| Lily23466 a întrebat:

Buna, eu sunt casatorita sotul meu, ma iubeste mult, abia acum am realizat cat de mult ma iubeste. Dimineata se trezeste inaintea mea, imi face cafeaua, micul dejun il aduce la pat cand e wekeend, imi da voie sa dorm pana cand vreau eu, vine de la munca chiar daca e obosit ma ajuta la mancare, curaţenie, uneori gateste chiar el, îmi face toate poftele, ma duce prin vacanţe unde vreau eu, uneori renunţa la ce îi place lui pentru a ma face pe mine fericita, ma sustine, cand vede ca plang ma imbratiseaza si imi sterge lacrimile. El asa a fost mereu însa eu niciodata nu l-am apreciat pentru asta si el tot ma iubeste si a ramas cu mine, imi dau seama acum ca barbaţii ca el sunt foarte de rari si eu nu stiu sa îi mulţumesc pentru tot ce face pentru mine şi îi fac crize de gelozie si altele. Vreau sa imi schimb comportamentul faţa de el, sa îl preţuiesc, dar nu stiu cum sa încep.Ce sfaturi aveti pentru mine cum sa imi schimb comportamentul fata de el? Dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa-i faci un copil, abia nu ai mai stai atat cu ochii si gura pe el cu atata gelozie, avand si tu in final o ocupatie serioasa.

| Miruna333 a răspuns:

Sa faci terapie. Asta te va ajuta si pe tine si relatia

| Cipi1212 a răspuns:

Nu ii mai face crize de gelozie.

| adam7 a răspuns:

Începe prin a te deschide ușor.
Dar ușor.
Nu fă lucruri forțat si începe să apreciezi acolo unde simți nevoia.
Dar în primul rând lucrează la tine. daca iti deschizi suflețelul și renunți la orgolii, vei începe (deja ai început) sa îți vezi greșelile și sa le corectezi, sa nu le mai repeți.
Prima ar fi gelozia.
E cea mai grea.
Dacă ține la tine și te iubește nu are rost să mai faci pe prințesa mereu supărată și ciufuta.
Sentimentele acestea pleacă de la faptul ca nu ai încredere în tine și ești nesigură.
Gândește-te ca ai ai o căsnicie ideală și aceasta se ține cu efort din ambele direcții.
Înseamnă toleranță și încredere, să mai lași de la tine, dar mai ales să comunicați.
Să vă știți temerile, grijile, bucuriile.
Să îl faci printr-un simplu gest să plece la muncă cu fluturași în stomac la vârsta lui și să se gândească la cine îl așteaptă acasă.
Să îi răspunzi cu dragoste și să îi arăți ca eforturile lui contează, sunt apreciate.
Toate fă-le ușor și nu forța.
Este nevoie de timp și răbdare.
Caută să fii naturală și să lași lucrurile să decurgă ușor. să nu îl copleșești cu o bruscă bunătate, nici să te plictisești a doua zi și să te întorci la relele obiceiuri din obișnuita.
Succes!

| Sebi2023 a răspuns:

Sa nu mai faci crize

| Threeforest5 a răspuns:

Ai putea sa te pui in locul lui..sa incerci sa lasi gandurile negative deoparte si sa i asculti si lui parerile..sa l intelegi si sa incerci sa faci aceleasi lucruri pe care le face si el cu tine..sa te pui in postura lui mai pe scurt..sa va intelegeti reciproc si sa nu dai cu piciorul..inainte sa scoti ceva pe gura gandeste te de 2 ori inainte..analizeaza mai mult si un pic mai cu calmitate!?