| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Buna am o problema si nu stiu cum sa o rezolv... nu mai pot... si s-a spart telefonul cumparat de curand am pierdut o suma foarte mare de bani si pe langa asta astazi am aflat ca mai am si probleme la scoala imi e frica sa le spun alor mei despre toate astea ce sa fac va rog ajutati-ma nu mai pot simt ca imi explodeaza capul iar lucrul cel mai rau e ca am stricat di masina va implor ajutati-ma ce sa fac?

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gandeste-te in ordinea prioritatilor:
- De scoala ai nevoie, pentru viitorul tau. Este prioritatea ta nr 1, deoarece viata ta va fi mai lunga decat al masinii sau a telefonului
- Sigur gasesti la vreo cunostinta un telefon de model mai vechi, pe care nu-l mai folosesc. Daca nu, iti poti cumpara o asemenea "vechitura" cu 50 lei, cu incarcator impreuna. La fel vei putea vorbi cu el ca si cu un iPhon 6 sau altul, de fita. Pana ce iei Bac-ul iti va fi de folos.
- Daca masina e stricata, poti circula cu transportul in comun, pe jos sau cu bicicleta. Sunt mai ieftina ca si benzina sau motorina consumata in aglomeratia orasului.

Iar daca plimbatul cu masina si Facebook-ul pe telefon nu-ti mai distrag atentia si nu-ti mai fura timpul pretios, atunci ai toate sansele sa iei BAC-ul decent, daca te pui pe invatat!

| sabin89 a răspuns:

Ai auzit de vorba 'doamne fereste de mai rau'. Iti imaginezi ceva mult mai grav ce ti s-ar fi putut intampla si atunci, prin comparatie, problema ta iti va parea mult mai usoara. Tragi de doua ori aer in piept si mergi si discuti cu parintii tai. Nu cu amandoi deodata, incepi cu cel pe care il stii mai abordabil.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Numai ghinioane ai, care dintr e probleme este ce a mai mare? Aceea cu telefonul sau cu scoala? Cum se mai simte mama ta? Este mai bine? Ce telefon ai(marca modelul), si cum ai reusit sa il spargi? La scoală ce clasa esti? Si la ce materii ai probleme adica note mici? Ce varsta ai tu? Mersi seară bună, fi optimistă ca se vor rezolva si aceste probleme, mai ai frati sau surori? Sa te ajute si ei cu mama ta, sa stea si ei cu ea sa o ingrijeasca, sau tatal tau, ca tu sa ai timp sa inveti, ca daca doar tu ai grija de mama ta, cum sa le faci pe toate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce masina ai stricat? Automobil? sau masina de spălat, si referitor la bani, i ai pierdut? ti iau furat? sau i ai cheltuit tu pe ceva si nu stii cum sa i spui mamei tale? Despre ce sumă este vorba?

| Fatamuntilor a răspuns:

Mici daune avem cu totii.
Cel mai important lucru pe lumea asta este SANATATEA!
Ai doua maini? Ai doua picioare? Fi multumita ca te cobori dimineata din pat.
Cat de grave pot fi probleme la scoala? Ai corigente? Ai spart ceva? Totul se rezolva!
Telefonul spart se poate repara? Ai garantie?
Cum ai reusit sa strici masina?
Vine vacanta esti mai libera.Gaseste un moment cand mama ta este si ea acasa.Cand nu obosita, cand stii mai sunt sunt alte probleme. Zici cam asa,, Mami, am probleme la scoala..stiu ca ma iubesti si putem rezolva problemele impreuna.Am scapat telefonul din mana si s-a spart.Am pierdut niste bani, si s-a stricat si masina.Te rog sa ma ierti!''

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Fatamuntilor):

Mi-e frica sa i le spun pe toate astazi i-am spus doar de bani si a reactionat super urat dar sa ii mai spun şi de scoala o sa ma omoare... mi-e tare frica de ei...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

NIMIC din ce ai spus tu acolo nu poate fi ascuns parintilor, dar in acelasi timp TOTUL poate fi reparat.
Cat de rea poate fi situatia scoala? Corigente? Posibiliatea de fi exmatriculata? Discuta cu mama ta!
Daca in casa voasta lipseste comunicarea, e mai greu de recuperat ceva, dar nu imposibil.Totul are un inceput.
Daca ai varsta potrivita incerarca sa gasesti ceva de munca dupa scoala ca sa recuperezi o parte din bani pierduti. Poti cumpara un telefon mai simplu de pana in 10 euro.
Cea ce ti s-a intamplat consider-o ca pe o lectie.Vei invata sa mai responsabila!

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Fatamuntilor):

Sincer nu prea imi pasa de telefon masina si toate chestiile materiale... imi e frica pentru ca o sa o distrug pe mama cu totul la cate i am facut di nu prea as mai vrea sa afle.pt ca are destule pe cap...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Sa inteleg ca esti corigenta la 2 materii, la care dai si bac.
Draga mea, orice parinte responsabil se va interesa de situatia odraselei sale, mai ales in preajma bacului.Va merge la scoala, va afla oricum.Si este bine sa afle de la tine.
Daca ai probleme la acele materii, intereseaza-te daca profesorii respectivi fac meditatii. Poate reusesti sa recuperezi ceva.

| Pool77 a răspuns:

