| larisa1996 a întrebat:

De la inceputul anului scolar un coleg tot da semne ca m-ar placea. Adica se supara cand ma ia cineva in brate, cauta sa il bag in seama si cand o fata l-a intrebat daca ma place a tacut si s-a inrosit la fata. E posibil chiar sa ma placa? Si daca da cum pot sa il fac sa inteleaga ca eu nu-l vad mai mult decat ca pe un prieten fara a ne strica prietenia?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, te place. Nu ai cum, cand va afla ca nu simti la fel se va indeparta automat pentru ca 1. va simti o oarecare rusine si dinsconfort in preajma ta stiind ca-i cunosti sentimentele
2. el oricum nu a fost interesat de tine ca amica ci ca o potentiala iubita deci pentru el relatia de prietenie nu va avea niciun rost.
Dar daca tu vei fi draguta cu el veti putea pastra o relatie ok ca si colegi.

| iDarkness a răspuns:

Aproape tot ce a zis Adry e adevarat. Insa daca tipul te iubeste (e o diferenta in a iubii si a placea), atunci nici macar contact vizual nu vei mai avea cu el.

| Ursulet2019 a răspuns:

Daca te place si nu ti spune e ok-poti sa i spui direct ca tu il consideri doar prieten, daca iti spune este putin mai complicat pentru ca il poti rani-incearca nu ii spui in public lucruri dureroase, i al pe ocolite si spune i din prima ca nu l placi, daca ii lasi loc sa interpreteze o sa fie naspa pentru tine. sper ca te am ajutat!happy

| Elyiela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa il intrebi daca te place si daca spune ca da, e adevarat, explica-i ca il vezi doar ca prieten si nimic mai mult dar sa nu se simta prost pentru ca el este un prieten important pentru tine. happy

| Crista456 a răspuns:

Buna!

Te place mai mult ca sigur,de multe ori e greu sau imposibil sa ramai intr-o relatie de prietenie cu cineva care te-a refuzat,multi percep un refuz ca un gest menit sa ii descalifice pe ei ca oameni,ceea ce este complet gresit, ce trebuie sa faci tu parerea mea, este sa ai o discutie serioasa cu respectivul si sa ii spui ca il vezi doar ca pe un amic si nimic mai mult, nu are rost sa ii dai sperante, daca se va supara nu e vina ta happy