| Roxana_Muscalu_1982 a întrebat:

Am o problema. De curand am pus un status pe fb cu,, M.am nascut destept scoala m.a tampit" si i.am etichetat pe colegii mei. Si ei au inceput sa.i zica lu profa... S.a suparat. Trebuie sa.mi cer scuze sau
sa neg? Help me Help mee

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Sa iti ceri scuze normal, negarea nu rezolva nimic si sa nu mai faci chestii de genul alta data.

7 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sa isi ceara scuze pentru ce? de cand ii f*t3 grija pe profesori de ce scriu eu pe fb? Eu ii spuneam direct, am facut o gluma, ce mare handel am facut? laughing

| Doub a răspuns:

Off, facebook-ul distruge destine.

| SkyPilot a răspuns (pentru Doub):

Era deja distrus din nastere.

Răspuns utilizator avertizat
| Kriss96 a răspuns:

Mi s-au intamplat si mie chestii de genul. Si colegilor mei.
Noi am tacut pur si simple. Nu ne-a interesat. Si iti recomand sa faci la fel.
Ceea ce ai pus tu acolo nu e numai o gluma ci chiar un adevar si nu ai de ce sa-ti ceri scuze sau sa te simti vinovata/rusinata pentru opinia ta personala! Suntem o tara libera. Si daca zici astfel de chestii pe la spate e mai bine? Macar ai zis-o direct. Nu e normal sa se supere pentru parerea ta.

| 1man1 a răspuns:

Situatia in care esti datorita actiunilor tale iti da o lectie de viata si indiferent de decizia pe care o iei sau ai luat-o deja, inveti ca esti raspunzator de ceea ce intreprinzi in viata. Desigur ca consecintele vor fi mai grave sau mai putin importante, dar tot consecinte vor fi. Asuma-ti faptele! Referitor la status trebuie sa recunosc ca ai putina dreptate. Spun asta gandindu-ma la etimologia cuvantului tampit ( vezi http://dilemaveche.ro/sectiune/tilc-show/articol/timpit). In loc sa ascuta personalitatea si intelepciunea tinerilor, din pacate si de foarte multe ori, scoala le toceste. In loc sa fie o perioada a explorarilor si a entuziasmului, se dovedeste a fi o povara greu de purtat, traumantizanta. Dar nu numai scoala va toceste valoarea ci si educatia de acasa (unde sunt cei 7 ani de acasa) - as spune educatia parintilor absenti. Societatea consumerista prin nonvalorile ei va tampeste si ne tampeste la randul ei. Sunt multi factori care iti pot toci personalitatea, dar ramane de vazut daca a reusit s-o faca sau nu. In ceea ce priveste etichetarea colegilor... stii ca adevarul doare uneori, dar asta nu inseamna ca minciuna e placuta. Tu stii. Evalueaza si actioneaza ca atare. O sugestie ar fi sa te gandesti cum ar fi daca tu ai fi etichetat in maniera respectiva si ce ai astepta de la cel care a procedat astfel.

| Roxana_Muscalu_1982 explică (pentru 1man1):

Nu m.ar deranja cu nimic.tongue