| luisaaa a întrebat:

eu am o istorie mai trista dar nu conteaza asta acum. mama mea are un iubit de 4 ani iar eu stau impreuna cu ei (cu mama si iubitul sau)de 8 luni.problema este ca el se enerveaza foarte repede si vorbeste urat cu mama dar si cu mine.ma doare sufletul cand el ii spune mamei "handicapata" se cearta cu mine si cu mama in fiecare zi. ce as putea face?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-o pe mama ta şi spune-i direct ce crezi. Omul acela nu are niciun drept să vă jignească,nici pe tine,nici pe mama ta. Vorbeşte cu ea şi luaţi măsuri.Tu ca şi copil nu poţi face multe lucruri în privinţa lui, însă mama ta da.Nu trebuie să accepte să te jignească. Dacă spui că vă certaţi cu el în fiecare zi, cred că ar fi mai bine dacă ar pleca. Baftă!

| ionutz_7767 a răspuns:

Crezi ca ne intereseaza istoria ta?

| PatyKan a răspuns:

Vb cu mama ta si spune-i tot ce ai pe suflet.
Tipul ala nu o merita, nu are nici un drept sa va trateze in felul asta. Cel mai bine e sa se desparta de el.
Cum poate accepta mama ta comportamentul lui fara sa reactioneze?
Din pacate, tu nu poti face prea multe in privinta asta, dar o poti convinge pe mama ta sa il paraseasca si sa ii deschizi ochii.
Succes!:*

| CristiPavel a răspuns:

E greu sa incerci sa schimbi alti oameni. E o politica destul de falimentara.

In primul rand e nevoie sa-ti asumi responsabilitatea pentru starea ta si pentru ceea ce simti, altfel pierzi puterea. Daca spui ca doar cei din jur sunt de vina pentru nefericirea ta, tu le dai lor puterea ta de schimbare. Daca spui "eu sunt responsabila pentru ceea ce simt indiferent de ce se intampla in exterior" atunci iti asumi responsabilitatea si devii o persoana mult mai puternica.

Mai multe despre acest subiect gasesti aici: http://castigatimp.com/nu-da-vina-pe-altii-pentru-problemele-tale/ si aici: http://castigatimp.com/cum-dobandesti-mai-multa-putere-si-cum-o-pierzi/

Incearca sa-l intelegi, sa vezi de ce se poarta asa. Eu cred ca e nemultumit de ceva, de banii pe care ii castiga, de statutul sau social. Un om multumit nu jigneste.

Acest articol s-ar putea de asemenea sa te ajute: http://castigatimp.com/......de-cineva/

E decizia mamei tale de a-l parasi sau nu. Poti vorbi cu ea in privat despre ceea ce va deranjeaza dar decizia va fi a ei.

Pentru a putea fi fericita in viata, e nevoie sa poti sa fii libera si independenta. Sa poti spune "nu" si "la revedere".
Mai multe despre acest lucru am scris aici: http://castigatimp.com/alege-sa-fii-liber-si-independent/

Sper sa te ajute. :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, spune-i ca nu mai suporti situatia asta si ca cel mai bine ar fi sa se desparta de omul ala. Poate va intelege.
Bafta!happy

| Oniisu a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, spune-i ca nu mai suporti situatia asta si ca cel mai bine ar fi sa se desparta de omul ala. Poate va intelege.
Bafta!
SAU:
du-te la o prietena acasa pana se mai linistesc spiritele din corpul iubitului mamei tale
BAFTA AI NEVOIE
love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@mikela Tu mi-ai copiat raspunsul?

| KaterinaPetrova a răspuns:

Buna.pai este f trist ce se intampla in familia ta.defapt tie si mamei tale.se vede ca tipul acela nu o iubeste si nu ii pasa de niciuna dintre voi.sunt curioasa care din ei aduce bani in casa.
singurul lucuru pe care il poti face este sa ii spui mamei tale ca nu este potrivit in primul rand pentru tine. si ca nu tine la tine si nici la ea.trb sa aveti o discutie de acest gen. oricum nu este maritata cu el (sau da? ) deci poate sa se desparta fara niciun fel de act sau daca este divortata pur si simplu sa divortezestraight facestraight facestraight face
daca va mai agreseaza eu spun sa suni la politie...straight face poate fi un om cu dereglari psihice...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale sa nu mai fie proasta si sa inghita asa ceva de la un nemernic prost.are un iubit? are un bou la usa.zii sa caute un om, care sa se poarte ca un om.si un cersetor de pe strada e mai bun decat un bou.fiindca ala e om si stie sa aprecieze orice are mama ta de oferit.ca om.

| dyyva a răspuns:

Daca nu sunt casatoriti cu atat mai bine pentru mama ta. ar trebui sa vb cu ea si sa-i zici ca situatia se poate inrautatii si nu are rost sa stea cu cineva care o face sa sufere si o jigneste, daca ar iubi-o cu adevarat nu ar vb asa cu ea

| BLABLAGAGA a răspuns:

Pai dce nu il denunti la politiea daca ai peste 10 ani atunci poti daca ai sub zece ani se va face un proces si daca mama ta castiga atunci el va fi trimis la un schenar si daca e intreg la minte va fi trimis la inchisoare daca nu e va fi trimis la spitalul de nebuni. daca ai peste 10 ani si il denunti sar pute sa se faca proces dupa felul in care argumenteaza dar mai intai ai nevoie de probe o inregistrare in care vorbeste urat sa va bate