| Elena5050 a întrebat:

Buna, aş vrea să vă zic un lucru si aş dori nişte sfaturi. Eu si sotul meu suntem casatoriţi de 7 ani si mama lui niciodata nu m-a suportat, eu termin programul de munca inaintea soţului meu, lucram la locuri de muncă diferite şi când ajung acasa obosită de la muncă mama lui vine la noi în apartament şi începe să comenteze din orice. Ieri de exemplu când am venit de la munca a venit la mine şi mi-a zis ca eu îl înşel pe baiatul ei şi m-a jignit cu alte cuvinte jignitoare, soţul meu îmi ia apararea în faţa ei. Ea de la început nu m-a suportat. Ce aş putea face puteţi să îmi daţi nişte sfaturi? Eu şi soţul meu avem şi un copil, un băiat de 1an

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu o dai afara din casa voastra?
Poti sa-i spui cu frumosul ca nu este problema ei sa te comenteze sau sa-ti tina contul unde mergi si ce faci, ca nu esti sluga-n casa voastra ci sotia lui x si daca nu te respecta si nu inceteaza cu comentariile rautacioase, o inviti sa plece si sa nu va mai calce casa.
Trebuie sa-i pui conditii de la inceput, ca altfel se baga in realtia ta si va desaparte.

Trebuie sa-ti spun ca atat legea cat si biserica sunt de partea ta in acest caz, fiindca mama soacra nu are nici un cuvant de spus in casa unor tineri casatoriti, iar in caz de necazuri, poti sa-i faci reclamatie la politie si sa-i pui interdictie sa mai vina la voi.
Stiu ca suna dur, dar uneori este nevoie sa faci aceste lucru ca sa ai o casnicie linista si fericita, fiindca o femeie atat de rautacioasa va face tot posibilul sa va invenineze fericirea si unul impotriva celuilalt, pana va desparte.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Simplu, nu o mai primești în casă.

Familia voastră este compusă din tine, soțul tău și copilul vostru. Ea nu are niciun fel de autoritate acolo. Dacă nu știe altceva decât să jignească, să bage zânzanie și să facă acuzații false, atunci nu mai este binevenită acolo.

Iar dacă spui că soțul este de partea ta, atunci lucrurile sunt și mai simple. El ar trebui să poarte o discuție cu mama lui și să-i explice ceea ce am scris mai sus.

| AliGab a răspuns:

Pai cine te pune sa o lasi in casa? Te ajuta cu copilul? Lasa-te de serviciu si iti vezi de sot si copil, dar excludeti-o pe soacra din viata voastra.

| ioana748 a răspuns:

Mutare urgenta cat mai departe.

| adryang78 a răspuns:

Dacă locuiți împreună cu soacra, mutați-vă urgent. Altfel, așa o veți duce toată viața iar relația voastră va avea foarte mult de suferit, dacă nu cumva se va destrăma, ceea ce e foarte probabil. Astfel de persoane toxice trebuie ținute la distanță, contaminează totul în jurul lor.
Dacă locuiți singuri, puneți piciorul în prag și spuneți-i că n-are ce să caute în casa voastră neinvitată, cu atât mai mult dacă nu-și schimbă atitudinea.

| Cipi1212 a răspuns:

Te apără împotriva mamei lui? Având în vedere că acea mamă nu te suportă? Astfel e greu pentru tine mai ales că ai un copil cu soțul tău. Dacă ai văzut de la început că soacra nu te suportă trebuia să fi pus capăt relației.

| MoneaLaura a răspuns:

Bună. Și am o problema cu soacra. ceva genu tău.am 6 ani la fel cu soțul și o fetita de 8 luni... sfatul meu e sa o dai afara din casa sau sa va mutați voi 2 singuri atâta ca dacă ea n te suporta o sa l pună pe soțul tău împotriva ta și n favoarea ei. crede-mă de 6 ani ma zbat cu rahaturi din astea.și am 1 milion de nervi și discuti aprinse cu soțul din cauza ei ..treb sa locuiți departe de ea. Asta e sfatul.meu.Sănătate