| TuAngel a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru ca eu chiar nu stiu ce sa fac, poate ca raspunsurile voastre ma vor ajuta putin. Vorbesc cu cineva in mediul virtual de vreo 4 luni si am ajuns sa il iubesc si el pe mine.Am decis sa avem o relatie mult mai serioasa dar distanta ne impiedica, asa ca el vrea sa vina la scoala in oras la mine ca sa fim aproape tot timpul.Da..este un gest foarte dragut din partea lui.dar eu nu prea as vrea sa se mute in oras la mine.Daca in acest mediu virtual suntem altfel de persoane.iar in realitate o sa fim diferiti. daca nu o sa ne mai intelegem..Chiar nu stiu ce sa fac..imi este frica pentru ca eu cred ca il voi pierde..ca se va indeparta de mine atunci.Credeti ca ar trebui sa accept sa vina si sa incercam sa avem o relatie serioasa?

14 răspunsuri:
| WalterWhite a răspuns:

Pai iesiti la cateva intalniri sa vedeti cum e inainte sa luati o decizie importanta.

| RAY a răspuns:

Daca tie ti frica de realitate nu e ceva normal sincer, traiesti prea mult virtual logic ca trebuie sa accepti realitatea, desi sunt total impotriva relatiilor la distanta care le consider pierdere de timp pentru ca inspatele unui monitor suntem ingereasi dupa cum ai spus si tu ai indoieli in privonta lui ceea ce nu-i prea bine, da nici virtual nu poti continua trebuie sa traiesti real nu virtual, pe net e mai mult vrajeala, poate nici nu va veni o spune la misto, poate vrea sa profite de tine pentru sex, parerea mea alege realitatea nu imaginarul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il iubesti in mediul virtual? Sa fim seriosi

| neutrino a răspuns:

Lasa-l draga sa vina, apoi vorbesti cu el tot virtual, nimeni nu te va obliga sa strici o asemenea frumoasa poveste de dragoste, intalnindu-te real cu el.

| T0T a răspuns:

Doar dacă vă cunoașteți și în realtiate veți ști dacă vă iubiți cu adevărat.

| Doub a răspuns:

Iubire? Nu v-aţi văzut niciodată şi îl... iubeşti? Hm, ciudat.
Întâlneşte-te cu el în realitate şi vezi ce iese. Cine ştie, poate chiar o să-ţi placă, iar dacă nu, măcar ştii că ai încercat.
Apropo, ar trebui să apreciezi. Tipul ăla chiar face ceva pentru tine.

| sofisis a răspuns:

Iubire online nu exista. Punct. Nici el nu cred ca s-ar muta inainte de a te vedea fizic.
Bine, aici presupun ca sunteti amandoi majori si iesiti de sub tutela parintilor.
In acelasi timp nu pricep de ce nu v-ati vazut pana acum.
In mod clar ca in relatitate sunteti diferiti si va fi ceva total diferit fata de online.
Relatiile online nu merg.

| AirănMeidăn a răspuns:

pai prima oara intalniti-va macar o data in real inainte de asta
stiti amandoi cum arata celalalt? ati vorbit la telefon/prin skype? ca altfel nu prea are rost inca

| Lawliet14 a răspuns:

Pai atunci tine relatia in mediul virtual pana cand o sa vrea neaparat ceva iar tu vei fi parasita pentru ca nu reactionezi. Nu zic ca un om nu te poate astepta si toata viata dar in cazul de fata tie ti-e doar frica. Vezi ce iese, daca tragi de el sigur iese ceva dragut. Eu zic ca o sa va intelegeti. De ce nu gandesti optimist? Tu fa tot ce trebuie sa faci ca relatia sa mearga si in realitate iar daca el va face la fel, sigur nu e diferenta fata de mediul online.

| AliGab a răspuns:

Nu poti spune ca iubesti o persoana daca nu il poti accepta cum este in realitate, deci pana nu il vei cunoaste si nu il vei accepta, nu il poti iubi. Si reciproc bineinteles. Este foarte dragut gestul lui, vrea ceva practic omul. Iar daca nu va veti intelege ce poti pierde? O conversatie virtuala? Caci doar acest lucru ai pana acum, nu poti spune ca ai o relatie cu el, decat atunci cand veti fi unul langa altul. succes pe mai departe in toate lucrurile bune

Răspuns utilizator avertizat
| thugxz a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa accepti sa vina. Eu pot spune ca am o relatie tot la distanta de un an si cateva luni si am reusit sa ne si vedem dupa un an, iar acum facem tot posibilul sa ne vedem din nou. Nu are cum sa aveti un anumit caracter in mediul virtual si un alt caracter in realitate. Crede-ma, din proprie experienta iti spun, o sa va intelegeti mult mai bine in realitate decat virtual. Sunt rare cazurile in care se intampla contrariul asa ca profita de sansa pe care o ai. Bafta.

| belealacasaomului a răspuns:

Mda, din propie experienta pot sa iti spun ca si eu am avut o relatie asemanatoare cu a ta, relatie virtuala de vreo 2 ani jumate, timp in care ne-am apropiat foarte mult, ne placeam fff mult, apoi am decis sa ne si vedem.
In momentul de fata suntem buni prieteni ( nu iubiti ), fiecare are rostul lui in viata.

De aici poti sa tragi singura concluzii, nu vreau sa spun ca se poate intampla la fel, sunt si cazuri in care au ramas impreuna.

| TuAngel explică:

Da..stiu ca pare greu de crezut."Nu poti iubi o persoana in mediul virtual".Nu intelegeti asta daca nu ati trecut prin aceasta experienta..nici nu ma astept ca multe persoane sa ma inteleaga.