| OleaPC a întrebat:

Eu am tata si frate mai mic vitreg.E foarte rau! sad sad Azi eram la bucatarie si beeam chefir vine fratele meu si ma paleste cu picioarele si cu pumnul in spinare si incepe a tipa.Mama nu era acasa o plecat pina la o vecina, dar cind tata a auzit ca fratni-o striga o venit si ma ocarit pe mine si o vurut sa ma paleaska dar eu m-am ferit si el a palit in cana si chefirul s-a varsat pe mine sad si mi-am patat maicuta preferatasad. Azi fratele meu mi-a furat citeva bratari si mi le-a rupt eu mam inervat si am vurut sa le eau da el ma palit iar cu picioarele si tata a venit si ma plesnit.Azi pe la ora 16:30 mama a plecat la o zi de nastere la o prietena de-a ei si am vurut sa merg si eu da tata a convinso sa nu ma ia da l-a luat pe fratele meu.Si eu am incercat sa-i spun ei, da mama tine cu tata si niciodata nu ma crede sad (aproape in fiecare seara pling) nu stiu ce sa mai fac. Poate aveti voi o idee! spuneti orce poate sa ma ajute!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A venit vremea sa suni la protectia copilului, alta sansa ar fi sa pleci la o ruda dar nu cred ca vrea sa te tina.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Pai ai putea sa vorbesti cu fratiorul tau, sa-l rogi sa nu te mai loveasca. daca nu merge poti incerca sa-l filmezi in timpul actiunii. daca nici asa nu merge, protectia copilului

| az123 a răspuns:

Salut
cred ca nu tie usor, imi pare rau ca treci prin asa situatii, straduie-te sa faci in continuare tot ce poti pentru a pastra pacea si a nu da motiv de a se comporta rau, nu raspunde cu rau la rau, iar cu timpul situatia se poate schimba, poate va mai creste si fratele si se va maturiza. tu straduie-te sa fii o sora buna. Sper ca urmatoarele informatii te vor ajuta:
spre exemplu cap. 5, 6
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011184
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/adolescenti/
succes si rabdare