| Sofer a întrebat:

Buna dragilor,
Am cateva situatii de la care ma tot cert cu iubita mea.
1. Ea crede ca atunci cand esti in relatie barbatul trebuie sa isi asume majoritatea cheltuielilor cand iesim in oras. De exemplu, am invitat un cuplu, prieteni de ai ei la o cina in semn de recunostinta pentru ca sunt mereu draguti cu noi, eu am spus sa platim 50/50 bonul insa ea a fost foarte deranjata, zice ca eu castig mai mult si ar fi trebuit sa ma gandesc altfel. Sau in vacante, eu platesc cazarea de exemplu si o pun sa plateasca ea mesele si incepe cearta. Am fost la nunta la un prieten de-ai mei si la fel darul de nunta 50/50 ea s-a suparat, zice ca si asa cheltuie mai mult pentru rochie, machiaj, pantofi, sa mai puna si 50% din dar nu e ok. Cum ar fi corect?
2. Eu sunt obisnuit sa merg la veceu cand am nevoie. De fiecare data cand mergem la munte, ei ii vine exact in mijlocul naturii sa faca si zice ca nu i se pare o problema. Nu inteleg cum poate, pe mine ma deranjeaza. Mi se pare lipsa de bun simt sa iti faci nevoile in natura.
3. Dormitul impreuna. Ei ii place sa doarma dezbracata, eu insa nu pot. Sunt obisnuit sa port chiloti si tricou pe mine. Avem mereu cearta cand ma vede ca ma imbrac, zice ca se pierde atractia dintre noi asa.
4. Ea e obisnuita sa stea acasa, sa nu faca miscare. Eu sunt genul mai dinamic, sa ies pe munte, sa ma plimb. Trebuie sa trag mereu de ea cand vine vorba sa iesim, deja ma deranjeaza asta. Ce e de facut?

11 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu stiu, din punctu meu de vedere, in mare parte ea cam are dreptate.Mai putin cu faza cu salariu. Fiecare pune 50/50 asa mi se pare normal, indiferent de salariu. Acu ca mai trece de la mine, de la tine un 2 3 % nu e problema, dar in mare parte 50 cu 50, ca de aia suntem impreuna.

| darrio2007 a răspuns:

Șofere, nu vă potriviți deloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare ca aveti 14 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Cred ca e ok sa mergi tu spre 70%, daca tot castigi mai mult. In ideea unei familii pe viitor, ea nu va face bani tot timpul, mi se pare de bun simt sa fii pregatit sa o sustii financiar, si pe ea, si pe copil.

2. Inainte sa plecati, intreab-o daca vrea la wc. Simplu. Cat despre lipsa de respect pentru natura... N-ai prea stat la orele de biologie, nu? Caca e biodegradabil, nu incurca natura cu nimic, e chiar ok pentru sol/vegetatie sa lasi treaba pe el.

3. Poate nu ti-ai indeplinit norma, altfel nu s-ar lua de tine.

4. Altele vor pe munte si nimeresc in relatii tocmai cu blegi care se joaca pe pc tot timpul liber, sau dorm toata ziua. Nu e motiv de plangere.

Eu zic ca te smiorcai de la prea mult bine. Nu vei gasi persoana 100% compatibila cu toanele tale.
Iar partea asta a fitelor era a femeilor, de obicei. Esti pisdificat.
Nu e nimic de facut, stai cuminte ca ai sa plangi dupa ea. Pare o relatie ok.

| johnnny123 a răspuns:

Aveți și vreo compatibilitate? Că din ce spui nu păreți să aveți decât incompatibilități pe care nu reușiți să le conciliați.

Dacă nu vă înțelegeți nici pe chestiuni financiare, nici pe chestiuni intime, nici pe stil de viață, ce sens are relația?

| ioana748 a răspuns:

Pai,fiecare aveti alte asteptari de la partener.
Probabil amandoi sunteti ok, dar separat.
happy

| Cipi1212 a răspuns:

Trebuie să te obișnuiești cu ea.

| mont a răspuns:

Din păcate se pare că nu prea sunteți compatibili.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Evitați să vă irosiți viața.
E Clar. Nu vă potriviți.

| simplaexsistenta a răspuns:

Cati ani de relatie?

| andreierdna91 a răspuns:

Salutare.
Incep cu 3: sa stii ca e sanatos pentru tine in primul rand, cauta pe net si citeste niste studii despre asta.
Nu cred ca are rost sa ne mai batem capul cu alte sfaturi/comentarii: va certati de la bani (si aici e vorba de nimicuri, nu vorbesc de certuri de la bani din motive serioase cum ar fi pariuri, poker, pacanele), asta imi spune ca este materialista (si tu putin zgarcit, desi ai dreptate cu 50-50 la faza cu prietenii de la masa). E alegerea ta ce faci cu informatia (materialista), unii o duc o viata intreaga impreuna asa, altii nu.