| AlinaaRaluca a întrebat:

Astazi, mi-am vizitat prietena cea mai buna si ne-am uitat pe Youtube la niste legende infricosatoare. La un moment dat, am inceput sa vorbim amandoua despre chestiile paranormale care ni s-au intamplat. Mie nu prea mi s-au intamplat chestii din astea, dar ce mi-a zis ea m-a uimit. La varsta de 4 ani, dupa ce i-a murit catelul, mi-a zis ca a visat ca era intr-un loc strain iar pe jos erau numai oameni morti, ea era plina de sange si o haita de caini o urmareau, si aceia fiind plini de sange la gura. La un moment dat, a cazut iar un caine s-a dus sa o muste dar ea i-a tinut gura cu mainile, apoi mama ei a trezit-o din somn pentru ca plangea in viata reala. Dupa ce s-a trezit, a adormit iar, visul continuand. Dar de data asta cainii disparusera si ea simtea ca putea controla visul. Alt cosmar pe care l-a avut a fost la varsta de 5-6 ani cand era acasa cu o alta prietena de a ei, iar o vecina a intrat repede in casa ca sa le atentioneze ca sunt niste oameni periculosi cu cutite, dar in timp ce vecina aceasta le povestea oamenii aia au intrat peste ea in casa si au inceput sa o injunghie pe prietena mea. Imi povestea pana si cum vedea ca ii curge sangele din burta. Eu i-am zis ca poate e de la jocuri, filme dar cand avea ea 5-6 ani parintii nu-i dadeau voie sa vada chestii horror. Cosmarurile astea au traumatizat-o oarecum. Apoi mi-a zis ca ea, cand e intr-un cosmar incepe sa planga, si nu se poate trezi, ceea ce mi s-a parut oarecum anormal, ea poate fii trezita doar de cineva cand are un vis urat. Am intrebat-o apoi daca a mai avut vise urate si a zis ca nu isi mai aminteste decat pe acelea care au fost oarecum brutale pentru o fetita. Insa, recent i-a murit unchiul, pe care i l-am cunoscut si eu, era din Anglia. De fapt, nu se stie daca a murit, eu cred ca a fost doar o inscenare, poveste foarte lunga, trec la subiect. Am intrebat-o daca dupa ce i-a murit o ruda mai apropiata a visat-o si mi-a zis de unchiul ei, ca s-a visat plangand alaturi de familie in fata lui si el a zis in romana(insa el nu stia sa vorbeasca in romana ci doar engleza) ca sa nu mai planga, ca ii va astepta si ca el e viu, si totul a fost o inscenare. Tatal ei a avut exact acelasi vis. Mi se facuse pielea de gaina cand am auzit asta si aveam ochii in lacrimi, ca si acum. La momentul acela, se vedea ca si ochii prietenei mele erau in lacrimi. Dupa mi-a povestit ca in vis a intalnit o fata mai tanara, cu parul lung si prins in doua cozi impletite si vorbea cu ea. Apoi, prietena mea mi-a zis ca ea nu si-a cunoscut bunica, dar cand mama ei ii povestea de bunica ei arata exact ca fata din vis. Iar alt unchi de al ei, cand simte ca ceva nu e bine, ii suna imediat sa vada daca sunt bine, si nimereste exact cand se intampla ceva rau. Dar mi-a zis ca acum isi poate controla visele, adica isi da seama ca e un vis si ca pur si simplu e o lume a ei. Tot ea mi-a zis ca ziua, cand asculta muzica, cateodata isi creeaza o lume unde face ce vrea ea, isi imagineaza tot felul de chestii si nici de acolo nu se poate trezi, ci doar cand se termina piesele si ramane liniste, atunci se trezeste. Mi-a zis ca daca se uita bine pe canapea, isi poate imagina un baiat, asa cum vrea ea: brunet, saten, blond, mai inalt sau mai scund care sta si se uita pur si simplu prin camera. Am ramas oarecum socata, eu nu as putea face chestia asta niciodata, adica am mai auzit ca vazutul persoanelor in casa, dar e ciudat rau si nu stiu ce se intampla cu ea. I-am zis ca mie nu mi s-a intamplat niciodata nimic din ce mi-a zis ea si mi-a zis ca ea credea ca la toata lumea li se intampla asta. La inceput am zis ca ma minte, dar cand i-am vazut ochii in lacrimi si tonul pe care zice asta, seriozitatea de pe fata ei, se vedea ca era sincera. Nu stiu ce se intampla cu ea, vreau sfaturi daca pot sa o ajut cu ceva. Situatia asta mi se pare anormala, caci nu am mai auzit la nimeni chestiile care i s-au intamplat...

2 răspunsuri:
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Si care este intrebarea?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Singurul ajutor : sa intelegi ce se intampla cu subconstientul ei si sa-i spui ca intotdeauna sa faca diferenta intre lumea reala si "lumea pseudoimaginara cu care ea rezoneaza in starea de transa autohipnotica.
Succes!