| gertruda03 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, am 11 sapt de sarcina si am. facut analiza torch, si la toxoplasma igg mi-a iesit pozitiv iar imG negativ. am inteles ca este in regula analiza. igg inseamna ca ai imunitate si igM daca ai boala. ma poate ajuta cineva? am inteles bine?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pozitivitatea pentru IgG inseamna ca ai avut boala mai demult si te-ai vindecat, ramanand o oarecare imunitate. IgM sunt imunoglobulinle ede faza acuta, prezenta lor inseamna ca boala e activa