| gertruda03 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, am facut analiza torch am 11 sapt de sarcina si mi-a iesit toxoplasma igG pozitiv si igM negativ. am intles ca igG e daca ai imunitate si iGm daca am infectie.deci sa inteleg ca la. mine este oke si nici nu mai trebuie repetata?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toxoplasmoza este vitala fatului din pantec. De urgenta la medic cu analizele sa primesti tratament adecvat, atfel risti a nasti un copil cu problememari, sau sa-l pierzi inainte de nastere.

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti spun, intreba la ce riscuri te supui din cauza toxoplazmozei, poate-i mai bine sa faci avort, decat sa nasti un copil cu handicap.

| gertruda03 explică:

Cred ca ai înțeles greșit. am fost deja la medic și e asa cum am spus eu. totul este oke.