| AlexiaClaudia a întrebat:

Buna,as avea nevoie de un sfat matur. Am 18 ani si sunt intr-o relatie de 2 ani si ceva cu un barbat de 26 de ani pe care il iubesc foarte mult. Fiind primul meu iubit, tin la aceasta relatie, imi fac planuri de viitor si sper ca vom fi impreuna. Desi, nu ar fi atat de usor. Eu imi doresc ca dupa facultate sa raman intr-un oras mare, dar el vrea sa se stabileasca intr-o comuna linistita, la tara, nu urmareste deloc si un altfel de castig. In acea comuna traiesc si familiile noastre care nu se prea suporta, iar eu, doresc cu orice scop sa nu le mai vad vreodata (nu am avut o copilarie prea funny). Alt impediment, ar fi faptul, ca eu nu am incredere in mine, si sunt geloasa pe trecutul sau, in special. Eu nu am avut "aventuri "vreodata, si de fiecare data cand il vad uitandu-se dupa altcineva ridic o spranceana. Ce-i drept, el mi-a dat de cateva ori motive de gelozie intemeiate...Alt impediement: eu sunt visatoare,mofturoasa,copilaroasa,deloc practica,timida, ambitioasa.iar el este:practic, fara vointa, ironic, un bun cuceritor, hotrarat, nepasator si realist. Eu leu, el fecioara laughing. Credeti ca as merita sa continui o astfel de relatie? Daca nu, cum as putea sa trec mai departe, singura, fara a suferi prea mult?
PS: suntem vecini, 2 case departare si nu prea mi-a dat sa inteleg ca vom avea un viitor impreuna, e ceva gen "sa nu ne facem planuri.

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Buna!
Avand in vedere ca e prima relatie inteleg de ce ai adresat o intrebare aici. Doresti un sfat de la cei realisti si cu mai multa experienta, daca pot spune asa.
Sincer, fa ceea ce simti si ceea ce crezi tu ca este bine pentru tine. Noi suntem in masura sa-ti oferim doar parerile noastre, dar tu hotarasti ce-i de facut.
Sincer, cam asa-s relatiile in ziua de astazi, nu prea mai sunt de viitor si nici nu prea stii la ce sa te astepti de la ziua de maine.
El e si mult prea mare si de asta sunt diferentele astea intre voi. E o diferenta destul de mare si na, fiecare are in gand ceva. Tu inca esti in perioada aia cand incepi sa afli ce-i viata, iar el deja cred ca a trait destule si diverse intamplari. Daca tu nu ai incredere nici in tine, de asta este foarte greu sa ai si in altcineva. Incearca sa-ti castigi increderea in sine, fii mai sigura pe tine si dupa o sa vezi ca o sa-ti fie mai bine. Daca ar avea ce si-ar dori, nu cred ca ar mai fi nevoie sa se uite dupa altele. Daca a incercat sa te insele sau te-a mintit, sa fii sigura ca se va repeta, iti spun din experienta unei persoane foarte dragi si de obicei asa se intampla.
Ai mare grija si gandeste-te foarte bine la ceea ce vrei sa faci. Gandeste-te mai mult la tine si la binele tau. Esti tanara, inteligenta din ceea ce am vazut pana acum si ai tot viitorul in fata, asa ca nu-ti face planuri din astea de pe acum.
O seara placuta si o alegere inteleapta!

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Din ce descrii, nici nu e o relatie prea stransa si nici nu va potriviti prea bine. Daca ti-a dat motive intemeiate de gelozie, poate ca ar fi trebuit sa inchei atunci. Parerea mea este ca ar trebui sa treci mai departe.
Cum, e mai dificil de spus. Depinde foarte mult care e situatia ta scolara. Daca la toamna mergi la facultate e mai simplu. Daca ramai in satul respectiv e mult mai complicat. Numai timpul te poate vindeca. Daca ai luat decizia, din acel moment, pana te vindeci, el trebuie sa dispara complet din viata ta iar tu trebuie sa iti ocupi mintea cu scoala si cu pasiunile tale, sa iesi sa te distrezi cu prietenele, sa pleci in excursii. Cu el nu mai vorbesti, il eviti pe cat posibil, faci sa dispara tot ce iti aminteste de el. Nu te grabi sa intri intr-o alta relatie. Daca ai pleca la oras la facultate ar fi mult mai simplu. Intr-un sat e foarte greu de realizat ceea ce ti-am propus.

| MariaSofia07 a răspuns:

Buna happy Nu e cam devreme sa te legi de cineva? Ai un intreg viitor in fata..presupun ca anul asta intri la facultate, ei bine odata ce ajungi acolo iti vei schimba si modul de gandire.Vei cunoaste oameni noi si in principal baieti cu diverse mentalitatati.SI apoi, el te urmeaza sau tu esti singura care se gandeste ca veti pastra legatura si in cele din urma veti sfarsi impreuna? Crede-ma in perioada care va urma vei avea timp sa te indragostesti de 100 de ori, poate chiar de niste persoane cu potential, ma refer aici atat la farmec cat si daca este mai open-minded.In fine, in ceea ce priveste viitorul pe care zici tu ca el si-l vede, in acea comuna, daca tii mortis ca-l vrei pe el atunci fa-l sa se razgandesca si daca nu poti renunta la el pentru ca viata la tara si aproape de rude este in definitiv o idee deloc buna. Si apropo de zodie, fecioarele sunt dificile pe cand leii au potential pentru ca sunt buni luptatori.Fii deschisa unui viitor plin de oportunitati asa cum vrei tu.'la oras', asa e cel mai bine. Oricum tu iei ultima decizie.Mult noroc! happy

| AlexiaClaudia explică:

Multumesc pentru sfaturi!