| Euu12 a întrebat:

as avea nevoie de niste sfaturi pentru ca moralul meu e la pamant.Sunt casatorita de 2 ani eu am 20 de ani deci am facut pasul asta destul de devreme. sotul meu la inceput se purta foarte frumos timpul a trecut el insa s-a schimbat.a inceput sa consume alcooll sa ma loveasca sa ma jigneasca, suntem plecati in Italia si locuim impreuna cu familia lui, eu practic nu am pe nimeni aici doar pe ei. Am incercat sa port discuti cu el m-a lovit si de fata cu prieteni lui pentru simplu fapt ca i-am spus sa inceteze cu bautura, familia lui stie toate lucrurile astea deoarece locuim impreuna, mama lui mereu imi spune ca daca mam meritat sa tac si sa rabd. ei sunt o familie foarte rea doar dupa bani si sa le fie lor bine. Parintii mei simt ca eu nu sunt fericita si stiu asta, doar ca nu am avut puterea sa le zic ca m-a lovit si nu doar odata, stie doar sora mea.Problema e ca eu am cunoscut pe cineva aici care e alaturi de mine si ma iubeste enorm, tin si eu la el, familia lui e langa mine si ma intelege stie tot adevarul, mama lui ma suna zilnic si imi spune sa imi iau inima in dinti si sa le zic parintilor mei ca am pe altcineva si ca nu mai pot continua asa pentru ca se comporta urat cu mine, nu stiu cum sa fac asta nu stiu daca ma vor intelege. Aveti cumva o idee cum as putea sa le explic asta? Ce ma ingrizoreaza e ca chestia cu lovitul nu a fost doar odata, si in urma cu cateva o matusa de a sotului meu a fost omorata in bataie de sotul ei.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Imi pare rau ca treci peste asa ceva. Incearca sa fi puternica si sa lupti pentru ceva mai bun.
Familia de care iti este aproape, celui care l-ai cunoscut are dreptate. Un om care te loveste, se comporta urat si nu stie sa te pretuiasca o va face toata viata. Sincer, esti tanara si ai toata viata inainte. Poti depune divort si sa termini cu astfel de specimen, sper sa nu te super ca i-am zis asa. Incearca sa iti refaci viata cu un om care intr-adevar te merita.
Poti apela la politia locala ori un consiliu familial din orasul unde locuiesti pentru a te ajuta si sa treci peste ma usor.

Succes!

| AtateaConditii a răspuns:

Daca nu ai un copil cu el e si mai bine. Nu trebuie sa ii dai nici-o explicatie, faci actele de divort strangi dovezile si te duci la familia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te desparti de el si te duci la cel care te iubeste sincer. Ai 20 de ani, ai toata viata inainte, nu esti nevoita sa stai toata viata langa un mitocan care te loveste. Parintii tai ar trebui sa inteleaga asta, ei isi vor dori binele fetei lor si binele nu vine langa un om precum sotul tau.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Cine reaq te-a pus sa te mariti cand inca nici nu stiai bine sa te stergi la fund? De vina sunt parintii tai, pentru educatia care ti-au oferit-o. Eu daca eram tac-tu si imi ziceai ca te mariti la 18 ani iti lasam urme de slapi pe spate si nu mai vedeai niciun ban. Orice ai face oricum viata ti-ai distrus-o deja.

| Snowfall a răspuns:

Nu ii mai da nici o explicatie, pleaca si fa actele de divort. Nu cred ca o astfel de persoana sau familia lui ar mai merita explicatii, este de la sine inteles ce fel de oameni sunt si probabil nu te vor intelege. Plus ca ai mai zis ca o matusa de-a lui a fost omorata in bataie de sot, deci se vede ce exemple primeste. In legatura cu parintii tai, nu inteleg de ce iti faci atatea probleme, ei vor fi intotodeauna de partea ta si sigur te vor ajuta daca vei avea nevoie. Succes!

| kittuletz a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca sotul tau te trateaza asa...singura rezolvare pe care eu o vad este sa le spui adevarul parintilor tai, pentru ca ai spus ca ei banuiesc ceva si oricum isi fac griji pentru tine. Apoi, poti incerca sa porti o discutie si cu sotul tau cand este,, in toane bune"(si nu dupa ce a baut). Explica-i ca nu mai poti suporta comportamentul lui, felul in care traiesti, ca te simti singura, etc. Dupa asta iti poti lua bagajele(facute inainte sa apuci sa vorbesti cu el) si poti pleca la parintii tai, il poti parasi. Gandeste-te k in familie a fost un caz de omor, se poate imbata, enerva si Doamne fereste face ceea ce e mai rau. Si multumeste-i lui Dumnezeu ca nu aveti si un copil! Viata merita traita pentru ca este unica! iti tin pumnii si ai grija de tine...