| Ariamnaa a întrebat:

Buna! As vrea sa ma ajutati cu o mica problema. Deci sambata asta plec la munte. Si maine i-am spus mamei ca vreau sa stau maine (vineri) acasa. Ea mi-a spus ca ar fi ok cand ne intoarcem marti sa stau acasa si sa ma duc miercuri. Dar eu nu vreau sa ma duc vineri fiindca am test la mate si nu am invatat nimic. Nu i-am spus ca dau test si de aia nu vreau sa ma duc. Acum nu stiu ce sa fac ca nu vrea sa lipsesc maine si ma si enerveaza. Imi e ste frica fiindca nu am invatat nimic si nu stiu. Cu siguranta daca i-as fi zic ca dau test poate ca nu m-ar fi lasat sa lipsesc. Ajutooorr va roog

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine mergi la scoală lasa muntele si alte prostii ne importante, școala este mai importanta tu trebuie sa faci cum spun părintii tai nu ei cum vrei tu, o sa îi enervezi si nu te vor mai duce la munte vor anula excursia, acum in pandemia de covid i ti arde de munte, dar de școala si de invațat nu?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mai bine dai testul si scapi de un stres, indiferent ce nota o sa iei. Daca vrei sa scapi de test, o sa iti trebuiasca nota si o sa te asculte, apoi o sa vrei sa lipsesti sa scapi si de asta si tot asa, pana ajungi sa nu ai note ci doar absente. Mergi si da testul orice ar fi, parerea mea.

| Mosotti a răspuns:

Pai ideea e sa te duci la test ca poate ai sanse, te mai uiti si tu in stanga, dreapta si poate iei de la vreun coleg ceva, eu asa am facut mereu, niciodata nu am lipsit de la vreo lucrare sau altele, doar ca n-am invatat nimic, si culmea ca de cele mai multe ori cand nu invatam, luam cinci-ul necesar, ma descurcam de la colegi.

Ca am zis asa "daca nu ma duc, am sanse 0, daca ma duc, am sanse si 5 % dar tot am, si 5 e mai mare ca zero".
Du-te ca nu se intampla nimic, ai sanse sa iei macar un 5 la testul ala.
Ca oricum nu o poti convinge pe mama sa nu te duci maine.

| aditimus a răspuns:

Mergi si da testul.
Scoala e mai importanta ca statul acasa mai ales ca pleci Sambata

| Ka0ru a răspuns:

Incearca sa inveti teoria din clasa si sa rezolvi ce ai mai avut la tema la capitolul asta ca la un moment dat oricum tot o sa fie nevoie sa inveti pentru teza sau bac sau ce mai ai tu. Roaga un coleg sa-ti trimita poze cu cate un exercitiu diferit ca sa exersezi pe ele si sa ai si exemplul in fata.

| Iuli122122 a răspuns:

Te inteleg cel mai bine, din perspectiva unui profesor. Depinde si de tine si de absentele tale. Ce-ar fi să îți faci de cap sambata, iar data viitoare cand n-ai notă si asa o să te asculte oral cel mai probabil să egalizeze numărul de note o să inveti.

Deci, de aici ar reieși că, obstacolul de care fug azi va fi un dâmb mâine, de care te poti sau nu impiedica. Fugi la munte azi, dar cand iti vine vreme tot o să fii nevoită să ai acea notă. Asta dacă profesorul nu „te așteaptă" să dai separat test.

Niciodată n-aș pune interdicție distractiei, si eu am fost in aceeași oală, dar deciziile luate au consecinte.
In locul tău aș merge, dar după munte aș sta cu picioarele pe care am schiat pe carte, așa scap și de amărâta aia de matematică, cel putin pana la viitoarea notă.