| pinkie_5054 a întrebat:

am o problema mare. mereu maicamea cand vine vorba de sora mea mai mare o apara chiar daca si ea e implicata... ma deranjeaza ff mult si as vrea sa inceteze sa mai faca diferenta asta... sfaturi?

Răspuns Câştigător
| birdie14 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare. Tatal meu, uneori si mama îi iau apararea surorii mele mai mici.Am vorbit cu bunica de pe mama,si a mai vorbit ea cu ei,dar nu s-a schimbat nimic,asa ca am inceput sa-i ignor,deoarece nu exista alta solutie.
Ei bine in cazul meu,eu m-am certat de multe ori cu parintii,si mereu am fost categorisita ca fiica lenesa,uituca, indiferenta, egoista etc. chiar daca nu sunt adevarate...si asa sora mea a devenit preferata lor.Nu-i lasa sa te supere.Tu vezi-ti de viata ta.Bafta.

4 răspunsuri:
| XDarkAngel a răspuns:

in primul rand nu tresa sa uiti ca va iubeste la fel de mult pe amandoua
incearca, odata, cand tu chiar ai dreptate si n-ai facut nm, si sti ca ea ii devina sau cel putin implicata sa te comporti frumos chiar daca nu-ti convine, iar dupa 10 min sa te duci la maicata si sa discutati despre asta frumos... sper sa mearga tongue

| birdie14 a răspuns:

@Raluca:Eu personal,am discutat de multe ori cu părinţii pe tema asta, dar spuneau că nu e adevărat.Şi da înţeleg că mă iubesc, dar să arate puţin respectlaughing
Eu oricum m-am obişnuit cu favoritismul în familie.Am trecut peste.Atâta timp cât eu ştiu că ei au fost nedrepţi cu mine, restul numai contează.
Baftă.

| SummerR a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa porti o discutie cu mama ta. Explicai calm ce simti cand face diferenta intre tine si sora ta si intreab-o de ce o face.Asta m-a ajutat mult pe mine.

| Adina_7794 a răspuns:

Idem Raluca :d