| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața. Sunt la muncă, nedormită toată noaptea, ieri am muncit după amiază, și azi sunt cu ochii umflați de plâns, cu roșeață in jurul gatului și cu o mulțime de întrebări fără răspuns. locuiesc cu partenerul meu de jumate de an, care locuiește cu mama lui în vârstă. E tot ce mi-am dorit omul asta, până în momentul în care consuma alcool și are chef de " distracție" ( adică păcănele online). Vrea mereu să mă distrez eu adică, deși știe că nu suport și unde o să ducă treaba asta. Dacă stau langa el și sunt ok și cheltuie banii e că nu am avut eu vibe bun, dacă nu vrea de la început și nu stau langa el și cheltuie banii e că nu am fost psihic ok cu el și i-am dat vibe rău. Așa a fost și aseară. L am lăsat pentru că a cheltuit o sumă mare din banii mamei lui și a zis că trebuie să îi pună înapoi. I'a cheltuit până la 0 și a început coșmarul : am fost făcută în toate felurile, m-a înjurat de morți, răniți, etc. Mi a înjurat părinții, m-a și. bruscat, doar, să zicem ( și eu pe el la un moment dat ). in final a trezit o pe maica să și i-a spus că eu sar la bătaie, că sunt nerecunoscătoare, că am stat cu el la bine și la rău plec ( deși până ieri nu am știut de cheltuirea banilor ). și în final a zis că se desparte de mine că sunt. de toate. nu știu cum să fac, să supraviețuiesc zilei la munca și ce să fac când ies de la munca.

52 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Te inteleg, unii oameni reusesc sa ascunda adevarata fata, dar la un moment dat tot o vezi.
A fost in timp util totusi, bine ca nu sunt copii la mijloc.
Va trebui sa ti iei bagajul si sa te întorci la parinti.
O perioada o sa ti trebuiască liniste si atat.
Sa nu te mai întorci niciodată acolo. Nici nu mai are sens sa discutam de ce.
Te linistesti, ai grija de tine si data viitoare iti doresc sa vina un om de nadejde in viata ta.
Toate cele bune, ❤️

| ioana748 a răspuns (pentru EuAncAanca):

De asta am spus sa te comporți normal.
Caci daca vei spune la munca ca esti maltratata de o mizerie de om si apoi ca te întorci la el, lumea nu si va face o impresie prea buna.
La job este un spatiu unde nu ne ducem treburile din viata privata.
Ca cica i o vorba,, rufele murdare se spala in familie".
In alta ordine de idei, faci ce vrei cu viata ta, dar incearca sa iei o pauza, sa mergi la psiholog si sa vezi de ce nu ai stima de sine si ai disponibilitate pentru asemenea personaj deviant in viata ta.

| Lorena889999 a răspuns:

E simplu nu mai stai cu el nu înțeleg cum puteți sta cu așa ceva eu aș lua tot și aș pleca

| tunoi88 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Scrie mi in privat si o sa incerc sa iti spun cum sa abordezi situatia cu el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Jignirile aduse sunt cel mai mic "nimic" care ti l-a facut omul asta, si este pacat ca tu nu intelegi acest lucru si stai si suferi langa ultimul gunoi care nu te merita.
De ce mai stai cu el?

| EuAncAanca a răspuns (pentru Lorena889999):

Păi e chestia aia că mă gândesc ce om calumea e când nu bea. sunt 2 persoane total diferite, când e treaz, și când e beat.

| EuAncAanca a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu știu, probabil pentru varianta "trează" a lui. E cel mai iubitor și atent bărbat când e treaz. Și nu neapărat mereu face urat când bea. Dar când e frustrat, se descarcă tot pe mine..doar pe mine! A continuat și aseară. M'a sunat la 22.00 să ies, sa mergem undeva. A fost ziua unuia din părinții mei și i-am zis că nu pot, vreau să stau cu ai mei, cum sta el non stop cu maica să. A zis că își bagă și își scoate și face ceva pe părinții mei, să ies, că avem de vorbit că sa fim bine. Mi'am închis telefonul și m-am trezit cu mesaje horror.

| Violleta2022 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Chiar nu merita pentru nimic in lumea sa-l iubesti si sa stai langa asemenea nemernic,.
5 min de dragoste si o viata de jigniri si amar, asta te astepta!

| EuAncAanca a răspuns:

Final: m'a chemat azi și mi-am luat lucrurile. Mi'a spus că mă iubește, dar dacă nu am vrut aseară să merg cu el.el a încercat, vina a fost a mea. Poate așa și e. De acum trebuie să învăț cum să merg mai departe.

| EuAncAanca a răspuns (pentru Madaxo97):

Decizia a luat'o el azi, când m'a chemat să îmi iau lucrurile. Și am fost. Și m'a strâns în brațe, și mi-a zis că mă iubește, și acum tot plâng. că o să mor de tristețe.

