| Matrix123 a întrebat:

Am o problema. Imediat indeplinesc varsta de 16 ani si doresc sa dau de cat. A1. Da, v-ati prins, vesnica problema cu parintii. Tata e de acord, mama nu. Uraste motocicletele din tot sufletul ei. Cand a auzit, a incercat din rasputeri sa-mi explice ca sunt periculoase etc. I-am zis ca sunt constient de toate pericolele, ca sunt calm si nu sunt apucat, nu ma las dus de val etc. Nu prea a inteles. Totusi, din cate am vorbit ieri si din cate am vazut la ea, poate nu prea pare credibil din cauza la ceea ce am spus mai sus, dar sunt pe cale sa o conving. Nu ma voi lasa pana cand nu spune da, indiferent de cate o sa trebuiasca sa indur/fac/suport. Insa, niste sfaturi? Poate ma puteti ajuta cumva sa o fac mai repede. (I-am zis deja de avantaje, ca e mai ieftina la intretinere, i-am zis ca macar sa ma lase sa incerc ca poate nu o sa imi mai placa, dar fara rost deoarece nici macar nu cred ca ma asculta).

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu esti nici pe departe constient de riscuri si iti spun asta in cunostinta de cauza.
Cand fii-miu a facut 17 ani a vrut sa-si ia motocicleta fiindca nu avea bani de masina si voai cu orice pret un mijloc de transport. In acelasi timp, un alt amic tot roman, un mic mai mare, avea deja motocicleta de vreo 5 ani si sofa foarte cuminte si responsabil, pana in ziua in care un nemernic de mos a iesit in mijlocul intersectiei cu 80 la ora, fiindca in loc sa opreasca la stop el a bagat piciorul in acceleratie si a intrat in plin in bietul baiat. L-a pulverizat direct in peretele de pe partea cealata a starzii si a murit pe loc.
Asta a fost nocorul meu, fiidnca fii-miu nu si-a luat motocicleta nici in ziua de azi, dara tunci i-am cumparat masina si soseaza bine merci. Au trecut 15 ani de cand are carnet si acum a devenit atat de comod ca nu mai este tentat de motocicleta.
Eu spun sa te gandesti de 100 de ori si sa nu risti, pentru ca tu nu vezi pericolul avand inca minte de copil, dar adultii il vad. In plus, in Romania nu se sofeaza dupa nici o regula si sansele sa ai accident grav, sunt foarte mari.
Nu au importanta banii si nu o poti pune in balanta cu viata ta.
Eu una, sunt categoric impotriva acestui lucru. I-am spus atunci si lui fii-miu si-ti spun si tie: ia-ti masina la 18 ani si sofeaza activa ani, paan ajungi sa sofezi bine si sa-ti formezi reflexe si apoi ia-ti motor daca mai vrei.
Din punctul meu de vedere NU sunt avantaje, dimpotriva, dar riscuri!

| Matrix123 explică (pentru Violleta2022):

De unde stiti ca nu sunt constient? Nu inteleg. Eu v-am cerut sfaturi, nu ca e periculos sau nu. Multumesc oricum...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Matrix123):

De unde stiu? Din ardoarea cu care insistiti sa schimbi decizia maica-tii, netinad cont de riscul mortal la care te supui, la doar 16 anisori.

| anonimg a răspuns:

Natura umană este atrasă de lucrurile pe care le studiază, indiferent că aceste lucruri sunt bune sau rele.
Motocicleta este creată pentru adrenalină, pentru plăcere, și puțini o folosesc pentru nevoie. Aici nu suntem în Indonezia unde scuterele sunt principalul mijloc de transport pentru că este cel mai ieftin. Acolo scuterele sunt pentru nevoie.
Dacă îți vei convinge părinții că principalul mijloc este nevoia, și plăcerea este pe locul doi, atunci vei avea șanse ca amândoi să fie de acord să te sprijinească.
Iar dacă nu-i convingi nici așa, atunci spune-i mamei tale că omul tot va muri mai devreme sau mai târziu, fie din cauza lui, fie din cauza altuia.

| Furnicuta000 a răspuns:

Sincer eu nu vad niciun avantaj. Tu vrei sa dai de cat A doar pentru ca ai 16 ani si vrei sa faci ceva sau pentru ca ai o pasiune pentru motoare? Mama ta are dreptate. Daca ai sti cate accidente se intampla...si cu oameni experimentati. E mai greu sa mergi pe 2 roti decat pe 4 roti, mai ales la o viteza decenta.
Vrei sa dai atatia bani pentru scoala si ca sa iti cumperi un motor cand ai putea sa mai astepti 2 ani sa iti iei cat B si sa iti iei masina. Iar banii nu cred ca ii ai tu. Tot de la parinti sunt. Ei decid ce fac cu banii lor

| Matrix123 explică (pentru Furnicuta000):

