| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare ce parere aveti despre cunostintele si ma refer aici la iubirile pe care le cunoasteti la distanta, la mine este o problema ca eu sunt peste hotare cu familia, el este peste hotare si munceste - minusuri sunt multe! eu in tara pot reveni doar la vara viitoare adica un an ar trebui sa stau aici ca sa ma restabilesc un pic pe cand pentru el, plecarea inapoi in tara natala nu este o problema, pleaca cand doreste si se intoarce cand vrea, nu este nici un obstacol la el, obstacolele sunt la minne, iar eu ca fata nu stiu cum sa procedez, mi-a placut de el, mereu comunic si pe zi ce trece il inddragesc din ce in ce mai mult, si el la fel. teme de discutii aprinse si non-stop, nu e zi faara buna dimineaata si noapte buna, nu -mi permite o lacrima ppe obraz sa vada cand vorbesc cu el, si face panica cand aude ca sunt obijduita! e unic in felul lui, puteti sa mi dati un sfat despre asa tip de relatie?, ce se poate de facut, si ce trebuie de refuzat dar zic din start = daca e sa fie sa mi ziceti (lasa-l sa vie la tine pe o perioada) e o tara cu reguli foarte stricte unde intrarea nu costa bani dar trebuie o permisiune hotarita de lege! si e imposibil,

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ingeraso,
Pe vremuri, baietii au fost dusi in armata pentru ani buni. Nu a existat internet, scrisorile se schimbau la intervale de saptamani, pana si telefonarea fixa a fost anevoioasa si scumpa. Invoirile si permisiile au avut loc doar la zile mari, daca Domnu Caporal "a avut bunavointa".

Si in acele vremuri au existat iubiri indepartate. Unele fete asteptau linistite si cu rabdare intoarcerea iubitului din armata, altele se mai distrau si cu altii intre timp.
Baietii, inchisi in cazarma, nu au avut parte de fete, dar cand auu avut ocazia de o invoire de cateva ore atunci incercau sa profite de timp si "agatau" fete mai usoare de abordat (pentru asta existau si casele de toleranta).
La intoarcere din armata, unele perechi au continuat impreuna, altele nu.
Oamenii se schimba in timp.
Si lipsa unui contact fizic isi pune amprenta.

Oricum ar fi, dupa un an de zile si tu, si prietenul tau veti avea experiente in plus.

Nu trebuie sa va suparati unul pe celalalt daca careva din voi va avea vreo aventura, fiindca acestea ajuta in mentinerea si intarirea relatiei voastre, daca ramaneti impreuna.
La fel ajuta si in cazul daca ajungeti la concluzia ca exista si altii /altele mai potrivite voua.

| Angelww a răspuns (pentru Bula):

Imi mai poti da un sfat? ), Cum as putea incheia relatia in asa fel ca cand sa il vad pe viitor pe drum sa ne privim si sa zimbim ca ne-am vazut ), dar nu cu ura, sunt eu prea naiba poate, si m-am indragostit de o persoana care nu o stiu, care stiu doar cum arata fizic, si vad doar ceea ce eu caut in el sa vad, adica perfectul )), habar nu am ce sa fac si cum sa fac (( Ca sa fie totul bine, stiu ca daca fac pasul acesta, peste ceva timp el deja se poate pune la casa lui, familia lui, copii lui, si poate ca mai tirziu va fi tirziu pentru noi doi ((, parintii mereu imi zic ca abia sunt noua in tara si de asta nu am pe nimeni dar va trece un timp si tu vei uita si de baiatul acesta si iti va fi totuna de tara ta natala! Ce sa faccc?(((

| Bula a răspuns (pentru Angelww):

Sfatul meu: nu schimba roata unei masini pana ce nu ai pana! happy
Nu rupe relatia cu cineva doar de dragul unui vis de viitor, ca "s-ar putea sa-l cunosti pa Fat Frumos" cu care vei avea viata plina cu lapte si miere!

Mai mult, daca n-aveti nici un motiv de a RUPE relatia (in afara ca sunteti la distanta), atunci mentineti-o cu dintii!
Ce ar face acele familii ai caror copii pleaca? Ar rupe relatia? Nicidecum!

Nu se stie ce aduce viitorul.
Si statul la distanta are avantajele lui: nu aveti ocazii de certuri... big grin

In viitor, amandoi veti cunoaste si multe alte persoane.
Trebuie sa faceti (cu tact mare! ) o conventie intre voi: daca se formeaza o noua relatie mai serioasa intre tine sau prietenul tau si o a treia /patra persoana, atunci anuntati-va reciproc, dar ramaneti prieteni in continuare, fara supparare!
Eu asa imi mentin relatiile prietenesti vechi, chiar din vremea burlaciei. Ocazional ne intalnim si nimeni nu se supara.
Mai mult, cu totii am ramas si prieteni de familie (!), fara sa se supere sotul sau sotia cuiva! happy

| Freya1 a răspuns:

In ziua de azi relatiile la distanta nu mai tin.
Din punctul meu de vedere ca sa poti sa ai o relatie corecta si armonioasa trebuie sa fiti unul langa altul si la bine si la greu deoarece bani nu compenseaza lacrimile pierdute, dorul simtit, vreo boala sau suferinta pe care vrei sa o plangi pe umarul cuiva.In relatiile la distanta posibilitatea de a inselat, de a te plictisit este mare iar monotonia sigur apare pentru ca este nasol sa vorbesti cu cineva doar prin telefon sau in fata unei camere.
Sunt multe minusuri si nu cred ca aveti vreo sansa decat daca lasati tot sau lasa unul din voi tot si pleaca la celalalt.

| AliGab a răspuns:

O relatie la distanta, prin skype si whatapp nu iti arata cu adevarat omul care este in spatele ecranului, ci doar ceea ce vrei tu sa vezi. Fii inteleapta, incheie aceasta relatie la distanta si gaseste-ti pe cineva de langa tine pe care sa il poti cunoaste personal. Succes!