sa stai suparata intr-o zi sa le spui ca te-ai despartit de el, iar atunci sa le spui tot ce ai scris AICI pe TPU, pun pariu ca o sa ii inmoi si o sa.ti de-a mai multa libertate). Mereu ma intreb daca ei cand au fost de varsta noastra au fost mai buni?

Sa speram ca o sa te lase, ca asta este o varsta in care cauti ce este mai bun si mai frumos, stiu si eu din proprie experienta, o relatie este altcumva ca familia, uneori, te asculta mereu si iti da sfaturi, iti prinde bine o imbratisare, un zambt si de cele mai multe ori un sarut si un simplu "Te iubesc".
Depinde, fi si tu cu ochii cat se poate de deschisi, caci s-ar putea ca parintii tai sa aiba dreptate in privinta baiatului, in ziua de azi multi baieti fumeaza, consuma alcool si droguri, depinde de ce ai ales tu. Nu te lasa condusa de un chip frumos si pe dinauntru el este gol, si vrea doar sa profite de tine.

Sper ca te-am ajutat cat se poate de putin daca mai ai ceva de intrebat imi scrii aici si eu te ajut, iti doresc tot binele din lume! :*

| AndyAnonim a răspuns:

Te cheama cumva Alexandra.Am o prietena pe nume alexandra cu o poveste foarte foarte similara.

| Cristian0884df11 a răspuns:

Te imprumut cu niste lanturi si bara metalica?

| josh1196 a răspuns:

Peter van der Josh și cu mine am fost căsătoriți timp de 5 ani cu doi copii, ea a fost totul pentru mine și totul a fost perfect până în urmă cu 5 luni, când a primit un nou loc de muncă și totul despre ea s-a schimbat, ea a ținut noaptea târziu și a făcut tot ce mi-a fost rănită amar, dar am vrut ca căsnicia noastră să se descurce bine pentru că îmi iubesc atât de mult soția. Cu câteva săptămâni în urmă avocații ei mi-au adus acte de divorț și am fost atât de surprins, nu mi-am închipuit că am fost separat de copiii mei, am cerut-o, dar a spus că a găsit dragostea vieții ei, în noaptea aceea am plâns ca un copil plecat, i-am chemat pe prietenul meu pentru sfaturi și mi-a spus cum aproapele său sa întâlnit cu un lord Bubuza care la ajutat cu o problemă similară, așa că i-am contactat pe Lordul Bubuza și el a spus că dacă îi urmez instrucțiunile cu atenție, îmi voi lua soția înapoi în 12-16 ore. Am făcut exact așa cum mi-a spus Lordul Bubuza și, spre cea mai mare surpriză, 15 ore mai târziu, soția mea a venit acasă scuze și a plâns spunându-mi cât de rău este ea, că ea a realizat că nu poate trăi fără mine. A chemat-o pe avocatul ei să anuleze divorțul. Voi fi pentru totdeauna recunoscător Domnului Bubuza pentru că m-ai ajutat să-mi reintrez familia. Ai nevoie de ajutor? contactați Domnul Bubuza prin e-mail: lordbubuzamiraclework@hotmail.com sau prin intermediul site-ului web: http://Lordbubuza.website2.me sau prin WhatsApp: +1 505 569 0396