| Elena5050 a întrebat:

Bună din câte v-am povestit soacra mea nu mă suporta şi aş vrea să va povestesc ce mi-a facut azi deci azi eu şi soţul meu am sarbatorit 7 ani de căsnicie i-am facut acum câteva zile dar nu puteam sarbatori avand un baiat de doar un an l-am dus azi la parinţi mei puţin să sărbatorim noi soţul meu mi-a facut cadou un inel şi mama lui a venit la noi în vizita şi a început să ţipe la sotul meu chiar dacă e baiatul ei ca de ce mi-a luat inelul accela de ce a dat atâţia bani pe el de ce am dus copilul la al meu ca cica am neglijat copilul daca l-am dus la ai mei m-am enervat şi am ţipat şi eu la ea nu mam mai putut abţine nu locim cu ea apartamentul e cumparat de mine şi de sotul meu cu bani de la nunta noastra pâna şi soţul meu s-a certat cu ea azi pentru ce a facut şi a dato afara de la noi din casa.Ce parere aveţi vi se pare ca am neglijat copilul cum zice ea ca l-am dus puţin la ai mei? Pare normal comportamentul soacrei mele dupa parerea voastră?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar te sfatuisem sa o dai afara din casa...ce sens are sa te tot sfatuim daca tu nici macar nu citesti sfaturile noastre.

Ma rog, inseamna ca inca te complaci in situatia asta daca nu-i zici nimic si o tolerezi mai departe, fara sa iei atitudine sa o dai afara din casa.

Nici nu trebuia sa-i deschideti usa cand a venit, fiindca aveti voie sa serbati singuri aniversarea voatra, iar copilul poate fi dus oricand la bunici fara sa i se ceara ei voie, sau sa te faca sa te simti prost, cu manipularea ei rautacioasa.

Nu uita: acceptand acest lucru nu faci decat sa-ti amarasti viata si usor-usor ajungeti sa va certati intre voi, s ava urati si sa divortati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa nesigura pe tine esti incat crezi ca iti neglijezi copilul daca il lasi cu parintii tai?

| johnnny123 a răspuns:

Da, ne-ai povestit. Iar noi te-am întrebat de ce mai primiți în casă o persoană toxică.

De ce soțul tău nu poate să-i spună clar mamei lui "Dragă mamă, ne-am săturat de zbieretele, jignirile, insinuările, minciunile și acuzațiile tale. Dacă nu ești în stare să te comporți civilizat, nu mai ești binevenită în casa noastră"?

| ioana748 a răspuns:

Nu ati neglijat nici un copil. Este foarte normal sa fie dus la bunici.
Soacra ta are probleme psihice.
Sa mearga la un doctor. Nu este de rusine.
Nu mai are ce căuta la voi, usa inchisa.
Bine ca sotul tau este normal la cap si nu raspunde posesivitatii mamei lui.
O mama normala va lasa sa sarbatoriti linistiti.
Este geloasa pe relatia voastra si ar vrea sa manipuleze, dar bine ca barbatul tau este cu capul pe umeri.
Nu pot spune decat Doamne ferește,
Si pauza totala.

| adryang78 a răspuns:

Nici nu se pune problema că ați fi neglijat copilul. Soacra ta deja a depășit niște limite, probabil are și probleme psihice. Soțul tău a făcut foarte bine că a pus piciorul în prag. Femeia aia nu e sănătoasă la cap.

| Madaxo97 a răspuns:

Soacra ta are niste probleme grave la cap dacă se comportă așa, este geloasă pe tine, îl vrea pe fi-su numai pentru ea, asta e comportament bolnav.
Din moment ce nu locuiește cu voi, nu vad ce nu îți e clar, treaba e simpla, o scoateți afară, nu o mai primiți dacă nu va respecta regulile casei, nu oferă niciun ajutor si știe numai sa critice. Eu nici bună ziua nu i-aș mai da in locul tău dacă si-a exprimat în mod clar disprețul pentru tine, e simplu, nu îi convine, sa stea la ea acasă, e o nebună geloasă si invidioasă.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal că soacra să se bage in familia băiatului ei adică soțul tău. Cât despre copilul vostru e normal să stea cu bunicii ( părinții tăi).

| eliancodrut a răspuns:

Sotul tau trebuie sa puna piciorul in prag. Trebuie sa-i spuna mamei sale: sunt fiul tau, dar familia este a mea, nu a dumitale. Te rog sa nu te mai bagi in familia mea, alfel usa casei noastre este incuiata pentru dumneata si nu mai esti binevenita.
Ambii bunici au dreptul sa aiba grija de nepot.
Daca soacra ta nu intelege este bine sa va distantatti de ea.

| hU?a a răspuns:

Nu, copilul nu a fost neglijat. Dar mi se pare ca soacra cauta nod in papura ca sa va desparta.