| andreeamrn a întrebat:

am si eu o problema aparent minora, dar care ma macina... Prietena mea cea mai buna din copilarie s-a "racit" foarte mult de cand s-a mutat, cam de 1 an si ceva. Nu mai vorbim des, am iesit de foarte putine ori, iar in aceasta perioada si-a facut si iubit. Nu cred ca distanta si iubitul sunt motive de a strica o prietenie. Imi propusese sa ma duc la ea de Revelion, dar am zis ca o sa revin cu un raspuns sigur, pentru ca aveam o problema de familie, pentru care nici macar nu m-a intrebat daca sunt bine sau nu... De atunci nu mi-a mai scris nimic, adica de o luna si ceva. Se pare ca eram buna doar cand avea nevoie de ajutor, pentru ca ii imprumutam lucruri si altele.

As vrea niste sfaturi de la voi, va rog, cum sa procedez, sa mai vorbesc cu ea sau nu? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. De fapt, inca trec. Prieteniile se schimba atunci cand intervine distanta, si nu e vina nimanui. Nu cred ca prietena ta te apreciaza mai putin acum pentru ca nu ii mai poti imprumuta lucruri. Stii cum e... ochii care nu se vad, se uita. Nu se aplica doar in relatii romantice. Dar asta nu inseamna ca tine mai putin la tine sau tu la ea. Solutia pe care o propun eu e sa incerci sa va vedeti cat mai des si sa o cauti, macar pentru cateva minute pe zi. Intreab-o ce face, trimite-i un link la ceva amuzant. Distanta e grea pentru toata lumea, insa cu putin efort din ambele parti, prieteniile raman.

| Maya95 a răspuns:

Draga mea, am fost și eu în situația ta. Daca ea nu mai vorbește cu tine atunci tu de ce ai face-o? Ai răbdare si sigur o sa te caute cand o sa aiba nevoie de tine.Succes!