| ionelaa17 a întrebat:

Buna,am si eu o problema si nu stiu cum sa procedez, probabil voi scrie un mic roman dar voi incerca sa spun totul in cat mai putine randuri.eu sunt in plasament la bunicii mei de la 7 luni, cand eram mica tata nu a vrut sa ma creasca iar mama singura nu a avut posibilitatile necesare si asa am ramas in plasament la bunicii ( acestia m'au luat doar pentru acei bani, crezand ca primesc mai multi decat primesc acum) pot spune ca aici nu am avut parte de o copilarie..imi vorbeau si imi vorbesc foarte urat, uneori ma agresau si fizic pot spune ca uneori imi dau impresia ca nu ma suporta deloc..imi vorbesc frumos si se comporta frumos doar cand e o alta persoana in apropiere.am si inregistrari cu felul in care imi vorbesc si sunt si destule persoane care imi cunosc situatia.mai sunt 8 luni pana fac 18 ani, dar pentru mine inseamna foarte mult..as vrea sa fac ceva mai repede, nu stiu daca exista vreo posibilitate sa plec mai repede de aici. orice.

Răspuns Câştigător
| Mahima a răspuns:

Draga ionelaa17 eu zic sa astepti pana faci 18 ani.Singura modalitate la care ai putea apela ar fi sa ii reclami la Protectia copilului.Dar sunt convinsa ca si tu stii ca aceasta nu este cea mai buna solutie.Nu stiu daca ai intra intr-un centru de plasament, pentru ca esti prea mare, ci mai degraba la acele camine unde ii plaseaza pe cei mai mari sa traiasca singuri.Si acolo sunt conditii mizere si copii abuzivi.Ai da din put in lac.Nu mai ai nicio ruda care sa te poata lua in plasament, eventual sa te adopte? Nu exista alta modalitate legala atata timp cat esti in plasament decat sa ii reclami.Mama ta nu ar putea acum sa te reia in grija? Imi pare extrem de rau pentru tine.Si crede-ma, stiu prin ce treci. Daca mai ai nevoie de ceva informatii te rog sa nu eziti sa ma contactezi pe privat.

| ionelaa17 explică (pentru Mahima):

Mama nu ar avea posibilitatea sa ma creasca,mai am o sura care sta cu ea. avem tati diferiti,si ea acuma sta cu sora mea si cu actualul barbat, stiu ca poate lui nu i'ar conveni sa imi dea si mie ce ii da si ficei lui, si nu vreau sa ii fac probleme nici mamei.iar da, cu protectia copilului stiu ca ar iesii urat de aceia nici nu am apelat, ma gandeam ca poate exista o alta solutie..si cu partea cu asteptatul,e destul de greu, e o poveste lunga eu am incercat sa o spun cat de scurt am putut, in mare.dar e o poveste lunga si complicata.e greu sa iti vorbeasca o persoana urat in fiecare zi, sa vezi ca nu te suporta si sa te ia la misto de fiecare data cand are ocazia, nu am voie sa am prieteni ..sa ies pe afara, daca stau 2 ore pe afara e mult.stiu ca 7 8 luni nu mai pare asa mult, dar asta pentru cine nu e in situatia mea.

| Mahima a răspuns (pentru ionelaa17):

Bun.Mi am cam dat seama de asta.Stiu ca e greu de asteptat, dar si asa, te ai gandit ce vei face atunci cand vei indeplini 18 ani? Sper ca ai de gand sa iti continui studiile.Iti pot spune ca si eu am stat la bunci de la 16 la 19 ani si am trecut prin aceeasi situatie.Te simti nedorita si e de inteles asta, doar orice om are nevoie de afectiune.Dar eu mi-am stabilit un tel, am vrut sa termin liceul acolo si pentru asta a trebuit sa indur anumite lucruri.Cand esti minor nu prea ai multe alegeri.Nu ieseam nici eu,nu am avut prieteni in perioada aceea, eram pusa mereu pe invatat si totul parea greu.Dar cu un gram de vointa, se poate! Trebuie sa inveti sa te detasezi, sa nu te mai doara, sa nu te mai afecteze asa rau.Stiu ca suna imposibil, dar nu e.La un moment dat ajunsesem intr-un punct in care ii ascultam dar nu-i auzeam cu adevarat.Ma retrageam in lumea mea.Inceraca sa faci asta si totusi zic sa vorbesti cu mama ta.Macar vei sti ca ai incercat.Iti doresc multa multa bafta! Sper ca spusele mele te-au ajutat cu ceva.

6 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Daca ai indurat atata timp viata alaturi de bunici mai asteapta pana implinesti 18 ani. Daca se vor implica cei de la Protectia copilului poate iesi urat.S-ar putea sa-ti fie mai rau.

| Alexstrasza a răspuns:

Dacă spui că ai şi înregistrări mă gândesc că Protecţia Copilului te poate ajuta, dar mă tem că toată treaba asta nu o să iasă tocmai roz...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ionela,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| zaratu a răspuns:

Ar trebuie sa te duci la protectia copilului, uite daca vrei sa vorbim la multe si sa te statuiesc iti las id meu zaratu. iulian si daca vrei sa ne cunoastem mai bine