| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a întrebat:

Buna! Am o problema mai ciudata, am 18 ani si cam de la vreo 16 - 17 ani is certat cu niste romi, de vreo 20 de ani,eram prieteni cand eram mici si dupa ma tot luau la misto si n-am mai iesit cu ei afara si am spus ca nu-i mai salut si imi vad se treaba, ei de atunci tot ma injura pe strada in gura mare, urla dupa mine la misto, chiar si in locale, eu pur si simplu nu ii salut pentru ca oamenii fac mistouri si is analfabeti in mare, eram prieteni cand eram mici si jucam fotbal atata tot, la 10 ani si ei aveau 12 sa zic si as vrea sa ii dau la politie si daca as avea martori si dovezi as putea sa-i dau? Pe ce lege gen? Hartuire? Cuvinte si expresii jignitoare? Multumesc, dau funda

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"niste romi romi...ma injura pe strada in gura mare...as vrea sa ii dau la politie"

cel mai corect e chiar să te duci la poliție să expui cazul, cât de repede

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea ai ce să le faci.Pentru vorbe și jigniri poliția nu se bagă. Doar să îi ocolești.

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu e vorba de agresiune fizică nu prea ai ce să le faci! Poliția nu se bagă, iar dacă totuși le faci reclamație, nu rezolvi nimic! Îi întărâți și vor face mai rău! Mai bine îi ocolești!

| mi25 a răspuns:

Faci reclamatie la politie. Nu asculta ce spun unii: ce o sa traiesti toata viata cu o asemenea situatie?
Cei de la politie sunt obligati sa-i cheme si sa le puna in vedere sa inceteze cu o asemenea atitudine.
Daca aceste lucruri se intampla de cel putin 3 ori, nu mai este jignire, ci hartuire, prevazuta de codul penal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îi filmezi cu o cameră mică de luat vederi care se poate ascunde în haine și te duci la poliție

| NuCitescNotificari a răspuns:

Da' ce, mori daca te ia la misto?

| SuperFata a răspuns:

Acești băieți, te hartuiesc.
Nu trebuie sa le tolerezi comportamentul.
Trebuie sa mergi la politie cu sau fără martori și le spui ca ori de câte ori te vad acei indivizi, te agresează verbal și asta îți creaza o stare psihica proasta.
Du- te, nu le mai da oportunitatea sa te jignească cum vor ei.
Nimeni nu are dreptul sa jignească pe nimeni.