| anonim_4396 a întrebat:

Bună, cum as putea să învăț să mă simt bine in pielea mea si să nu mă mai leg de persoane sau obiecte pentru confirmare? Sau sa spun nu când chiar e cazul fără să mă simt vinovată după sau dacă eu ma simt ok cu cum arăt și cu anumite aspecte care ma fac atrăgătoare sa nu îmi mai modific opinia in funcție de ce zic cei din jur, cei apropiați. Eu cam fac pe plac tuturor și am obosit, iar dacă nu o fac se supără și asta mă macină. Îmi e frică să cer lucruri care pentru mine contează ca nu cumva sa ii pun pe alții intr-o lumină proastă și ma prefac ca sunt ok dar la cea mai mică scânteie ma supăr. Dacă a trecut cineva prin asta sau trece, ce ați făcut să remediati cât de cât?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca in orice trebuie multa vointa. Asa am facut si eu pe plac multora si mi-au intors spatele. Nu mai fac si le dau peste bot cand pot. Asa, cu vointa, m-am lasat si de fumat.

| Frank51 a răspuns:

Asta vine din interior. Exteriorul influențează prea puțin.

| Lukasssz a răspuns:

Iti pot spune sa fi tu insuti si sa nu te mai intereseze de ceilalti

| Mirel4412 a răspuns:

In primul rand nu te mai compara cu altii. Tu nu stii cum e viata lor privata, daca e chiar asa cum o arata ei. Fiecare dintre noi avem probleme, fie ele fizice, psihice, sau materiale, nu faci absolut nimic bun prin a te compara cu alti.

Daca nu vrei sa mai fi sclavul tuturor, impune-te, degeaba citesti sfaturile noastre daca tu tot nu poti sa schimbi nimic in viata ta. Eu sunt o fire spontana, adica daca vreau sa fac ceva de multe ori doar o fac, nu mai stau sa ma consult/ sa caut pareri, si chestia asta mi-a adus multe avantaje. Imi asum riscurile, stiu care sunt ele, si ma impac cu faptul ca ceva rau se poate intampla, pana la urma toata viata noastra e o aventura, sa-ti dau un exemplu care mi-a venit acum in minte:
Cand am fost prima oara la ski, am luat un instructor sa ma invete, si in 2 ore deja stiam tehnicile de baza de la ski, si ma miscam bine pe partie. Instructorul mi-a zis clar sa nu ma duc pe partia mai mare, ca nu sunt experimentat, dar eu nu l-am ascultat, am zis ce o fi o fi si m-am dat pe partia mare. Nu am patit nimic, era sa pic, dar nu s-a intamplat. Si de atunci, singur, am experimentat diferite tipuri de skiat, am luat exemplul multor oameni de pe partie si m-am perfectionat.

Ideea e sa ai curaj, daca nu vrei ca toata viata ta sa ti-o traiesti in liniste, fa-te auzit, fa ceva ce-ti place si da rezultate bune, oamenii o sa vada ca stii sa faci si alte chestii si nu o sa te mai desconsidere, o sa te creada poate superior pentru ca ei nu pot sa faca acel lucru.

Daca vrei, poti sa imi spui ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa cunosti cat mai multi oameni. Dupa ce vei vedea ce jigodii sunt si cat de putin le pasa de tine(deloc) vei incepe sa te pui pe tine pe primul loc si sa nu ti mai pese de ceilalti deloc.