| Biancaaioanei a întrebat:

Bună!
Deci am si eu o intrebare va rog seriozitate
Verisoara iubitului meu e impreuna cu varul meu.eu am voie sa fiu cu el un preot ne-a spus ca nu avem voie ca e ceva spiritual ce pot sa fac ce spuneti e pacat sau nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acel preot pesemne ca nu cunoaste gradele de rudenie. Tu nu esti rudenie de sange cu verisoara iubitului si nici cu iubitul tau. Doar daca varul tau s-ar casatori cu verisoara iubitului atunci tu ai fi cu iubitul ruda indepartata prin alianta, respectiv ruda de gradul VIII si este permisa chiar casatoria religioasa, la ortodocsi pana la gradul VII si chiar de gradul V cu aprobare.
Fata de aceasta nu este nici un pacat legatura ta cu iubitul.

| Biancaaioanei explică (pentru Ioandelasal):

Sper sa fie asa ...multumesc tare mult! ☺

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Cu el care? Nu eşti în niciun fel rudă cu iubitul tău. Sau lipeşte-te de preot şi ai scăpat de griji.

| Biancaaioanei explică (pentru Laura):

Cu el adica iubitul meu ..am voie sa fiu cu el daca verisorul meu si verisoara lui sunt impreuna?

| Violleta2022 a răspuns:

In ce sens sunt impreuna?
Casatoriti, amanti, sau doar prieteni?

| johnnny123 a răspuns:

Nu este absolut nici o problemă nici din punct de vedere legal, nici din punct de vedere biologic și nici din punct de vedere spiritual.

Este absolut ok chiar și ca doi frați să se căsătorescă cu două surori. Singurul lucru care contează este ca între cei doi membri ai unui cuplu să nu existe o relație de sânge.