| pretzel a întrebat:

Eu de cand ma stiu am fost mai ciudatica asa...adica nu prea ma jucam cu copii de la bloc pentru ca nu imi pacea nu stiu de ce. Tot timpul mi-a placut negrul, rockul, filemle astea cu sange gen Saw sau chestii de genul asta. Acum ceva timp din prostie "m-am jucat" cu ceva ascutit si mi-am facut niste semne pe mana.Am ajuns sa ma tai in fiecare zi cu cate ceva; asa, pur si simplu, nu ma doare, nu simt nimic, pur si simplu imi place sa vad cum curge sangele. Ieri m-am despartit de prietenul meu cu care eram de aprox 3 luni doar pentru ca asa aveam eu chef. Nu stiu de ce, l-am facut sa sufere si trebuie sa recunosc ca ma simt un pic cam prost dar ce e cel mai rau e ca nu am nici o urma de regret in mine cu toate ca il iubeam enorm. Multi mi-au zis ca sunt o EMO ciudata, ca sunt nubuna. Dar eu nu vreau sa accept ca sunt EMO pentru ca nu sunt. Dar nu stiu ce e cu mine.

Ceva sfaturi? Si nu spuneti ca sunt nebuna si ca sunt o proasta etc. Primesc destule "laude" de genul asta. straight face

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Am stupidizat toate răspunsurile care te trimit la psiholog sau care-ţi spun că eşti bolnavă. De ce? Pentru că nu e o boală să-ţi placă muzica rock, să-ţi placă negrul, să te uiţi la fime macabre sau să ai un caracter mai dur (şi deci să nu fii impresioantă neplăcut la suferinţa cuiva sau la ideea de sânge).
În altă ordine de idei, cel mai indicat ar fi (şi nu glumesc) să faci cumva posibil să mergi la vânătoare, să vezi dacă într-adevăr îţi place să vezi cum curge sângele. Mulţi/multe au impresia asta, dar după ce trosnesc cu ceva un animal ucigându-l, brusc le trece. (e complicat de explicat)
Că nu te jucai cu copiii la bloc, iarăşi nu-i cine ştie ce chestie, la urma urmei nici eu nu prea făceam asta (când stăteam la bloc la începutul anilor '90) iar când am trecut la casă, s-a nimerit să am oameni cu personalităţi similare în cartier şi asta m-a făcut să mă mai "deschid".
Trecând la partea cu tăiatul, evident ştii şi tu că nu e bine, n-are sens să-ţi ţin eu prelegeri acum despre tendinţele de autodistrugere, dar îţi sugerez să iei în calcul aia cu vânătoarea, să vezi dacă atunci când tai alt organism viu, te mai simţi la fel. (dacă n-ai succes la aia cu vânătoarea, caută să fii prin preajmă când cineva taie un porc, sau ceva de genul ăsta)
La partea cu prietenul, după ce am citit-o, mă gândesc că n-ai prea mulţi ani la vârstă(de-aici şi îndoielile mele că te-ar lua cineva la o vânătoare de vreun fel).
Sfatul meu, per ansamblu, e simplu: Până când nu te defineşti tu ca persoană (să ştii exact ce-ţi place şi ce nu-ţi place, ce vrei de la tine, ce vrei de la alţii, etc. etc.) nu te mai implica afectiv cu nimeni şi nu mai lăsa pe nimeni să se implice afectiv cu tine.
E foarte posibil ca tu să ai maxim 15 ani, caz în care, realist vorbind, oricum nu-ţi trebuie nici prieten nici relaţie. Ai lucruri mai importante de făcut, cum ar fi să te defineşti pe tine ca persoană.
Ia-le pe rând şi reflectează cu atenţie.
Cât priveşte cei care te muşcă de fund punându-ţi etichete, fii tu sănătoasă. Dacă aş avea câte un eurocent pentru fiecare moment în care am fost numit "satanist", "dezaxat", "pletos nespălat" şi alte invective de genul, până acum strângeam milionul de euro.
Şi... pân' la urmă nespălaţi şi dezaxaţi prin pârnăi au ajuns chiar cei ce mi-au adresat aceste invective în vreme ce eu am ajuns până în anul II de facultate, departe de locurile natale.
Îţi spun cu această lejeritate căci, cu excepţia tăiatului (eu îmi ador integritatea fizică), în rest am semănat destul de mult şi ştiu cum e să te privească unii mai şui dar timpul le rezolvă pe toate.
Salutare.

