| Sandra2000de a întrebat:

Am o problema. Bunicul meu sufera de boala Parkinson, buna nu mai rezista cu el. O distruge psihic. Puteti sa ma ajutati? Adica vreau sa o ajut sa caute un camin pentru el. Dar are nevoie de un camin de batrani special pentru asta. si nu gasesc. Sunt din oradea ma puteti ajuta sa gasesc unul? Unde sa poata sa stea. Spitalele il refuza.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caută la azil, in zona unde stai, dar vezi că acolo sunt preturi mari, bunicul tau ce pensie are?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce vârstă are bunicul?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ce varsta are bunicul fetei, este batran si conteaza doar ca are Parkinson, iar bunica nu-l mai suporta.
Daca batranul are casa si are si ajutor in casa, pe sotia lui, sau o ruda care locuieste cu el, statul nu-i ofera loc la camin si nici alt ajutor material. Problema intertinerii lui, devenind problema stricta de familie, adica a sotiei batranului si a copiilor lui, care trebuie sa se descurce si sa-l intretina.

Dar, sunt Camine Private de batrani unde poate fii dus, iar in cazul asta, cineva trebuie sa plateasca lunar acei bani de intretinere, care de obicei sunt undeva intre 1000-1500 lei/luna.

| Milla203 a răspuns:

Eu cred ca nu merita sa-l lasati singur acum la batranete. Indiferent de boala lui, bunica ta trebuie sa fie mai rabdatoare. Pune-te in locul lui, ti-ar placea sa fi dusa intr-un loc necunoscut cu oameni necunoscuti si pe langa asta si cu o boala-n spate? ..toate astea in ultima etapa din viata lui