Bun, in primul rand, nu vedeti avantaje la motocicleta pentru nu va plac happy. Studiez motocicletele si tot ceea ce se invarte in jurul lor de 3 ani, efectiv e un mod de viata. Nu stau sa va explic avantajele pentru ca oricum nu o sa le intelegeti, insa la 18 ani eu prima data dau de A2, NU DE B. Asta urmeaza sa ii explic si ei, intelege bine, nu, aia e.

| DoctorWh0 a răspuns:

De ce vrei tu motocicleta? Sincer, fara prostii ca e tot anonim pe internet.
Daca vrei ca sa fii mare jmecher, atunci cred si eu ca mama ta nu vrea. Sincer, nici eu nu a-si fi de acord. Jmecheria aduce multe probleme cu ea. Stiu ca e cam greu sa mergi prea repede cu o motocicleta de 125, dar e destul de repede ca sa te omoare. Unele arata foarte fain, nu pot sa zic nu la asta, dar daca o cumperi pentru smecherie, nu merita si inteleg de ce mama ta nu ar fi de acord.
Daca o vrei ca sa te duci la scoala atunci e altceva. E mult mai comod decat autobuzul si mai rapid decat bicicleta, dar cine plateste? Scoala costa, motocicleta costa, intretinerea costa, putin, dar costa, echipamentul costa (casca, manusi, vesta sau cum se mai cheama si aia, etc...), benzina costa. Ai tu bani pentru toate astea? Sunt dispusi parintii tai sa scoata bani din buzunar ca sa te plimbi tu cu motocicleta pana la scoala si inapoi?
Eu a-si zice sa mai astepti pana faci 18 ani. Chiar daca tot motocicleta iti iei, macar e ceva mai puternica si o poti tine mai mult. Si atunci banii nu mai trebuie sa vina de la pariniti, si vei simti cat costa toata treaba asta.
Good luck!

| Matrix123 explică (pentru DoctorWh0):

NUUUUUUUUUUUUUUUUU. NU IMI CUMPAR MOTOCICLETA LA AMBITIE, CA SA DEMONSTREZ CUIVA CEVA, SA MA DAU SMECHER PE STRADA, LA SCOALA SAU CA SA AGAT GACICI! CLAR NU! Niciodata nu am avut acest gand. Nu imi place viteza, o sa fiu cu capul pe umeri si nu fac nicio prostie, pentru ca sunt si eu constient de toate aceste pericole. Iubesc motociclismul pentru senzatia pe care ti-o ofera, comunitatea moto e super misto, experientele, peisajele, etc. Ma repet, pentru mine motocicleta este o mare necesitate, si da, isi permit si intretinere, si moto, si echipament si scoala, absolut tot. Doar ca trebuie sa ii mai bat la cap. Tata e de acord, mama e contra.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Matrix123):

Pentru ce mai exact iti trebuie motocicleta?

| Matrix123 explică (pentru DoctorWh0):

Este o necesitate pentru mine. Este mai ales ca un fel de terapie. Daca sunt suparat si trist, ma urc pe ea si imi trec toate. Mai ales ca ajung mai repede din punctul A in punctul B. E mult mai eficienta si usoara de folosit in trafic etc. Dar in niciun caz pentru smecherie si alte prostii

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Matrix123):

Si ce model iti doresti tu?

| Matrix123 explică (pentru DoctorWh0):

Un yamaha yzf r125. Stiu ca e mai ok pentru oras un naked, dar momentan nu ma atrag asa mult. Imi plac toate, dar prefer yamaha

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Matrix123):

Cel mai ieftin yzf r125 care l-am gasit eu acum rapid in Romania costa 10000RON, adica ~2000EUR.
Eu a-si zice sa mai astepti pana la 18 ani si sa strangi banii care vrei sa-i dai pe YZF si sa cumperi ceva mai bun cu A2.
Chiar daca o vinzi peste 2 ani, nu iti iei toti banii inapoi, plus ca mai trebuie sa dai bani si pe scoala, din nou. Nu cred eu ca tu vrei sa ramai cu A1 toata viata XD

| MihailaMariusDenis a răspuns:

Salut și eu am dat de A1 în schimb la mine părinții nu au fost de acord decât dacă mă duc la muncă și o iau din bani mei, eu îți recomand să te angajezi sa strângj bani iar părinții tăi vor vedea că este vorba de o pasiune.
Nu îți spun cu hate dar dacă îți dorești un lucru îți dai și sufletul pentru el.
Nu te luă după toți oamenii care nu s-au suit pe motocicletă și spun că au murit călcați de moși daca ai un combinezon moto, mănuși, ghete moto și o casca de calitate superioară nu ai ce sa pățești pentru cei care habar n-au sa nu vorbească motocicliști nu mor de la viteză și de la impact iar pentru acest lucru exista vesta airbag.
Mult succes și dacă reușești asfalt uscat.

| andreimunteanu123454321 a răspuns:

Explica i faptul ca tu daca incepi de la 16 ani "prinzi" maxim 120km/h si in felul asta prinzi experienta pe 125 si daca nu o sa te lase sa dai de a1 spune i ca oricum la 18ani o sa dai si e mult mai bine sa incepi pe ceva mai mic. Sper sa o convingi. Bafta!