Nu inteleg, cum ai dori sa te ajute oricare dintre noi pe tine?
Ok, am inteles, ai probleme nu stii cu cine sa te consulti, da am inteles nu este nici o problema, insa o data si o data trebuie sa-ti dai seama ca probleme le rezolvi tu singur, si nu se rezolva de la sine (ce se rezolva de la sine, se rezolva doar pe moment)
Sa vedem, ti-ai spart telefonul? Ce poti face?
Ai nevoie de bani in primul rand sa ti-l repare, esti la scoala nu dispui de banii respectivi, te inteleg, toti asa am fost la scoala, ce variante ai?
Ceri imprumut? Cine ti-ar da atata? Nu ai de unde? Ai doua variante, astepti pana te prind parintii, sau le spui si posibil sa rezolvi probleme materiale atat cat si pe cele spirituale.
Ai probleme la scoala? Care este cauza? O poti remedia sau s-a dus totul pe apa sambetei?
Ai ramas corigenta? Nu are nimic, este primul semestru in al doilea te straduiesti si scoti corigenta respectiva.
Alte probleme nu prea pot apara la scoala, nu ai specificat daca esti la facultate sau nu.
Ai stricat masina? Bun, ai stricat-o s-a intamplat asta este, si aici ca si la telefon, ai nevoie de bani, nu ma mai repet inca o data.
Degeaba le lasi asa ca n-o sa se rezolve singura, doar pe moment, inearca sa te calmezi, si sa pui totul cap la cap.
Unde poti rezolva de una singura? Unde ai nevoie de ajutor?
Nici unul de aici nu te putem ajuta, doar daca nu dispune cineva de atatia bani, sa-ti dea sa repari telefonul si masina.
Eu iti recomand sa vorbesti cu ei, stiu, este greu iti este frica, nu stii cum sa le spui, nu stii cum reactioneaza.
Insa, cel mai mare ajutor ti-o da familia, impreuna rezolvati toate, bine, aproape toate.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Pool77):

De telefon si masina o sa le spun dar cum sa le spun sunt corigenta cu 2 medii de 2 si mai dau si bac la ele... imi e frica de ei... tata o sa reactioneze super urât.

| Pool77 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Am ramas si eu corigent semestrul acesta.
Nu cu 2 desigur, am ramas cu 3, insa si media mea este greu de scos.
Daca e si media de BAC e si mai bine, macar stii ca daca le scoti la o medie de 8 chiar stii ceva si o sa fii pregatit.
Nici parintii mei nu sunt prea calmi de fire, mai ales in clasele 5-10 imi era foarte frica sa le spun si de 5-6...
Eu le-am spus lejer, am ramas la materia respectiva, in semestrul al doile am sa le scot si gata.
Spune-le ca acum nu mai este nimic de facut, si cu pedepse nu te vor motiva mai mult.
Cere-ti scuze eventual, daca stii ca asta ajuta, si incearca sa iei un 8 chiar in prima nota, o sa le treaca supararea.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Pool77):

La mine e foarte complicata situatia plus ca sunt destule probleme...sincer imi vine sa imi dau cu ceva...

| Ykuzo a răspuns:

Sunt părinții tăi. Nu or să îți dea în cap... Spune-le de problemele tale și ei vor vedea ce au de facut. Acum să nu te aștepti să scapi nepedepsită, dar totul o să fie bine, ai să vezi!

| ĂlaRău a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu iti pierzi capul si sa rezolvi problemele rand pe rand. De multe ori lucrurile par mai rele decat sunt in realitate.
Nu lasa problemele sa te darame, concentreaza-te si incepe sa le rezolvi in ordinea gravitatii lor una cate una pana la ultima.
Daca nu poti de una singura, cere ajutor. Vorbeste cu parintii tai sau cei apropiati. Poate va fi dificil initial dar te vor ajuta, sunt parintii tai pana la urma.
E important si de ajutor sa pastrezi o atitudine pozitiva.

Succes.

| asuari a răspuns:

Asta da ghinion si eu care ma tai intr-o hartie si plang instantaneu ca ma doare. Toate probleme par destul de grave. Ti-ai spart telefonul cumparat recent, mai frate nici macar 2-3 luni n-a tinut saracu'? Ai pierdut o suma 'mare' de bani... asta trebuie sa le spui neaparat, adica cred ca acum ai ramas fara nici un ban, si iti trebuie, deci trebuie sa ii rogi pe parinti tai sa-ti dea. Intrebare: Da ce ai facut cu bani pe care ti-am dat? deci va trebui sa le spui o data si o data ca i-ai pierdut..La scoala la probleme cred ca te referi la medi, nu? Pai ce sa-i faci? Uni invata, iar alti, nu pot pur si simplu, Macar sa nu ramai corigent. deja ai facut-o? Trebuie sa le spui si asta, greu, stiu si eu, dar, nu mi s-a intamplat xD. Ai stricat masina?! aici cred ca o sa o dai in bara cel mai rau. chiar si masina? ai spart vreo oglinda? ai trecut pe sub o scara? ce naiba ai facut de ai ghinion? Totusi e normal sa le zici, fiindca da, repet: vor afla cândva. Iar acum, când tu, stai ca disperatul si iti rozi unghiile noi spunem ''zi-le parintilor'' stiu ca toti zicem asta, dar daca eu as fi in problema ta cred ca as turba instantaneu daca cineva mi-ar spune asta. cum sa le spun? Patru lucruri deodata? pedepsit pe viata! Nu in cazul meu xD N-ai cum sa imprumuti ca sa repari nimic, deoarece daca vei repara masina, nu vei mai avea bani pentru telefon (care iti trebuie), nu vei mai avea bani necesari pentru tari (vei ajunge pe strazi mai!) si la scola. habar n-am cum faci. Deci trebuie sa le spui. Nu ca ar fi super daca parinti ar lua fiecare discutie in parte? Dar no, no, Batman! Si bani? si masina? si scoala? si telefonul? toate? reactia asta te omoara din priman mergi la ei, numara incet in gand 1-2-3-4 si calmeaza-te (la mine merge) apoi ii spui usor mamei (ea e cea care te intelge), sau ii spui tatei, sau amndurora, nu stiu. Le vei spune pana la urma.

Răspuns utilizator avertizat