| Biancasata a întrebat:

Buna! Fac 3 luni de cand m-am mutat la buc problema e ca nu m-am obișnuit parca la început imi placea dar acum nu. am lucrat 1 luna la mega image dar a fost groaznic nu mi-a placut deloc. iar am decis sa ii gasesc mamei mele de munca aici sa stea cu mine ca mi e foarte greu singura. nu am prieteni nu am iubit nu am pe nimeni si mai e si chiria plus utilitati plus etc cu care nu mă descurc singura. iar acum am gasit la cinema city dar problema e ca o sa mai am bani doar in luna septembrie pentru mine ca in august banii se duc la chirie. As vrea sa plec pe o parte fiindca e viata grea aici pe o parte as vrea sa raman ca sa nu plec iarasi de jos efectuv incotro sa o mai iau cu viata. ca sa numai sic starile de nervozitate pe care le am zi de zi ca mi e greu singura etc

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai putea sa incerci un job part-time pentru luna august, cat timp astepti salariul de la noul job.
In Romania e greu sa devii independent de la 0, salariile sunt mici, in timp ce cheltuielile sunt la fel ca in tarile dezvoltate, sau chiar mai mari.
Daca simti ca nu te descurci, poti incerca un job in strainatate. Acolo te vei intretine foarte usor, vei primi chirii aranjate de agentie, cu retragere din salariu.
Dar tot iti trebuie vreo 3000 de lei de inceput, pentru transportul pana acolo + mancarea in primele 2-3 saptamani, pana vine primul salariu.

Insa si in strainatate, banii vin mai usor, dar stai si te oftici ca nu prea mai ai viata personala. Iei undeva de la 7000 de lei spre 12.000 lei pe luna (curati, pe langa banii pe care ii lasi pe cazare), dar te gandesti ca in Romania ai putea avansa pe anumite posturi spre salariu de 8000 de lei, si ai trai mult mai fericita decat printre occidentali, care sunt niste oameni destul de reci, mai ales cu imigrantii.
Deci... Peste tot e greu, peste tot sunt avantaje si dezavantaje. Cel mai usor si corect pentru tine ar fi sa te organizezi cat sa treci peste perioada asta grea. Vei incepe sa iei salarii din urma, iar daca job-ul este bun, te vei simti mult mai bine in situatia asta, si nu vei regreta ca ai ramas acolo.

| Biancasata explică:

Plus ca la tara viata e grea nu sunt cinditii de trait practic ar trrebuui sa mi gasesc iar munca si chirie acolo de unde sunt eu

| milliongirl a răspuns:

Angajeaza-te cu relocare happy

| Biancasata explică (pentru milliongirl):

Adica?

| milliongirl a răspuns (pentru Biancasata):

Un loc de munca cu relocare este un loc de munca in tară cand te muti in alta localitate, oferindu-ti cazare gratuită... si scapi de grija cazarii. Trebuie doar sa fi de la o distanta anume...
Cauti anunti care contin cuvantul : Relocare
Sunt mai puține anunturile, dar gaseste si tu unu si incearca(ca nu se duc multe persoane ).
Uite un exemplu :
https://www.olx.ro/....../q-Cazare/
si te si sfatuiesc sa te duci aici :)

Sau anunturi cu cazare :
https://www.olx.ro/......iu0U8.html

| Biancasata explică (pentru milliongirl):

Anna.mariaa234