| Stelistu2012 a întrebat:

Am o problema, parintii mei sunt aproape sa se desparte,din cauza ca crede tata ca mama la inselat deoarece a auzit vorbe, tata ieri seara a vorbit urat cand sau certat, si a facut-o curva, ea la fel pe el, altele, la tata acuma ii pare rau, si-a cerut scuze, mama a spus ca nu poate sa il ierte si din astea... daca el a iertato pentru ce a zis si pentru ce a facut, ea c nu poate sa il ierte, puteti sa imi dati si mie un sfat, ce sa fac, funda

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Măi,stelistule!

Unele situații ne depășesc, pe noi copii.Sunt adulți, părinții tăi, așa cum a
pornit scandalul așa se și vor împăca dacă există iubire.

Mama ta nu vrea să accepte scuzele deoarece odată începute pot fi mereu continuate și este absurd să simți că
partenerul/partenera nu are suficientă încredere în tine.Și apoi acele cuvinte(c*rvă etc)nu fac decât
să înrăutățească situația.Ce ușor era o discuție lejeră pe acest subiect, fără
acuze de tot felul.

Tu poți dacă vrei să-i aduci pe ambii în
acelaș loc, să le spui că această situație îți face rău și că vrei ca totul să fie mai bine. Apoi pleacă și lasă-i să
discute.

Succes!

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu poti avea aşteptări mari de la ceea ce poţi tu face. Tu nu poţi face mai mult decât ar trebui să facă şi să-şi dorească ei să facă...

Mediatorul este foarte important, pentru că el ajută la detensionarea situaţiei şi la realizarea unui cadru potrivit. Introduce un cadru potrivit. Asta presupune ca tu să identifici din exterior din punct de vedere neutru datele generale (pe care ei, abordând subiectiv problema, la cald, tensionat, nu şi le pot afla prea uşor). Şi roagă-i să fie sinceri cu ei şi cu tine...

Date generale pe care tu să le afli în discuţii calme (SEPARATE) cu fiecare dintre ei, precum: cum se simt (şi unul şi celălalt) departe unul de altul, cât de mult se iubesc, cât de mult se respectă (important, şi de ce anume se respectă sau nu...), care sunt ultimele greşeli ("cireaşa de pe tort"), ce aşteptări are unul de la celălalt (ce ar dori să facă celălalt), cât de mult îi îngrijorează situaţia, când a început schimbarea în rău a situaţiei, cât de necesară este reîntoarcerea acasă, "de unde a plecat totul?", cât de dispus este fiecare să se schimbe, cât de dispus este fiecare să recunoască greşelile sau partea de greşeală dintr-o acţiune. Este important să-i convingi (separat pe fiecare în parte) să aibă puterea să recunoască "dreptatea" celuilalt (fie chiar şi 2% din ea) indiferent de prostia pe care celălalt o susţine, să nu-i spună niciodată celuilalt „tu nu ai dreptate"- lucru care SUFOCĂ orice continuare a dialogului.

Oricât de mare e greşeala celuilalt, primul să-i recunoască măcar 2-10% adevăr măcar în intenţia sau motivaţia acelei acţiuni greşite, iar apoi să-i expună şi să-i justifice CU RĂBDARE, propria opinie...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cadrul neutru al discutiei dintre ei (pe care tu ai pute-o sugera sau pune la cale...) dar si cadrul neutru al discutiei tale separate cu fiecare părinte este o cerinta obligatorie… thinking

| danay72 a răspuns:

Pe situl jw.org sectiunea cupluri poti gasi unele articole utile.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
cu siguranta e o situatie dureroasa. sper ca urmatoarele informatii sa te ajute.
http://www.jw.org/......ivorteaza/

Cele bune

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| PisiGirlForYou a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator, dar aacum depinde daca tatal tau chiar a fost cu alta femeie.Dar eu cred ca un om care il iubeste pe celalalt nu i se adreseaza cu asemenea cuvinte gen,, curva''.
Cand mi s-a intamplat am incercat pe cat posibil sa o ajut pe mama.

| Serban_Denisa_1996 a răspuns:

Pai poate a acuzat-o pe nedrept happy
daca mama ta nu vrea sa il ierte nu poti sa o obligi

| Craciun_Filip_1991 a răspuns:

Sa vorbesti cu mama ta si s-o convingi ca nu e in caracterul lui sa o jigneasca si doar incearca sa o protejeze. (zi si tu acolo chestii d-astea). Funda? big grin