| anonim_4396 a întrebat:

cryingfaza e ca mama mea e nebuna de-a devaratelea si eu nu o mai suport absolut deloc. Mereu ma cert cu ea, tip la ea, nu ne intelegem deloc. Singurul lucru pe care il mai simt pentru ea e mila.
Tata a murit din cauza ca avea arterita si a facut gaura in stomac pentru ca lua cate 20 de pastile de piafen pe zi de durere, cand eu aveam 12 ani si acum realizez ca la el tineam cel mai mult si era persoana cu care ma intelegeam cel mai bine. El statea intr-un sat de langa constanta si pteam sa il vad numai in vacante.Noi acum am vandut casa in care statea el acolo si am tot cautat prin ziare o garsoniera in care sa ma mut pana incep liceul... dar n-am gasit.Si acum ea a inceput sa cheltuiasca multi banicrying. Cred ca o sa raman in casa asta saracacioasa cu ea cel putin si anul asta. Povestea e mult mai lunga si mai tRista dar eu am spus-o pe scurt crying EU VREAU SA MA OMOR dar Nu am curajul si m-am gandit foarte serios la asta, dar nu cred ca are rost, mie toata lumea imi spune sa las de la mine si sa o inteleg dar nu vreau sa mai aud lucruri de genul asta. CE SA FAC?crying(((((

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Timpul trece repede, in curand vei deveni independenta si certurile se vor aplana.Nu ne-ai scris cati ani ai, ce performante ai la scoala.Necazurile din familie ar trebui sa te ambitioneze si sa devii cea mai buna in domeniul tau.Arunci cu prea multa usurinta vorbe urate la adresa mamei tale care te intretine. Poate ai si tu o vina.Singura declari ca uneori tipi la ea.In mod sigur mamei tale nu-i este usor.De la cine sa astepte intelegere si ajutor daca nu de la fiica ei?

| Razvan a răspuns:

Gresesti. Aproximativ in tot ce afirmi
Eu am sa iti spun o chestie meschina:Iubim dintr-un motiv necunoscut mai mult mortii decat vii.Ma uit si la mine:cand vorbesc despre cei care nu mai sunt tind sa le exagerez constient faptele bune si sa uit faptele rele. E un mecanism ciudat. Oamenii de langa noi, mai ales parintii sunt singurul lucru care straluceste si chiar e aur.Nimeni nu a zis ca nu au defecte, ca uneori nu ne inteleg, dar noi ii intelegem pe ei? Ma tem ca nu
De fapt mila e pentru tine. Ea nu are nevoie de mila ta.Nimeni nu vrea sa provoace mila
Recunosc in fiecare rand, gandurile unui copil si nu ale unei adolescente.Mama ta, oricine ar fi ea si oricate ti-ar face ramane mama ta
Sinuciderea e pentru caracerele cele mai infecte si lase ale acestei lumi.Crezi ca te va regreta cineva? Nu.Alegi sa pleci pe usa din dos in loc sa paraseste scena in aplauze

| Sin a răspuns:

Mila simti pentru ea? De aceea tipi la ea?
Tot din mila pentru ea vrei sa te omori?
Si presupun ca tot din "mila pentru ea" nu vrei sa asculti de sfaturile celorlalti:
"toata lumea imi spune sa las de la mine si sa o inteleg dar nu vreau sa mai aud lucruri de genul asta"
Atunci ce vrei de fapt? Am impresia ca nici tu nu prea sti ce vrei.
Daca te simti in stare sa iei viata de una singura in piept, atunci fa-o! Daca nu, atunci sustine-o pe mama ta si lasa de la tine ca deocamdata ea te intretine.

| Catiii a răspuns:

Trista poveste

dar te-ai gandit dc oamenii iti spun sa lasi de la tine? poate pentru ca asta trebuie sa facihappy

sau daca chiar nu vrei sa auzi chesti de genu` asta.
atunci munceste si tu ceva.gasesti de munca si primiti niste bani in plus si mama ta o te aprecieze mai mult.sau incearca sa o ajuti mai mult

sper ca te-am ajutat(alte solutii nu mai amtongue)

bafta!:*

| problematic a răspuns:

Poti incepe prin a-ti lua viata in mainile tale. eu de la 14 ani nu mai cer bani alor mei. munceste, persevereaza. nu zic ca si scoala este buna, uneori insa trebuie sa si muncesti. astfel, vei fi independenta. cati ani ai? poti face multe. ce stii sa faci? da-mi PM, stiu pe cineva in constanta care te-ar putea ajuta sa-ti gasesti un job.

| larisuk_8791 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti bine desi tu o crezi"nebuna " e fiinta care te-a dat viata si daca tu o sa te omori ea nu mai ave pe nimeni si va face si ea asta.gandestete ce ar zice tatal tau sa faci in legatura cu ea.incearca sa fiti mai mult timp impreuna si sa mergeti intr-o vacanta impreuna. Dar nu te omor, pentru ca Dumnezeu a vrut sa ai fiata nu sa fi tu moarta.Gandestete in primul rand la mama ta. si desi nu te cunosc dar stiu ca undeva in adancul tau ti la ea asa cum tine si ea la tine.SUCCES! Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti cea mai lasa persona din cate cunosc.In loc sa ii fii alaturi si sa o ajuti vrei sa te sinucizi si mai tipi la ea.Sunt familii care traiesc drame mult mai mari dar nu am vazut ca copii sa fie cei care hotarasc soarta dupa bunul lor plac.Ai vazut copii care nu au nici ce imbraca, nici ce manca, nici televizor sau nu au avut o papusa in viata lor? Crezi ca pierderea tatalui tau nu a afectat-o? ooo sunt sigura ca mai mult decat pe tine daca abia acum incepi sa realizezi sentimentele pentru tatal tau.Nu am obiceiul sa critic pe cineva dar m-ai scos din minti cu prostia ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Punete la mintea ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Woaw...zau te inteleg extrem de binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama mea e rea dar tata are de munca la geam si mama e rea si nu o mai suport (sleep)

| theea_5574 a răspuns:

E destul de dureros.si pentru tine dar si pentru mama ta.
gandeste`te ca si ea a tinut la tatal tau si a suferit dupa moarta lui. iar acum si tu te certi cu ea.straight face
si eu aveam tendinte sinicigase... dar mi-am dat seama ca am o viata de trait.happy si inceptul cu incetul mi-am dat seama ca viata e frumoasa.
si eu am pierdut oameni la care tinea...si de care imi este foarte dor.nu am o situatie materiala f buna. dar asta e.
toate problemele asteea. fac parte din viata noastra.si fiecare om are viata lui.si problemele ne fac viata mai speciala.mai deosebita decat a celorlalti
sper sa renunti la asemenea ganduri.si sa te impaci cat de cat cu mama ta... daca o sa colaborati va va fi mult mai bine la amandoua
bafta:*