| Madaxo97 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Foarte bine, nu mai da înapoi de acum incolo, orice ți-ar spune, orice ar face, nu te mai întoarce înapoi, meriți mai mult de atât, meriți un bărbat care sa te facă să te simți cu adevărat specială, care să te iubească, ce spune el sunt doar minciuni ca să te manipuleze, te vrea doar pentru bani si sex, femeii iubite nu ai cum să îi adresezi asemenea vorbe și bătaie în niciun caz, este psihopat dacă zice ca te iubește dar a făcut aceste lucruri.
Nu mai fi supărată, ar trebui să sari in sus de bucurie că ai scăpat de ratatul ăla, nu aveai niciun viitor cu el, ce viitor poți avea cu un om care nu muncește în primul rând, nu mai accepta în viata ta așa ceva, să întreții tu un bărbat, ar trebui să fie invers, el să muncească să te întrețină pe tine nu tu pe el, doamne ferește de așa ceva, ăla nici nu se numește bărbat, e doar purtător de penis, o lepră ordinară, bucură-te că ai scăpat de el, fii puternică, asta e prima zi din restul vieții tale, du-te și cumpără o șampanie și mergi la părinții tăi și îmbrățișează-i si spune-le că te-ai despărțit de el, îți garantez că se vor bucura nespus, și tu ar trebui să fii fericită, ieși și distrează-te, cunoaște bărbați noi, nu s-au terminat bărbații de pe planetă.
Eu îți urez tot norocul din lume și țin pumnii să treci cât mai repede peste aceasta despărțire și sper ca nu te mai întorci niciodată la el, timpul le vindeca pe toate, ai puțină răbdare să vezi ce bine o să te simți fără el, mai ales după ce vei întâlni un bărbat cu adevărat bun care te respecta. Ai grijă de tine și de sufletul tău, fă ceea ce trebuie.

| EuAncAanca a răspuns (pentru Madaxo97):

Îți mulțumesc din suflet pentru răspuns! Sper să am puterea să nu mă întorc, că totuși cred că o să fiu pusă în situația în care să mă întorc. Le'am spus alor mei că m-am despărțit, m-am întors cu lucrurile acasă. acum mi'au zis ai mei că dacă am de gând să mă împac, să nu îmi desfac bagajul. intr'un fel îi înțeleg, am mai fost scoasă afară din casă la el și în trecut. nu știu dacă ar sta situația altfel dacă am locui doar noi doi. sunt prea bulversată acum. el m'a lăsat (motivul despărțirii nici nu îl știu, practic..probabil o criza de nervi), părinții mă ceartă. nu știu cum o scot la capăt.

| Madaxo97 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Nu mai spune niciodată nicio secundă că este vina ta, niciodată! Nu ai nicio vină tu în toată situația asta, el e cel care a distrus totul, puțin câte puțin și te-a distrus și pe tine de asemenea, se vede ca ești cu sufletul și stima de sine făcute praf dacă încă te învinovățesti pentru nimic. Doamne, în ce hal a putut să te distrugă gunoiul ăla, îmi pare așa rău pentru tine, nu ai tu nicio vină pentru nimic, ai încercat de atâtea ori dar el tot un gunoi nenorocit este, nu mai ai ce să faci. Ai nevoie de suport moral acum în starea ta, imi pare rau ca nu pot să te îmbrățișez, o pot face doar virtual happy dacă ai prieteni încearcă să vorbești cu ei despre asta, te va ajuta în procesul de vindecare, sau ai putea merge la un psiholog, sau să vorbești cu părinții. Și nu uita, da-i block peste tot, sterge numărul de telefon, nu îi mai permite să te conecteze vreodată

| Madaxo97 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Nu ai de ce să te întorci, el nu te vrea, nu te iubește îți iubește doar banii ca sa ii bage la jocuri, nu înțelegi? Tu dacă iubești pe cineva, te apuci să il injuri si sa il bați? Nu te iubește, și nici tu pe el, nu asta înseamnă iubirea...

| EuAncAanca a răspuns (pentru Madaxo97):

Asta așa e, eu iubesc varianta lui pe care mi-o imaginez eu. vreau doar sa fiu puternica. Pentru că o să se întoarcă. Și trebuie să rezist. îți mulțumesc din suflet!

| Madaxo97 a răspuns (pentru EuAncAanca):

O să se întoarcă când rămâne fără bani, pentru asta te folosește, nu îi mai permite, spune-i sa se duca la muncă dacă vrea bani să spargă pe jocurile de noroc, nu să toace banii tai ca un trântor, e ușor să cheltuie când nu sunt bani munciți de el, spune-i că te întorci doar dacă se lasă de jocuri, de băutură si își ia un job, altfel nu, în niciun caz.

| EuAncAanca a răspuns (pentru Madaxo97):

