| anonim_4396 a întrebat:

Eu cu prietenul meu nu ne prea intelegem. El lucrează zilnic de la 7 dimineața până la 18 iar în fiecare zi după munca prefera sa stea cu prietenii lui, in timpul asta consuma și alcool, astfel ajunge zilnic destul de târziu acasă și nu mai avem timp pentru noi. Are liber doar in weekend iar atunci incerc sa petrec mai mult timp cu el și încerc să îi spun ce mă deranjează. Azi însă deși nu era băut când am incercat sa ii spun că mă deranjează faptul că consuma atât de mult alcool nici nu mai vorbea cu mine și a plecat foarte nervos, era foarte agitat. Ma mai mult îmi spune că preferă să stea cu prietenii lui decât să se certe cu mine. Cum ar trebui să vorbesc cu el, ce ar trebui să fac? Mă gândesc să mă despart de el dar sunt momente in care ne înțelegem foarte bine, insa aceste reacții ale lui mă supără foarte tare.

Răspuns Câştigător
| dbigiu84 a răspuns:

Nu ma pricep foarte bine. Daca m-as pune in postura ta, eu i-as spune direct.Ii explici ca daca mai vine baut si te ignora, te desparti de el.Simplu si usor, nu te mai complica. Daca nu se poate, nu se poate.
Nu are de ca sa-ti para rau.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum se comportă, s-a cam și terminat deja relația.
El va continua așa.
Alcoolul este calmant, prietenii au devenit viața lui, dta ai rămas pe dinafară.
Cât o să mai accepți asta?
Dacă el se supără tare, dta ce vei face? Stai singură acasă, până când?

| Freya1 a răspuns:

Sa saturat de reprosurile tale ceia ce inseamna ca era suficient sa ii spui de doua ori iar daca nu asculta si parerea si dorinta ta sa fi plecat, poate atunci ar fi constientizat cat esti de importanta pentru el.
Nu stiu ce poti sa iubesti la un om ce nu vrea sa petreaca timp cu tine, ce s-a saturat de tine si ce consuma alcool excesiv. Posibil sa isi fi format un obicei iar alcoolul nu prea are leac asa ca mai bine pleaca pana nu se ajunge la mai rau.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te desparți de el, nu văd altă soluție dacă ai încercat să vorbești cu el și nu a mers.

| Emma30555 a răspuns:

Nu prea ai cum sa îl schimbi, un om poți doar sa l accepti asa cum este, el găsește refugiu în alcool și prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, fii atenta la micile semne, foarte atenta. Tu crezi ca oamenii se pot corecta, insa tot la vechile obiceiuri vor ajunge. Parerea mea este ca ar trebui sa pui punct acestei relatii, barbati sunt destui pe lumea asta. Maturi, seriosi, implicati, nu alcoolici... Fa ce simti, pana la urma. Dar mai bine termin-o mai repede ca sa nu se ajunga la complicatii. ^_^

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Lasa-l cu prietenii, mai mult nu merita.
N-o sa reusesti sa-l scapi de alcool. Si nu cred ca vrei sa traiesti cu un alcoolic, care va ajunge din ce in ce mai rau.

| OrdanKarris a răspuns:

Tu esti de vina. Tu in loc sa faci momentele placute pentru el, cand il vezi te apuci sa-i insiri tot ce nu-ti convine, tot ce te scartaie pe creier, ii contabilizezi tot ce simti tu ca nu-ti place, si faci sa para ca si cum e vina lui. E si normal sa te evite omul ca ciuma. Ma mir ca te mai tolereaza. Eu te-as fi aruncat afara din casa demult. In loc sa-i faci viata un calvar, ai putea si tu sa-l multumesti sexual. Cand vine omul acasa de la munca in loc de certuri si reprosuri, mai degraba un oral si un sex pe cinste. Nici eu cand vin de la munca nu vreau sa gasesc acasa un monstru care sa-mi faca capul calendar pentru simplu motiv ca m-am nascut. Pai daca-i vorba de asa, iesi naibii afara ca n-am nevoie de tine. M-am enervat numai cat am citit.

| qwertpro a răspuns:

Salut,situatia data trebuie analizata mai atent.Acest comportament al lui la sigur nu este nemotivat. Exista unii factori care il fac sa fie astfel fata de tine. Poate are un lucru greu care il oboseste foarte tare si-i creeaza probleme, respectiv il induce intr-o stare de stres sau de nervozitate si prefera sa consume alcool pentru a primi astfel o stare de placere.Prefera sa isi petreaca timpul cu prietenii, deoarece poate compania lor il face sa se linisteasca si sa se detaseze temporar de probleme. Poate faptul ca ai pus putina presiune pe el i-a accentuat starea aceasta si a plecat ca sa nu te supere caci la nervi cu totii putem spune ceva care sa jigneasca oamenii apropiati.Incearca sa discuti cu el, poate are alte probleme personale care il framanta, nu doar locul de munca, incearca sa iesi si tu impreuna cu el si prietenii lui.arata-i ca tii la el si esti gata sa-i fii alaturi, faceti ceva impreuna special care sa il faca sa se simta bine.Nu incerca sa vorbesti direct cu el despre aceasta neintelegere dintre voi, incearca sa afli ce il deranjeaza in momentele in care este bine dispus si da cate o intrebare la momentul potrivit.

| stefan1993ful a răspuns:

Ce vârstă Ai?

| stefan1993ful a răspuns:

Citesc cu atâta mâhnire..multe postări in care fetele se plâng că concubinii lor nu le acorda afectiune, iubire și atentie! Eu nu am prietenă dar as face totul că să fiu lângă ea! Nu cum iti face iubitul tău! Nu are pic de respect...imi pare rau ce ți se întâmplă! Eu te.as aprecia!

| EternalTsukuyomi a răspuns:

In cazul in care nu te desparti de el, obisnuieste-te ca asta va fi viata ta: acasa cu copiii, plansa, asteptandu-l la 3 dimineata de la bar, el venind duhnind a alcool, daca il enervezi, ceea ce nu e greu, te mai si "mangaie". Intelege ca e un ratat, nu ai nicio sansa la o viata de familie cu asa om.
E alegerea ta.