| Anonima26566666 a întrebat:

Am si eu o problema.Am terminat acum liceul si din toamna o sa ma angajez si o sa merg si la facultate in acelasi timp.Am obtinut o medie mare la bacalaureat si acum as vrea si eu ca oricare sa am o relatie.Am cunoscut anul trecut un baiat de la mine din sat pe care parintii mei il stiu de cand era mic si la inceput au fost de acord cu el insa apoi din cauza unora au inceput sa imi interzica sa mai vorbesc cu el pe motiv ca nu e de mine ca nu are bani multi si functie.Insa pot spune ca e un baiat simplu dar cu un suflet bun si se vede ca tine cu adevarat la mine.Am rupt legatura atunci cu el pentru ca fratele mai mic incepuse sa ma urmareasca si sa ma bata daca mai ii raspundeam la vreun mesaj.De cateva saptamani am mai inceput din nou sa vorbesc cu baiatul acela pentru ca nici eu nu am putut sa il uit nici el.M-a sustinut cand am avut nevoie intotdeauna,a mers cu mine la doctor cand eram bolnava, se supara daca nu mancam si ma punea mereu sa las tot sa invat, pe mami mereu cand era bolnava o incuraja.Dar ai mei nu vor sa il accepte ca nu are multi bani.Am incercat sa le explic si imi zic categoric nu,mami ca o imbolnavesc.Dar nu vad cu ce as imbolnavi-o ca nu i-am mintit,nu am comentat in fata lor, la scoala nu am avut niciodata probleme, chiar am castigat de doua ori locul 1 si 3 la o olimpiada pe tara, acum am terminat clasa a 12-a cu 10.Va rog vreau un sfat cum as putea sa ii conving pentru ca nu vreau nici ca el sa sufere pentru ca tine foarte mult la mine.Multumesc!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ti cont de vorba lor si faci ce vrei tu, si daca te bate fratele il reclami la politie ca sa nu mai fie prost si sa te lase impace

| alessia5158 a răspuns:

Inutila "munca" de convingere! --- vei pleca la studii.
O relatie izvorata din dorinta de a avea "ca oricare " o relatie o va face "sensibila" la orice schimbare!
Si, apoi, noul mediu (in care te vei afla peste putin timp )poate sa influenteze propriul tau "pachet"de valori personale--- de ex: daca el nu are studii cel putin la nivelul tau, vei cauta altul; daca el realizeaza un venit mai mic decat al tau, vei cauta altul; daca el are un comportament neconform cu "standardul"tau, vei cauta altul etc.

| Zaygon a răspuns:

Ai de capu meu, ce parinti bolunzi. Scuze pentru afirmatie dar cam asa reiese. Na poftim aici mentalitate de parinti. Mie nu mi-a zis mama si tata nimic de subiectul asta, a zis ca pot sa fiu cu ce fata vreau(o singura exceptie, nu o dau aici ca dupa par rasist). Si eu care ma gandeam ca fetele sunt cu figuri in cap si cu preferinte de astea dupa bani dar cand parinti de astia mi se face scarba. Societatea e cu fundu in sus.

Solutie la problema: baga-le mintiile in cap si intreabai ce bani vor sa aiba de la un adolescent? Tipu e mai mare ca tine? Daca e de varsta ta ce pretentii poti sa ai pentru cineva care abia a terminat liceul. Toti, inclusiv eu, inclusiv tu, ca si eu am terminat a 12-a, suntem inca pe banii parintilor. Deci nu poti judeca un adolescent care e pe banii parintilor ca de ce nu are el bani.

| Vi003 a răspuns:

Daca ai terminat cu 10, poate te premiaza primarul orasului tau. Asa fac unii edili, dau cativa banuti elevilor cu rezultate bune la invatatura. Cat despre relatia ta... Nu pari pregatita nici s-o termini, nici s-o continui. Mai gandeste-te, timpul le rezolva pe toate!

| BlackDice a răspuns:

Poti face ce vrei tu acum, mai ales ca esti majora.In cel mai bun caz vor accepta ca nu au de ales.Nu te pot da afara din casa si chiar daca o fac ai unde sa te duci.nu imi vine sa cred ca mai sunt si parinti din astia.