Da,m-am gândit și la varianta asta. Nu cred că poate. Maica'sa îl susține în asta. Ar trebui sa ne mutam doar noi doi, iar el pe maica'sa nu o lasă. așa e, nu sunt banii lui, de asta de fiecare dată la nervi îmi zicea că se pișă pe salariul meu. dar era bun când îl luam! Ai mei mi'au zis clar, dacă am de gând să mă împac cu el, să plec de pe acum. Și pe bună dreptate. E a 3a oară când mă întorc acasă.

| EuAncAanca a răspuns (pentru Madaxo97):

Îți mulțumesc de îmbrățișare? e de ajutor! Prietene. nu mai am. m-am îndepărtat de ele, voiam să stau cu el în timpul liber, plus că mai veneam la ai mei să ies cu cățelul afară (care a rămas la ei).da, sufletul meu e praf, pentru că am renunțat la TOT pentru el, când m-am mutat la el cumva ai mei m'au pus sa aleg și l'am ales pe el (între timp am mai dat'o la pace, doar cu banii nu mă ajutau pentru că nu erau de acord să îl întrețin eu.). și stima e praf, când știi că am făcut TOT doar pentru tine, să fii tu bine, m-am abandonat pe mine pentru el ..ca la primii nervi (neprovocati de mine) să îmi spui că nu am dat nici 10 lei in casă, sau că nu mă interesează problemele lor (când doar asta se vorbea mereu). mă gândesc că ceva e in neregulă la mine. poate nu mai știu eu realitatea. eu sunt i persoana foarte corecta și genul care spune direct ce are de spus. dar mă face să mă îndoiesc de realitate, și asta mă tulbură cel mai mult. Ca și acum. Eu nu știu motivul despărțirii. O săptămână a fost doar despre el, nu i'am cerut nimic, nici timp, nici atenție, și m'a și neglijat. a trebuie să pună la pariuri să facă rost de banii maica'si pe care i'a cheltuit. știu doar că atunci când nu i'a ieșit treaba din ultimii bani ai maica'si. a început să mă înjure și să mă bruscheze.și m'a scos afară din casă. Nu știu ce am greșit. eu bani nu am de unde sa ii mai dau..asta e, probabil, vina mea.

| Madaxo97 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Atunci să rămână cu mă-sa. Servici nu, iubire nu, aia nu, omul asta e doar un parazit, respira aerul degeaba, stiu că ești la pământ și esti foarte vulnerabila emoțional acum, dar fi tare, trebuie să îi reziști manipulării lui, te vrea pentru banii tăi doar, arată-i că ești mai puternica de atât. Nu îți mai bate joc nici de părinții tăi săracii, pe bună dreptate îi doare și pe ei sufletul să te vadă în halul asta, să ajungi ditamai femeia sclava unui parazit bețiv și ratat care nu a realizat nimic în viață. Fii tare te rog, reia legătura cu prietenele, nu e drept că ți-ai aruncat toată viața la gunoi pentru el, e atât de trist, cât de mult rău a putut să îți facă sad trebuie să o recapeți înapoi, vechea ta viață dinainte să îl cunoști pe el.

| TimberWolf a răspuns:

''e tot ce mi-am dorit omul asta'' Si atunci de ce te plangi cand apare un inconvinient?
Pai ori e tot ce ti-ai dorit ori nu e?
De ce iti plangi de mila daca tu l-ai ales si nu el pe tine, e alegerea ta, oglinda ta personala.
Am mai spus si repet, sunt o groaza de barbati calumea singuri si voi ii alegeti tot pe astia, pai a cui e vina?

| Fulgerr1123 a răspuns:

Se pare că ai un nou inceput, și ce crezi? Fara boschetarul ăla care tot spui că e dragostea vieții tale de te ai întors de doua ori la el după ce te a gonit când a vrut pl lui, sau cine știe naiba de cate ori teo fi gonit..adevărul e că dam ușor din gura și din taste,îți vine greu, când "iubim" pe cineva îl urcam la un nivel mult prea mare,,și ei sunt niste paraziti,prostu încă nu știe ce a pierdut,și o să se întoarcă la tine că un disperat, proasta o sa fi tu daca ii mai acorzi șansă să crezi că se va mai schimba, niciodată!
Uita-te și tu câți de aici îți dă dreptate și nici nu te cunosc, asta pentru că meriți ceva bun, și mai ales că ai făcut tot ce tine de tine, acum clar te desconsideri dar fi cuminte că pe viitor îți va veni acel bărbat care îl vrei tu.

| Fulgerr1123 a răspuns (pentru EuAncAanca):

Vai ce om calumea of Doamne, un verișor nu ai și tu săi rupă capu lu asta laughing
Da cine dracu îl pune să bea dacă știe că mai e și prost? Ceva pentru diaree nu ai găsit și tu săi pui in rachie sau ce mortii lui bea acololaughing