| Biancasata a întrebat:

Buna am și eu o întrebare … de ceva timp ma confrunt cu niște stări groaznice sunt tot timpul nervoasa la cea mai mică chestie nervoasa fără vlagă iau pastile de 1 an aproape și nu știu ce sa fac am trecut și printr o despărțire și sufăr și din cauza asta efectiv nu știu nu am pe nimeni nici prietene doar pe mama … mi e f teama oare cum as putea psihologul nu ma ajuta nu am nici bani sunt dărâmată lucrez și intr-un mediu stresant la un cinema și poate de acolo m-am ales cu astea …sad sunt terminată m-am și îngrășat nu mai am nici o motivații nu are nimeni sa mi dea un sfat încerc sa fiu puternica și sa lupt cu gândurile astea

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Invata si fa exercitii yoga!
Meditatiile te fac sa te calmezi si sa-ti poti redresa gandurile.

| dullcat a răspuns:

Buna.Corpul tau reactioneaza in functie de cum se simte sufletul, deci e de asteptat sa ai si astfel de stari urate. Energia ti-o poti suplimenta din alimentatie (mananca mai multe fructe, de exemplu) si miscare (gasesti multe videoclipuri faine pe Youtube cu rutine de fitness pe muzica de dans). Pare greu de crezut ca te vor ajuta dar sper sa te convingi singura ca e un mod simplu si sanatos de a face fata, iar la fel cum cheful de munca vine muncind, poti spune si despre cheful de miscare ca vine miscandu-te. Legat de despartire, nu are sens sa repet ce am mai zis in trecut. Poate te ajuta sa asculti ce mai spun si altii:
https://www.youtube.com/results?search_query=cum+treci+peste+o+despartire

Succes.

| johnnny123 a răspuns:

Oare cât timp o să mai suferi după despărțirea de "iubitul" ăla abuziv care te trata ca pe ultimul om?

Tu în loc să te bucuri că ai scăpat de el nu mai poți de suferință.

| Hyperion7 a răspuns:

Uneori în viața ai nevoie și de niste căzături ca sa poți aprecia ce ai cu adevărat, pentru că fiind tot timpul sus,ai senzația că ești de neatins.
No,îmi pare rău că trebuie să treci atâtea,dar asta e viața,până la urmă toți trecem prin momente mai neplăcute și trebuie să învățăm să le depășim.
După cum știi, nu i-o soluție sa mai stai in trecut cu gândul că sigur relația nu a fost așa de roz din moment ce ești în starea asta așa că da. Daca îți vine să te gândești la el, gândește-te la ce rău ți-a făcut și apoi vezi daca e o soluție bună sa stai in trecut cu gândul.
Mai mult de atât, toată chestia asta o poți lua ca pe ceva pozitiv până la urmă pentru că alții ar vrea sa vadă cum e sa fii într-o relație și ei nu au acest privilegiu.
Știu că poate părea clișeic, dar nu e.
Legat de faptul că nu ai pe nimeni, sa știi că nimeni nu are pe nimeni după o despărțire.Bine,unii au poate niste amici care se bucură că s-au despărțit, dar doar atât.Asa că dacă vrei să treci peste suferința mai repede,investește timpul in ceva care te face sa-l uiți și mergi mai departe.Zi mersi că o ai și pe mama ta,alții ar vrea ca mama sa le fie alaturi si nu au de unde o lua.
Plus că nu e caz de psiholog aici,ci de psiho-terapeut,deci sigur e mai scump.

In plus,faptul că ești tot timpul nervoasa, înseamnă că ai deficiențe de magneziu și alte vitamine,așa că nu ar fi o idee rea sa iei niste vitamine.
Se mai adaugă și mediul de lucru stresant și ai tabloul perfect.

Faptul că încerci să fii puternica că vrei sa te schimbi în bine,e un pas înainte.
Pe de-o parte știu că e nașpa sa fii pus în situația asta,sa nu ai pe nimeni și să te simți ca ultimul om, dar pe de altă parte, nu trebuie neapărat să te lași și să mergi înainte, pentru că vezi tu, doar prin niste suferințe oamenii mai pot învăța lecții în ziua de azi.

Uite ce îți propun, fiindcă chiar vreau sa te ajut, te aștept cu un mesaj aici
https://instagram.com/introvertitullll?igshid=MzMyNGUyNmU2YQ==

Una peste alta, capul sus și nu îți pierde speranța! Uneori orice rău vine și cu un bine, așa că fi optimista!

| carevaescu a răspuns:

Îmi pare rău să aud că treci prin toate astea. Deși aș dori să te pot îndruma să ieși în starea aceasta, nu prea am cum. La ceea ce au spus colegei mai adaug o idee: încearcă să faci sport, sa te miști. Nu trebuie să depui un efort extraordinar, cel puțin nu la început, important este să începi. De preferabil ar fi un sport social nu unul solitar.
Sănătate multă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a mai spus cineva: mergi la sala. Sau gasesti un hobby, o activitate. Focuseaza-te pe scoala. Sau... Ca sa nu mai fii atat de nervoasa... Mast--za-te. Face bine.

| Miruna333 a răspuns:

Psihoterapeutul te ajuta, nu ai apelat la cel potrivit. Bani sunt intotdeauna, conteaza prioritatile. Niciun sfat primit aici nu te va lumina si face bine peste noapte. Trebuie multa munca. Sa lucrezi cu psihicul e cel mai greu, nu e ca la o problema fizica, iei pastila si gata. Asa si, nici nu o vorba nu iti va trece

| Standt a răspuns:

Ce poate fi stresant la un cinematograf?
Psihologul te ajuta sa golesti buzunarele. Altfel, nu.
Fa-ti prietene.

| Celdrept a răspuns:

Schimba jobul,schimba și psihologul și du-te undeva singura sau cu cineva drag sa te recreezi.
Pastilele au și efecte secundare,nu fac mereu bine, fac și rău, mai ales daca sunt prescrise după ureche.
Treci printr-un episod depresiv, ia o pauza pentru tine, pune-te pe tine pe primul loc și sănătatea ta.

| Bosneanu683 a răspuns:

Mergi la sală sigur te va ajuta?