| Estera4798 a întrebat:

Bună, dimineața utilizatori.Eu am 17 ani și locuiesc cu mătușa mea de 3 ani pentru ca mama e la munca în străinătate pe mine m-a crescut mama singura pentru ca tata a decedat înecat la 5 zile după ce eu m-am născut și cât ea e plecată stau la matușa mea la sora ei.Eu cu mătușa mea avem o relație bună chiar dacă uneori ne mai certam, am și un verișor care e mai mare cu 3 ani decât mine și cu el mă înțeleg bine.Cu mama am o relație buna vorbim la telefon de 2 ori pe zi. Aseară am cam suparato pe mătușa mea pentru ca m-a rugat sa nu mai stau așa mult pe telefon și eu nu am ascultat-o și i-am zis ca nu are nici un drept asupra mea pentru ca nu sunt fata ei dar ne am împăcat. Credeți că eu am procedat corect? Credeți ca mătușa mea face bine ca ma ține la ea? Cum sa am o legătură bună cu mătușa și cu mama?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In locul matusii tale ti-as confisca telefonul pentru 1 luna de zil, e cand esti obraznica si nu asculti, fiindca ea te creste si-i datorezi respect si bun simt.

Daca nu ai chef sa fii respectuoasa, sa stii ca se poate ajunge suna Protectia Copilului si ei te prelua si duce la un camin de copii, unde stai pana la 18 ani, sau pana vine maica-ta s ate preia in grija ei.

Matusa ta iti face tie si maica-tii un favor, ca te suporta si te creste, cand ea nu are nici o obligatie fata de tine sau maica-ta.

| Yaesmin a răspuns:

Ca bunica-mea.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, în niciun caz nu ai procedat. Ai tot dreptul să fii furioasă, ai tot dreptul să ai nervi, însă, nu ai dreptul să îți verși nervii pe alți oameni și să arunci cu cuvinte grele. Înțeleg că nu ai fost de acord cu ce ți-am spus mătușa ta, puteai avea o discuție deschisă cu aceasta. Cu siguranță nu i-a picat bine, mai ales ca ea de 3 ani are grijă de tine, face eforturi și sacrificii. Când nu-ți convine ceva, încearcă să nu ai o reacție imediată, gândește-te foarte mult dacă este ok să spui ceea ce gândești, dacă poate rănit pe cineva. Pentru că altfel nu are vreun rost să spui acele cuvinte, mai mult rău faci. Totul se rezolvă prin comunicare. Relațiile cele mai sănătoase și frumoase sunt acelea în care există comunicare și respect, de ambele părți. Nu poți avea o relație de bună calitate cu o persoană care nu te respectă sau care te jignește, așa că aplică aceeași regulă și la rândul tău. Știu că este foarte greu să înțelegi aceste lucruri la vârsta ta, în adolescență suntem foarte impulsivi. Iartă-te pentru ce ai spus și învață din greșeala făcută. Nu aruncăm cuvinte grele la nervi, ci încercăm să ne controlăm cat putem, si ne comunicăm ideea prin alt mod.

| 1onur a răspuns:

Mătușa ta este mătușa ta. Iar mama ta este mama ta este omul Ființa inima sufletul care ți-a dată viață pe lumea asta. Tu n-ai făcut nimic greșit și nimic grav. Cu mama ta trebuie să ți legătura constant pe mama ta să nu superi necăjești amăgești rănești fiindcă pentru tine ia este tot ce contează nu mătușa ta.

Dacă cu mama ta ai o legătură bună și frumoasă și vă înțelegeți de la mama la fică restul nu mai contează i-ar nici între tine și mama ta nu lăsa pe nimeni să intervină.

| Cipi1212 a răspuns:

Sa nu mai stai mult timp pe telefon.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Nu ai procedat corect. Atata timp cat esti in custodia matusii, ea raspunde de tine ca si mama ta.
Iti face tie un bine ca te tine. De ce mama nu te-a luat cu ea?

| eliancodrut a răspuns:

Viata are urcusuri si coborasuri si putine tapsane.
La varsta ta se mai intampla sa ai unele abateri de la comportamentul normal fata de cei dragi sau care au grija de tine. Dar totul este bine cand se termina cu bine.
Noi nu putem sa-ti spunem cum sa ai o legatura buna, doar putem sa-ti spunem ca nici mama, nici matusa nu iti vor raul, ele avand o experienta de viata. Legatura se creaza prin discutii si sa discutati problemele mai spinoase ce se ivesc.
Intodeauna a fost diferenta, sa nu zic o lupta, intre gandirile generatiilor.
Trebuie o intelegere atat din partea parintilor, cat si din partea copiilor. Asta se realizeaza printr-o rinteractiune constanta.
Cat priveste cu ce a spus Violleta, nu o asculta, deoarece mintea ei a imbatranit inaintea trupului. Debiteaza doar prostii.
A mai dat cu bata in balta si Valentinaldoilea referitor la faptul ca mama ta nu te-a luat cu ea.

| Tokyo44 a răspuns:

Mama ta o roagă pe mătușa ta să se implice, să nu te lase să faci doar ce vrei tu ( în sens negativ )
Caută să te înțelegi, să o asculți