| AdelinaAdelina99005 a întrebat:

Bună eu am devenit mama foarte de vreme am 19 ani fata mea are 3 ani am greșit da dar o iubesc și aș face totul pentru ea nu vreau ca fata mea să repete greșeală mea când va crește eu acum locuiesc la părinți mei.Cum mă pot asigura ca fata mea nu o sa repete aceeași greșeală care am făcut-o eu când va creste?

8 răspunsuri:
| Theonlyone1111 a răspuns:

Bună. Nu ai făcut nici o greșeală. Partea cea mai importanta este ca îți asumi ceea ce ai făcut, atunci. Stai liniștită ca pe vremea părinților noștri se făceau copii de la 14 ani uneori și nu mai era nici o problema. Trebuie sa iti indrumi copilul sa fie atent, cumpătat și calculata când va creste, oricât vei reuși sa o ferești anturajul ii schimbs si stii si tu foarte bine. Doar invata cum sa ii fie ei bine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Theonlyone1111):

Poate pe vremea bunicilor nostri si ei faceau copii la 14 ani ca sa aiba cine sa lucreze campul nu de alta.

| Cipi1212 a răspuns:

Să nu o lași să aibă iubit prea devreme.

| ioana748 a răspuns:

Cand vine menstruatia domnisoarei, vei avea o discutie despre ce implica acest lucru.
Veti fi ca doua surori si te vei apropia de ea astfel incat sa capete incredere totala in tine.
Trebuie sa consiliezi in ceea ce privește organizarea vietii, planificarea unui copil, alegerea partenerului potrivit in sensul acesta.
Un copil nu este o greseala, doar o intamplare surprinzătoare si minunata in acelasi timp.
Fata sa nu simta ca o consideri o greseala, pentru ca nici nu este.
Eventual poti apela la un psiholog in perioada aceea pentru a avea, discutii despre responsabilitatea inceperii vietii sexuale.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce intrebari de rahat. Tu in loc sa inveti ti a placut sa faci copii, si tatal copilului unde este? Ti a dat un sut in fund si te a trimis acasa la parinti ca lui nu îi trebuie copil, fata ta daca iti va semana la fel va face si ea cum ai facut tu. Așchia nu sare departe de trunchi, cum esti tu asa e si fata.

| DandG2304 a răspuns:

Nu as spune ca este o greseala, ci o intamplare mult prea devreme. Pentru inceput, asigura-te ca ii esti PRIETENA cand creste, nu "bau-bau" de care trebuie sa fuga pentru ca nu o intelege. Asigura-i siguranta de a se exprima in fata ta, de a face greseli, de a discuta cu tine pe orice subiect. Totul pleaca de acolo, chiar si in subiectele delicate. Asa o sa iti spuna ea sigura ce si cum. Nu trebuie sa ii prezinti doar partea rea a lucrurilor si ascult-o orice tampenie ar spune.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

O poti invata, dar nu te poti asigura ca nu va face ca tine.
Acum stii si tu cum se fac copiii. Cand mai creste, sa ai acea discutie cu ea, despre corpul ei, despre cum se fac copiii. Ii spui ca va avea timp de baieti dupa ce termina scoala, ca altfel sta pe capul parintilor, fara serviciu si cu copil mic de crescut.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Theonlyone1111):

Sigur ca era o problema. Se numesc copii din flori si nu erau bine priviti in societate.