| deny70 a întrebat:

Am o problema foarte delicata! Parintii mei s-au despatit si am ramas cu tata. El ma batea zi de zi din cauza ca seman cu mama. Dupa am ajuns la bunicii materni... stau la ei de un an si bunica mea, care e destul de tanara, a inceput sa ma bata si sa imi lase urme serioase. Colegii ma intreaba ce am si eu trebuie sa ii mint... Nu vreau sa ajung nici la orfelinat. Nu stiti nicio cale sa scap din iadul asta. ma bate din nimicuri jur sad

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, sa ceara stabilirea domiciliului la ea, daca este de acord si are conditii.
Incearca sa vorbesti cu bunicii tai, mai ales cu bunicul, daca spui ca numai bunica te bate si sa rezolvi amiabil problema.
Ar mai fi solutia sa te adresezi Directiei pentru protectia copilului, daca nu rezolvi nimic conform primelor 2 solutii.

| Xpressurself a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa ajungi la orfelinat pentru ca ai alte variante, insa trebuie sa ceri ajutor. cei de la protectia copilului vor vorbi cu tine si iti vor da sfaturi, vor incerca sa vada ce se intamla si vor dicuta cu parintii tai ajutandu-i si pe ei sa inteleaga ce se intampla si cum sa rezolve situatia. sunt specialisti, nu sunt acolo pentru a-ti face rau ci pentru a ajuta. il vor ajuta si pe tatal tau sa inteleaga ca se poate si fara violenta.

macar incearca sa vorbesti la telefon si vezi ce sfat iti dau. este doar o conversatie la telefon care te poate ajuta foarte mult.

tel: 116111

http://www.telefonulcopilului.ro/

pe langa asta incearca sa vorbesti cu unul/ una dintre profesorii /profesoarele tale preferate, cine simti ca iti este mai apropiat.

| T0T a răspuns (pentru Xpressurself):

Reprezentanții legali vor fi decăzuți din drepturi clar în caz de violența, așa spune legea, iar cei de la protecția copilului o respectă. Deci unde se va duce? Ori își găsește alt reprezentant legal ori la orfelinat. De ce să nu vedem realitatea?

| Xpressurself a răspuns (pentru T0T):

Oare de ce tii neaparat sa o sperii si sa o aduci intr-o stare de lipsa de incredere fata de cei care sunt acolo pentru a oferi solutiile cele mai bune. are mama, bunici si alte rude iar tatal sau trebuie sa fie oprit si facut sa inteleaga ca fiica lui nu este sursa problemelor lui in viata.
despre ce realitate vorbesti, despre realitatea pe care o vezi prin ochii tai?
este clar ca este vorba despre violenta in familie pe linia tatalui fetei insa nu stii ce se intampla la alte nivele. eu nu te judec dar iti recomand sa privesti din mai multe perspective inainte sa dai un raspuns. te-ai gandit ce influenta poate avea asupra fetei lipsa de incredere in cei care sunt acolo sa o ajute. cum iti suna fuga de acasa, alipirea de grupuri de trafic de persoane etc?
ai considerat vreodata ca raspunsul pe banda rulanta de dragul unei insigne in piept nu este cea mai buna solutie?

| T0T a răspuns (pentru Xpressurself):

O să vadă și ea și că dacă se ia după prostiile tale va ajunge să regrete. Ți-am spus ce zice legea. Hai să vedem realitatea, nu să o ardem pe psihologii și să ocolim și să îi facem pe ceilalți să regrete mai târziu anumite lucruri vrăjindu-i acum cu ajutor și mai știu eu ce. În viață trebuie să discerni extrem de limpede lucrurile și să judeci limpede, altfel foarte greu. Atât mai am de spus.

| BeckhamRZM a răspuns:

Deja e prea de tot și trebuie să pui piciorul în prag, ai și tu ceva de spus.

| deny70 explică:

Mie frica sa nu ajung la orfelinat, ce o sa se intample acolo?

| Xpressurself a răspuns (pentru deny70):

De ce crezi ca orfelinatul este singura solutie care iti va fi oferita? daca nu ai vorbit cu nimeni, asa cum spuneam fa-o macar sa vezi despre ce este vorba si ce pot ei sa faca pentru tine altfel nu vei stii cu siguranta.

| T0T a răspuns (pentru Xpressurself):

Mai bine să ne uităm la copiii din orfelinate ce pățesc ei acolo, cum o duc. Mulți duși acolo de acea instituție. Păi într-o situație ca asta trebuie să privim toate aspectele. Eu așa fac lucrurile, privesc totul în detaliu și de aceea rareori iau o decizie pe care ajung să o regret mai încolo.

| Xpressurself a răspuns (pentru T0T):

Eu i-am spus sa vorbeasca cu ei. doar atat.
dat fiind aceasta situatie chiar sunt curios sa ii sun maine si sa vorbesc cu ei. am sa fac si o vizita la cateva orfelinate.
legea spune ca trebuie sa-si dea acordul ca sa fie luata la orfelinat, asta cel putin din ce am spicuit pe unele pagini.
inca nu am luat textul propriuzis la tocat dar o voi face