| Iordana1234 a întrebat:

Bună,
De o lună m-am mutat cu iubitul meu în UK.
Stăm la sora lui intr-o casă cu două camere, totul bine și frumos mai puțin împărțirea chiriei. Cum se procedează sau cum vi se pare normal? Eu cu iubitul meu împărțim o cameră iar ea are propria cameră dar pretenția de a se împărți chiria la 3. Totalul este de 550 și ar veni 183 de persoană, cred și eu ca-i convine sa stea intr-o casă și sa plătească doar atât dar nu mi se pare normal sa ne ceara același tarif ținând cont ca eu cu el împărțim o camera un pat, spațiul nostru personal și sa dam de persoana adică prețul unei camere dar sa nu dispun de acea cameră proprie, iar ea sa dea același preț, dar camera proprie. Adică noi împărțim o cameră un pat și dăm 366 și ea o cameră și da 183? Voi ce părere aveți? Dacă aveam și copil și stătea cu noi în cameră ea plătea 137 iar noi 412 și dispuneam de un spațiu înghesuit?

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Corect chiria impartita la 2 nu la 3, iar intretinerea la 3, gunoi, apa si ce mai este.

Se imparte la spatiu folosit, dar si asa hai nu jumate jumate, dar undeva la 60 cu 40 % ar fi in regula.

| johnnny123 a răspuns:

Corect ar fi să stabiliți cât din casă reprezintă cele două camere și cât din casă reprezintă spațiile comune (living, bucătărie, hol, băi, terasă, etc). Sora plătește o cameră plus o treime din spațiile comune, iar voi doi plătiți o cameră și două treimi din spațiile comune. Și evident că utilitățile se împart la trei.

| gabicoo a răspuns:

Nu prea este corect. Dar dacă ea este titularul contractului de închiriere și v-a primit în spațiu nu ai ce comenta.

| Iordana1234 explică (pentru gabicoo):

Suntem trecuți și noi pe contract? mă rog doar iubitul meu

| gabicoo a răspuns (pentru Iordana1234):

Atunci trebuie să faceți jumi - juma la plata chiriei.

| Modzilian a răspuns:

Ai vrea sa stai gratis?
Cautati-va alta chirie unde sa stati numai voi.
550 € in Bucuresti se da pe o garsoniera. Adica o camera. Voi in UK dati atat la o casa? Si din cat stiu, in UK in chirie intra si tot ce se consuma (apa, gaz, electricitate).

| Iordana1234 explică (pentru Modzilian):

Aparent știi prost. Nu intră ce se consumă

| Modzilian a răspuns (pentru Iordana1234):

Toti romanii din UK care au pagini pe Facebook declara asta.

| Iordana1234 explică (pentru Modzilian):

Ei bine noi încărcăm cardurile de electricitate gaz apă etc separat