| Diana39089 a întrebat:

Bună dimineața.În urma cu 3 ani am fost însărcinată, când am aflat am fost extrem de fericita dar totul s-a ruinat pentru ca soacra mea, mama soțului meu m-a pus să fac avort spunând ca băiatul ei nu e pregătit sa fie tata. Ea deja îmi făcuse programare la medic pentru avort, atunci eu după acel avort m-am simțit asa vinovata încât nu am mâncat nimic 3 zile, îmi era și foarte rău, plângeam, nu mă puteam calma deși am primit calmante de la doctor nu ajutau. Acum sunt din nou însărcinată și îmi e foarte frica sa îi zic soțului meu, el îi va spune mamei lui ca sunt gravida și nu mai vreau sa fac avort, eu și acum mă gândesc la acel copil pe care l-am avortat. Soțul meu nu a zis nimic atunci, a zis sa fac ce zice maică-sa.Ce pot face în situația asta? Eu vreau sa păstrez sarcina și îmi e frica sa nu mă pună sa fac iar avort.

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Socrella nu poate fi pusă la punct? E viața voastră - nu a ei.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, soacra nu ar trebui să aibă niciun cuvânt de spus în legătură cu sarcina ta. Deciziile legate de asta ar fi trebuit să le iei tu împreună cu soțul tău și nimeni altcineva.

În al doilea rând, soțul tău suferă de vreun retard? Cum vine aia să decidă mă'sa dacă este sau nu pregătit să aibă un copil? A fost pregătit să se însoare, dar nu este pregătit să aibă un copil?

În al treilea rând, soacra nu are ABSOLUT NICIO PUTERE să te forțeze să faci avort. Deci tot ce trebuie să faci dacă vrei să păstrezi sarcina este să o ignori. Iar dacă soțul tău este un copil controlat 100% de mămica, ar trebui să ai o discuție foarte serioasă cu el și să-i spui că ar fi timpul să crească.

| Miruna333 a răspuns:

Tu esti cu baiatul mamei si tot vrei un copil cu el? Nimeni nu te poate obliga sa faci nimic. Este viata, corpul, decizia ta

| Violleta2022 a răspuns:

Exsita Politie femeie, la care poti sa apelezi, ca NU te poate obliga nici soacra si nici sotul tau sa faci avort, fara consimtamantul tau scris.
Eu nu stiu pe ce lume traiesti si cum este posibil sa afirmi ca te obliga soacra, cand asa ceva nu-i posibil, decat daca esti retardata ori ai epilepsie si soacra este tutorele tau legal si numai atunci ea are drept de decizie in locul tau.
Nu inteleg, de ce nu va protejati la sex, daca tot nu ai voie sa faci copii?

| Madaxo97 a răspuns:

Doamne ferește, tu ți-ai omorât copilul din burtă că așa a vrut soacra ta, pe bune? Realizezi cum sună asta nu? Decizia de a păstra copilul este doar a ta, nu a soacrei, nici chiar a soțului, a ta doar, pentru că este corpul tău și faci ce vrei. Daca vrei să il păstrezi sau să il dai afară e strict decizia ta. Nu te poate obliga soacra să faci avort, nu îți pune pistolul la tâmplă, e absurd. Păstrează sarcina dacă asta vrei, nu spune nimănui că ești gravida, lăsa-i pe ei să observe când va fi prea târziu să mai faci avort și asa te va lăsa în pace soacra.

| M13WTF a răspuns:

Nu mama lui trebuie sa decida asemenea lucruri. Barbatul tau nu e barbat daca procedeaza in acest fel. Daca el isi doreste acel copil o sa l vrea chit ca ma-sa e de acord sau nu. Tu cu el traiesti, nu cu ea.

| Dragobeta a răspuns:

Daca nu e pregatit sa aiba familie de ce s-a mai insurat? Sa faca sex gratis?
Daca stii ca nu vrea copii de ce nu iei anticonceptionale?