| Elena_Iosif_1998 a întrebat:

Buna fete! Vi s-a intamplat vreodata sa va faceti un test de sarcina iar rezultatul sa fie negativ si voi sa fiti insarcinate?

3 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Daca testul este facut prea devreme, poate iesi negativ fie pentru ca ovulul fertilizat nu a apucat inca sa se implanteze si implicit, nu este secretat hormonul de sarcina, fie implantarea a avut loc, insa hormonul de sarcina nu are un nivel atat de ridicat incat sa fie detectat de test.
Ideal ar fi ca la 2-3 saptamani de la contactul sexual sau perioada in care banuiesti ca ai putea sa fi ramas insarcinata, sa faci un test de sarcina, nu mai devreme.

| GoldenZenith a răspuns:

Se poate întâmpla și asta. De aceea e mai bine sa iei mai multe teste de sarcina, ca să fii sigură.

| Lina1993 a răspuns:

Se mai intampla la testele de sarcina mai ieftine care nu au o precizie atat de ridicata, e posibil sa dea erori. De asta eu recomand intotdeauna sa-ti iei doua sau chiar trei pentru ca testele de sarcina nu sunt 100% corecte