| Aehb1327 a întrebat:

Buna,am si eu o nelamurire.Am vazut multe intrebari de genul "daca plec la 17 ani la iubitul meu se poate intampla ceva?"Insa nu prea am vazut nimic concret.Stiu ca nu e cea mai buna alegere dar nu cunoaste nimeni cu adevarat ceea ce e acasa la mine,de aceea vreau strict raspuns la intrebarile astea.
-Daca eu stau de buna voie la el si la parintii lui,politia poate interveni in vreun fel?
-Pot fi luata cu forta daca repet pe mine nu ma obliga nimeni sa stau acolo ci o fac de buna voie?
Am nevoie sa stiu exact,eventual daca e cineva care a si trecut pe aici? Legal, pot face ai mei ceva sa ma aduca inapoi acasa cu forta? Repet, as aprecia daca nu m-ati judeca si ati raspunde strict la ce am intrebat.Va multumesc mult

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca chiar te iubeste si parintii sunt de acord va puteri casatoru. Daca te muti cu cineva fără căsătorie, nu ai binecuvantarea Creatorului peste relația ta si nu va iesi bine pana la urma.

| Aehb1327 explică (pentru ania):

De casatorit o vom face imediat dupa ce fac 18 ani pentru ca asta ne dorim si asa e firesc.Doar vreau sa plec de acasa ca sa scap de certuri si jigniri ..In legatura cu casatoria, am fi facut-o si acum dar cum nu am inca 18 ani, nu pot, iar parintii mei nu sunt de acord si nu cred ca vor fi prea curand. Apreciez raspunsul totusi❤️

| ioana748 a răspuns:

Daca parintii tai vor sa te aduca acasa cu forta, da pot.
Pana la 18 ani raspund de tine si daca dim motive întemeiate nu poti locui cu parintii, asistenta sociala le va lua drepturile părintești si tu vei locui Intr un centru social pana la varsta de 18 ani.
Dupa 18 ani poti sta unde doresti.

| Aehb1327 explică (pentru ioana748):

Multumesc pentru raspuns.Dar multi spun ca atata timp cat e alegerea mea nu au ce sa faca atata timp cat nu ma ține nimeni cu forța.Si din cate am citit poliția nu poate intra cu forța decat daca are mandat, de aceea am spus ca i rog pe cei care cunosc codul civil si anumite legi care au legatura cu asta, sa ma ajute cu un raspuns, pentru ca unii spun asa unii spun asa dar am nevoie de ceva concret

| Torrpi a răspuns (pentru Aehb1327):

Care "multi" spun? Baieti care vor fetele in patul lor?
Esti minora, parintii raspund pentru tine. Asa ca, te poate duce cu forta inapoi acasa. Nu conteaza "de buna voia" ta. Cum se spune si mai sus, te pot da in plasament. Dar tot nu stai cu futalaul. Ca probabil problemele de acasa din cauza lui le ai.

| Aehb1327 explică (pentru Torrpi):

Judeci prea mult fara sa ai nici o idee despre ce e vorbahappy. Problemele de acasa sunt de cand eram mica de inainte sa existe vreun baiat.Am vazut si am citit tot felul de chestii si nu ma intereseaza nimic altceva decat un raspuns concret cu legi daca se poate din partea cuiva care e in masura, un avocat sau o fata care a trecut pe acolo.De judecat sunt buni toti, am nevoie doar de un raspuns care sa fie corect si adevarat din punct de vedere legal, si care sa ma lamureasca, atat.Zi frumoasa

| Torrpi a răspuns (pentru Aehb1327):

Ei bine, scurt si din punct de vedere legal, NU te poti muta unde vrei tu la aceasta varsta. Parintii raspund pentru tine.
---
Daca problemele sunt de multi ani, de ce nu ai apelat la Protectia copilului de multi ani? Acum mai rabda un an. Daca nu cumva judesc si eu ca te mananca prea tare.