11 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci la psiholog. nu glumesc si nici nu rid de tine. daca nu ai probleme cu a le face rau altora si nici macar tie insati e ceva in neregula cu tine.

| Catiii a răspuns:

Uite. nu cred neaparat ca esti emo.
Poate e doar o chestie trecatoare. Poate ti s`a intamplat ceva in viata ta. ceva care. poate nici nu iti dai seama ce s`a intamplat. si iti descarci toti nervii si emotiile facand aceste lucrur. dar poate ca pur si simplu iti place sa faci asa ceva. cum altora le place sa fie relaxati, altora distrati. etc happy.

sau pur si simplu tiai gasit stilul.

si chestia cu prietenul tau. poate nu il prea iubeai atata precum crezi tu. crede-ma, asa am patit si eu. credeam ca nu imi place de un baiat. dar am realizat mai tarziu ca il iubeam foarte tare. deci acelasi lucru e si la tine.

B A F T A love struck!

| opacatoasa a răspuns:

La cum te comporti, e normal sa ti se reproseze ca esti emo... Parerea mea este sa renunti la aceste obiceiuri (taiatul pe maini), pentru ca vei regreta mai incolo. Este normal sa fii catalogata emo facand acest lucru. Si eu ascult rock, imi place negrul, sunt o ciudata si gandesc negativ, simt nevoia sa fiu asa. Daca esti la fel, iti sugerez sa nu te schimbilove struck. Doar la taiatul pe maini si alte gesturi de genul sa renunti, in rest, fii tu. funda?

| DanielaMe a răspuns:

Draga mea, Emo vine de la emotional, este probabil pentru ca poate iti place depresia. Incearca ...Sa vezi partea buna, din punctul meu de vedere esti normala. Nu trebuie sa ii iei in seama, nu le place stilul tau si te critica pentru asta. Stai cu prietenii de genul tau sau incearca sa fi mai vesela, etc...

Sper ca te-am ajutat. Paa!

| QAlessia a răspuns:

Draga mea, esti exact ca si mine
Exact asa sunt si eu
imi plac doar filmele Horror, thriller
Ador culoarea negru [singura culoare care imi place]
Ascult doar Rock [nu stiu de ce dar nu imi place alta muzica]
ascult Tokio hotel, My chemical Romance, Paramore etc...
Si eu ma tai cu lama rolling on the floor
dar nu pe vene
Ador sa vad cum curge sangele, dar in acelasi timp mi-e frica sa nu mor. Sunt o fire negativista nu prea accept ce spun cei din jur ma gandesc doar la mine [Cred ca asa esti si tu ] Nu inseamna ca suntem "EMO" neaparat nu doar Emoistii au probleme ssi sunt gothici, Unii adolescenti sunt asa din cauza ca parintii lor nu sunt cu ei nici ai mei nu sunt cu mine sunt plecati la munca in Italia dar eu prefer sa fiu singura, Am impresia ca parintilor nu le pasa de mine dar nu e asa. Nu sunt EMO! Asta e firea mea. Cred ca suntem 100% la fel.

| DarkMirror a răspuns:

Incearca sa fii mai deschisa...sa vb cu lumea, sa iesi la aer, sa simti viata asa cum trebuie sa o traiesti.Incearca sa-ti faci multi prieteni, sunt sigur ca imediat ce o sa citesti asta o sa-ti vina in gand "La ce-mi trebuie mie prieteni?" dar gresesti, nu stii cand o sa ai nevoie.Lasa lama si cutitul, stiu ca nu te doare, dar, imagineaza-ti ca intr-o zi o sa-ti placa un pic prea mult sa vezi cum curge sangele.Si acel sange poate fi al tau, sau in cel mai rau caz al altcuiva.Lasa pentru o perioada filme ca Saw sau My Bloody Valentine.Lasa negrul.Joaca-te! Apucate de tenis, de ceva.

| Marius0012 a răspuns:

Ai vreo boala, acum fara gluma care poate duce la asa cewinking

| HuBBaBuBBa_3677 a răspuns:

Poate nu te consideri emo dar din cauza comportamentului tau se poate spune asa ceva despre tine. In legatura cu negrul, daca iti place o anumita culoare nu inseamna ca esti manelista, emo sau mai stiu eu ce, cum ai zis si tu ca iti place rock-ul poate esti doar rockeritawinking apropo emo sunt acele persoane care au suferit din cauza unui lucru in trecut si acum sunt mai retrasi, nu inseamna numai ca iti place o culoare sau genul de filme horror:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog si sa stai de vorba cu el. Si nu fac misto, serios vorbesc. Noi nu putem sa te ajutam la fel de bine ca un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! am citit cateva comentarii si! alooo! din pacate nu stiti ce inseamna emo... emo sun foarte sensibili, sufera din orice, sunt deprimati.eu sunt de parere ca esti pe styl gothic, si pe mine, multi ma fac emo dar nu sunt emo sunt exact ca tine/\ ma ranesc intentionat, imi place culoarea sangelui.multy si multe m-au facut o emo nebuna dar la ce sa te astepti de la niste pitzipoance.in fyne eu zic sa faci exact ce simty si sa nu te yey dupa altii,,, numai tu esti importanta!

| essy a răspuns:

Da e clar esti nebuna du-te la un pshiholog pana nu e prea tarziu astfel no sa facii nimic in viata ta