| JaDiDaTa a întrebat:

De vreo un an, familia mea (bunicii si mama) sunt certati cu vecina mea. Eu una vreau a se impace, dar nu prea stiu cum. De multe ori s-au si amenitat reciproc ca, cheama politia. Toata cearta a pornit de la putin pamant pe care vecinii credeau ca e de fapt al lor, cand e al nostru. Ce face banii din om! Oricum, as fi recunoscatoare pentru niste sugestii, exemple de conversatii pe care le-am putea avea! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Argelean a răspuns:

Buna! Eu ti-as sugera sa vorbesti destul de des cu acea familie sau daca ei au copii sa te reimprietenesti cu ei.Sau mai simplu ii spui familiei tale ca iti doresti foarte mult sa te impaci cu ei.

| nican12 a răspuns:

Buna! Eu iti sugerez:
1.Sa vorbesti cu parintii tai despre acest lucru.
2.Sa vorbesti cu aceei vecini.
3. Sa vorbesti cu cineva care chiar te poate ajuta.
4. Sa ii chemi pe toti ca sa faceti un consiliu de grup. Poate asa puteti rezolva problemele daca discutati linistiti, asa va si cunoasteti.
Sper ca te-am ajutat!