| GeorgianaG4 a întrebat:

Bună.Eu am fost crescuta la orfelinat acum am 18 ani eu aș dori să îmi cunosc părinți biologici eu acum stau la fratele meu amândoi am fost în orfelinat el e mai mare cu 2 ani ca mine el nu vrea să îi cunoască pe părinții noștri dar eu îmi doresc dar nu sunt sigura dacă pot sa dau ochi cu ei după ce au făcut dar îmi doresc să îi cunosc.Ce ați recomanda sa fac? Voi ce spuneți e ok ca vreau sa îi cunosc după ce au făcut? Cum sa ma asigur ca sunt pregătită sa îi cunosc?

5 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu cunosti situatia lor, ce anume i-a facut sa ia aceasta decizie.
Cu siguranta e o poveste trista. Esti sigura ca esti pregatita pentru aflarea adevarului?
O poti cauta pe mama ta si de acolo vezi daca il poti gasi si pe tata.
Insa ai grija, daca acesti parinti naturali nu au o situatie buna si vor dori sa te foloseasca pentru foloase materiale?

Eu cred ca deocamdata ar trebui sa te concentrezi pe scoala, sa-ti gasesti ceva de lucru si sa fii pe picioarele tale. Apoi iti poti cauta parintii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca chiar vrei sa-i cunosti inseamna ca esti pregatita.
Problema este daca si ei sunt pregatiti sa te cunoasca, ca daca refuza nu-i vei cunoaste.

| Andreipho a răspuns:

De ce nu va bucurati de viata voastra si sa gasiti un loc de munca?

| ioana748 a răspuns:

Lasteauacarearasarit are dreptate.
Un caz la mine pe strada.
A venit copilul cu flori la maica sa,cu un polițist, si aceasta apoi ii lua tot salariul,cica nici de mancare nu ii dadea.
Nu stiu povestea mai departe pentru ca s- au mutat, sper copilul sa isi fi dat seama in ce a intrat.
Rana de abandon este una foarte urata si din pacate multi nu stiu de ce sufera si isi ratează viata pe seama acesteia.
Daca parintii nu au fost curioși despre copilul lor atata timp, parerea mea ca nu are sens sa fie deranjați.
Insa poti incerca sa-i vezi, daca au decedat asta este.
Daca sunt in situație nasoala si mai ai frati amarati, alegerea ta daca vrei sa iti dedici viata lor, caci s- ar putea sa prezinti interes daca vei dezvolta vreun atasament nesanatos.
Ai pe fratele tau si te ai pe tine.
Cum altii s- au pus pe primul plan, asa sa faci si tu, macar sa inveti aceasta lectie de la biologicii tai.
Pana acum alegerea nu ti- a aparținut, dar de acum încolo esti responsabila pentru viata ta si sa iti oferi stabilitate si echilibru.
Tot ce ai nevoie este determinare si constientizare asupra propriei vieti.
Mult succes si sa ai viata frumoasa pentru ca meriti.
❤️

| alina2k18 a răspuns:

Aia nu sunt parinti, doar ti-au dat viata si s-au dezis de tine, nu au sentimente de nici un fel.
Nu ii cauta.