| Mihalache_Iulia_Gabriela_2000 a întrebat:

as vrea sa ma ajutați cat mai mult la aceasta problema. Am o relație foarte rea cu parintii si nu stiu cum sa capete iarasi încrederea in mine.Ieri am fost la Mall si eu aveam nevoie de niste role, am căutat prin magazine pana cand in Kaufland am gasit. Si am fost acolo, ne uitam pana cand tati a spus ca nu găsim, el a plecat si eu am inceput sa plâng crezând ca nu îmi mai ia.El doar plecase sa se uite la ce mai era pe acolo, sora mea i-a spus la unul cam de varsta mea sa rada de mine ca plang.Eu am inceput sa plâng si mai tare, atunci mama si sora mea au plecat si am plecat si eu plângând. M-am rugat de tati plângând însă el a spus sa plec din fata lui ca l-am facut de ras.Si acum nu mai vorbesc cu mine, au spus ca a fost ca si cum nu-i mai iubesc si nu ma intereseaza situația chiar daca vreau lucrul ala.Si nu stiu cum sa fac sa recapete din nou încrederea in mine si iar sa ajung„fata mamei"si „fata lui tati".Dau funda! Raspunsuri cat mai repede, va rog!

Răspuns Câştigător
| majanan a răspuns:

I-mi pare rau pentru ce ti s-a intamplat! Dar nu esti singura care a exagerat in aceasta situatie! E adevarat ca ai exagerat cu plansul insa ai exprimat ceea ce ai simtit ( nu e nuci decum gresit in a exprima ceea ce simti) si e destul de clar cat inseamna pentru tine acele role! Sa sti ca indiferent cum se comporta parintii tai nu inseamna ca nu te iubesc si mai sigur e ca, faptul ca tu ai reactionat ''gresit'' din punctul lor de vedere nu inseamna ca tu nu-ti iubesti parintii! A iubi e cu totul altceva si nimeni nu e perfect, nici macar parintii tai nici eu, nici tu... Toti mai gresim, si n-o facem intentionat! Incearca eventual sa comunici cu parintii tai si sa le explici si puntul tau de vedere in cea mai calma atmosfera posibila. Sa le explici ca de fapt si tu aveai nevoie de cineva care sa te inteleaga in acel moment. Ca aveai si tu nevoie, la randul tau, de cineva care sa-ti arate ca te iubeste si ca dealtfel si tu esti dezamagita de faptul ca nu ai avut pe nimeni care sa-ti explice situatia cu calm, asa ca te-ai simtit si tu singura in aceea situatie si acest fapt te-a facut sa plangi si mai tare, indiferent ca urma sau nu sa-ti cumperi acele role! Mult succes si numai bine! happy

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Draga mea, incearca sa intelegi parintii, nu intotdeauna dispun de buget pentru a indeplini mofturile copiilor!
Te-ai gandit ca, poate costul rolelor depaseste limita bugetului vostru?
Tu ai analizat c ate cheltuileli sunt in casa?
Demonstreaza-le ca a fost un moft si ca ti-a trecut.
Cadourile vor veni atunci cand bugetul va fi disponibil!
Invata si bucura-te ca, ai tai parinti au grija de tine!
O seara buna happy

| LonelyLoner92 a răspuns:

Daca faci curat zilnic prin casa si daca vei obtine note foarte bune la scoala vor avea din nou incredere in tine.

| WaterDrop a răspuns:

Nu mai plange, invata sa ai rabdare, ofera`le ceva in schimb ca sa vada ca te gandesti si la ei, ofera`te sa-i ajuti la treburi prin casa, invata bine la scoala, nu mai plange (da am zis`o de 2 ori ca sa tii minte).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu mod de a capata din nou incredere in tine este sa inveti bine la scoala.la limba Romana de exemplu, unde nu prea excelezi.Adu-le note cat mai bune si arata-le carnetul de note cu ceva note peste 7. Sunt sigur ca parintii tai au ce se mandri si iti va lua acea pereche de role.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Stiu ca acum esti la o varsta la care vezi lumea cu alti ochi. cu timpul, o sa inveti ca nu ttebuie sa te schimbi pentru nimeni, pentru ca nici persoanele care se iau de tine nu sunt perfecte. nu trebuie sa fii cum vor altii, trebuie sa fii cum vrei tu. incearca sa vorbesti cu parintii tai, sa.i intrebi ce anume nu le place la comportamentul tau iar daca te deranjeaza si pe tine acel lucru atunci sa-l schimbi, dar daca tu consideri ca esti fercita asa cum esti tu, asa cum te critici nu (nu cum te critica ceilalti) atunci fa-ti curaj sa le spui parintilor tai in fata "voi, prietenii si mediul inconjurator m-au invatat sa fiu asa. mie imi place asa cum sunt, si nu aveti dreptul sa ma schimbati dupa bunul plac. iar daca nu ma puteti accepta asa cum sunt, inseamna ca nu ma iubiti." probabil ca iti suna nefiresc sa le tii piept parintilor, dar daca le demonstrezi ca poti sa iei singura decizii si ca esti stapana pe tine, atunci or sa-si dea seama ca te-au subestimat si ca ar trebui sa se poarte mai rumos cu tine. sper ca te-am ajutat si ca o sa tii cont de sfat happy

| Mihalache_Iulia_Gabriela_2000 explică:

Dar eu numai 9 si 10 iau si 8 câteodată pe ei iau deranjat comportamentul

| AntoniSoulesOne a răspuns (pentru Mihalache_Iulia_Gabriela_2000):

Atunci schimba ce nu le place la comportamentul tau.

| Mihalache_Iulia_Gabriela_2000 explică:

Va multumesc tuturor!