| szmotovio a întrebat:

cum reactionati cand logodnicul va spune ca nu va vedeti azi dupa ce nu v-ati vazut o perioda lunga?
trece printr-o perioada destul de gra la serviciu, plus ca se pregateste pentru examenul de rezidentiat, dar pentru pasiunea lui-handball ul ...are timp

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Il intelegi, intr-un cuplu mormal trebuie sa existe intelegere si aceeptarea nevoilor fiecaruia. Nu stiu daca relatia este pe duca sau doar are nevoie de putin spatiu. Daca are nevoie ed spatiu si fortezi aiurea, il vei pierde. Daca relatia este pe duca, nu conteaza ce faci. Eu l-as intelege si l-as sustine. depinde ce inseamna o perioada lunga. Cred ca un cuplu, chiar daca sunt ocupati si muncesc mult, tot trebuie sa se vada macar o data la 3-4 saptamani (daca locuiesc in acelasi oras) si macar de 3 ori pe an (daca locuiesc in orase diferite, la distanta). E normal sa isi faca timp pentru sport daca are de invatat, stii si tu ca sportul stimuleaza capacitatea de invatare, sportul este o necesitate pentru el acum, nu ai de ce sa te simti amenintata de handbal.

| neutrino a răspuns:

Asa cum bine ai inteles, el are acum alte prioritati, iar tu nu (mai) esti printre ele.Tu singura trebuie sa te decizi, daca accepti sau nu minciunele lui.

| anonimg a răspuns:

Pai daca acum la inceput nu se dedica trup si suflet tie; mai tarziu la ce sa te astepti? Daca era ocupat cu munca si alte lucrari, intelegeam; dar tu spui ca are timp pentru handbal iar pentru tine, nu. Intelegema si daca era in cantonament la acest sport; dar problema este ca e doar pasiune. El are o pasiune mai mare pentru handbal decat pentru viitoarea lui familie.
Eu zic sa nu te grabesti sa faci pasul urmator logodnei. Spune-i ca mai ai nevoie de timp.
Pe de alta parte este liber sa faca. Daca ii vei face observatie pentru lucrul acesta, este gresit din partea ta. Nu poti sa certi pe cineva in cazul acesta. E inca liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la o varsta la care trebuia sa fiu insurat cel putin a doua oara,deci s-ar putea sa ma pricep sa-ti dau un sfat pe masura asteptarilor tale…
Logodnicul asta al tau,pasionat de sportul cu balonul mic,ar trebui sa inteleaga ca nu mingea aia o sa-i faca lui copii si o sa-I spele si o sa-i gateasca si toate alea,asa ca baga-l intr-o sedinta si vorbeste chestiile astea cu el,ca altfel o sa ajungi sa te plictisesti singura in casa si-o sa te apuce si pe tine alte pasiuni,cum ar fi crosetatul de ciorapi din lana, pe care n-o sa-i poarte oricum,ca nu-i mai intra crampoanele in picioare,dupa aia…Bine,fotbalistii au crampoane, handbalistii au palma mare, ca sa poata sa tina mingea bine…In fine, nu asta conteaza, sa nu ne pierdem in amanunte inutile.Deci sfatul meu e sa te certi cu el.Da` sa te certi, nu sa te rogi de el sau chestii de genul asta.Ii faci scandal direct, eventual inteapa-i si vreo doua mingi.Dar nu pe alea care stim noi, ca nu-i frumos.Adica doare rau, cred.Scuze,am inceput sa vorbesc prostii, sunt un badaran.